GOSPODINJSKI NASVET

V moko damo lovorov list

Objavljeno 14. februar 2015 13.00 | Posodobljeno 14. februar 2015 13.00 | Piše: Jasmina Kert

Molji pridejo v vrečkah iz trgovin. Živila dajmo v posode s pokrovi. Uporabimo rastline, ki jih odganjajo.

Kdor je že imel opraviti s kuhinjskimi molji, ga ob pogledu na pajčevino v moki ali polenti lahko prime sveta jeza, ker si je kuhinjo ponovno okužil s temi trdoživimi žuželkami.

Znebiti se jih namreč še zdaleč ni preprosto, poleg tega to pomeni metanje denarja stran, saj je vso okuženo hrano treba zavreči.

Molji v shrambi ne pomenijo, da je v takem gospodinjstvu pomanjkljiva higiena, saj jih pravzaprav največkrat prinesemo kar iz trgovine. Lepo zapakirane v vrečkah moke, zdroba, oreščkov, suhega sadja, testenin, piškotov in drugih živil, saj jim pride prav skoraj vsa hrana, tudi pasja in mačja.

Kupljeno preglejmo

Najbolje se pred temi škodljivci zavarujemo s preventivnimi ukrepi. Ko prinesemo iz trgovine hrano, za katero je znano, da jo imajo molji radi, bi bilo najbolje, da bi vrečke odprli in vsebino pretresli v čim bolj zrakotesne posode. Pri tem lahko opazujemo, ali je vidna kakšna sled okužbe, in stvar še pravočasno zavržemo ali, še bolje, reklamiramo, kjer smo jo kupili.

Posode s pokrovi

Če tega nočemo delati, je dobro vsaj, da živila, ki so rada na udaru moljev, v originalni embalaži zapremo v plastično, pločevinasto ali stekleno posodo s pokrovom.

Tako se v primeru okužbe ta ne bo razširila na drugo hrano. Za lačne gosenice papirne in plastične vrečke namreč niso nobena ovira, zato lahko ena sama moka z molji okuži vso shrambo.

Za shranjevanje lahko uporabimo kar steklene kozarce od vložene zelenjave ali kupimo plastične posode s kakovostnim tesnjenjem. Kdor je že kdaj moral zavreči nove vrečke hrane, prepredene s pajčevino, ve, da se enkratni strošek, vložen v posode za shranjevanje, povrne. Še posebno če bi upoštevali prihranjeno jezo in slabo voljo.

Uporabimo rastline

Kot v naravi rastejo rožice za vsako bolezen, obstajajo tudi rožice, ki odganjajo molje. Med najbolj znanimi rastlinami so lovor, sivka, klinčki, listi oreha in divjega kostanja.

V shrambo in omarice, kjer imamo običajno zalogo za molje občutljive hrane, položimo v vsak vogal eno ali več omenjenih rastlin. Lovorove liste lahko damo tudi kar v posode z živili.

Pomijemo s kisom

Če težavo z molji že imamo, nam ne preostane drugega, kot pošteno zavihati rokave. Vsa živila v shrambi odprimo in preglejmo za kakršnimi koli sumljivimi znaki, kot so pajčevine. Takšna brez odlašanja zavrzimo. Če pa so še dobra, vsako posebej spravimo v posodo s pokrovom. Povsod lahko dodamo še lovorov list.

Ko smo vse pregledali in vzeli iz shrambe, jo temeljito pomijemo z alkoholnim kisom in vodo.

Posebno pozornost namenimo vogalom in drugim kotičkom, kjer bi se lahko skrivale zabubljene gosenice. Te se namreč ne zabubijo vedno v hrani, kjer so se izlegle in se z njo hranile, temveč nekatere to storijo na višjih policah ali na stropu.

V očiščeno shrambo damo v vogale rastline, ki odganjajo molje. Na vrata lahko nalepimo lepljive lističe, ki jih prodajajo v trgovinah in moljem dišijo, tako da se nanje ulovijo.

Če bomo poleg vsega tega živila hranili v posodah s pokrovi in jih redno pregledovali, nam bo verjetno uspelo imeti mir pred zoprno nadlogo. 

Deli s prijatelji