ARHITEKTURA

V kompleksnosti poiskati preprostost

Objavljeno 08. junij 2015 15.00 | Posodobljeno 08. junij 2015 15.00 | Piše: Da. M.

Eden najvplivnejših arhitektov današnjega časa v tehnologiji vidi ogromno priložnost.

Londonsko letališče Stansted je po prenovi veliko bolj prijazno do ljudi, največ pa je k temu pripomogla svetloba. Foto Reuters

Na prvi junijski dan je britanski arhitekt Norman Foster praznoval 80 let. Ob tem jubileju so na portalu Louisiana Channel, ki največ pozornosti namenja umetnosti, arhitekturi, literaturi in glasbi, posneli intervju, v katerem slavni arhitekt razkriva, zakaj ima tako zelo rad tehnologijo, kako se je skozi leta razvijal ter zakaj hrepeni po preprostosti. »Že kot otrok so me zanimale stavbe. Vedno so me pritegnile tudi lokomotive, ure in ure sem lahko čakal, da bo katera pripeljala mimo. Avtomobili so prav tako vzbudili mojo pozornost. Pravzaprav vse, kar se je premikalo in bilo dinamično. Vse to je navdihovalo marsikaterega arhitekta. Le Corbusier je bil na primer navdušen nad letali,« Foster opisuje svoje začetke spogledovanja s tehnologijo. Spominja se, da je kot otrok risal skice, v katere je vključeval naštete izume. Hkrati je gojil tudi veliko ljubezen do knjig, v katerih je našel drug, glamuroznejši svet. V umetnosti, skicah in tehnologiji vidi številne vzporednice. »Tehnologija nikoli ne bo grožnja. Vse, kar smo dosegli, je zaradi nje. Seveda jo lahko izkoristimo za slabe namene, kot lahko medicino, a ima tudi veliko dobrega. Dojemati jo moramo kot prednost.«

S kolesom do stanja zen
»Od nekdaj sem bil izobčenec. Nikoli nisem bil v ekipnem športu. Rad tečem na smučeh in zadnjih 20 let se vsako leto udeležim maratona v tej disciplini. Prav tako kolesarim. Oboje jemljem kot nekakšno terapijo. Ko dosežem zen med sabo in kolesom ali smučmi, je občutek odličen,« opisuje svoj prosti čas, kamor spada tudi letenje z jadralnim letalom.

Bistvo je svetloba

Norman Foster velja za enega najplodovitejših arhitektov svojega obdobja. Med njegovimi deli najdemo prenove mestne hiše v Londonu, londonskega mosta Millennium Bridge, berlinskega parlamenta Reichstag, metroja v Bilbau, newyorškega Hearst Tower ter letališč v Hongkongu, Pekingu in Londonu. Trenutno njegov biro ustvarja kampus podjetja Apple, ki že z imenom Spaceship Headquarters obeta nekaj neverjetnega.

Čeprav so njegove zgradbe mogočne, jih zaznamuje preprostost. »Bistvo je svetloba, in najboljše stavbe, ki smo jih naredili, imajo to odliko. Arhitekti ne morejo rešiti vsake težave, kar lahko naredijo, je, da nekaj kompleksnega spremenijo v preprosto obliko, pri tem pa se zavedajo urbanosti, ki vse povezuje,« opisuje Foster in pove, da gre pri njegovem delu za iskanje razločnosti. »Kako vso kompleksnost združiti v nekaj, kar bo ljudem razumljivo, saj vendarle delamo zanje in za njihovo najboljšo izkušnjo.« Skozi čas je spoznal pomembne povezave med samostojnimi hišami in infrastrukturnimi objekti. »Terminali, mostovi, letališča, javni prostori, vsi ti zaznamujejo kakovost našega življenja. Tako kot zasebne hiše,« meni.

Kot karierni uspeh šteje, da mu je uspelo spremeniti in preoblikovati mišljenje, ki je veljalo za tradicionalno in pravilno. »In da smo to naredili, smo šli nazaj k bistvu, h koreninam,« pove in doda, da bi se mu zdelo odlično, če bi naslednja generacija tako razdelila njegovo delo in ga prenovila na še boljši način.

 

Deli s prijatelji