PREVIDNO

Tudi ljubljenčki se v tem času lahko prehladijo

Objavljeno 04. december 2014 10.00 | Posodobljeno 04. december 2014 10.06 | Piše: Branka Grbin

Prišel je tisti čas v letu, ko so domači ljubljenčki lahko pod velikim stresom zaradi petard, prav nič pa ne pomaga niti mraz.

Fotografija je simbolična.

Temperature so vse nižje in kmalu bo zapadel prvi sneg, česar se lahko vaš ljubljenček najbrž močno veseli, a pri teh vremenskih razmerah morajo biti lastniki še posebej previdni. Morda se mnogim zdi uporaba plaščkov in zaščite za tačke odveč, a veterinarka klinike za male živali Tristokosmatih Iris Selan njihovo uporabo svetuje. »Zaščita s plaščki in čeveljčki pri psih, ki stanujejo v stanovanjih, zagotovo ni odveč, sploh pri bolj lenih, manj aktivnih sprehodih. Večina psov je še vedno 'bosa', zato svetujem uporabo posebnih krem z voski za zaščito podplatov, saj sta led in sol boleča za blazinice in kožo na podplatih. Pri zelo kosmatih pa svetujem, da se dlake med blazinicami skrajšajo, da se ne delajo kepe.«

Posebno pogosta so obolenja grla pri tistih, ki veselo lovijo kepe snega ali jedo ledene sveče.

Enako je s sprehodi po dežju, ko dežni plaščki lajšajo delo lastnikom in krajšajo čas sušenja po vrnitvi, pravi Selanova. Predvsem pa preprečujejo nastanek neprijetnega vonja, ki se pri marsikateri pasmi razvije, ko dlako zmoči dež. »Mokra dlaka ima vedno vonj, od tod tudi pregovor, da 'smrdi kot moker pes'. Zaščita pred sprehodom in seveda sušenje, ko pridemo domov, sta edini recept, da se temu izognemo.«

Sicer pa veterinarka še opozarja, da se tako kot ljudje lahko tudi naši ljubljenčki v tem času leta prehladijo. »Kihajo, smrkajo, kašljajo in težko požirajo. Med in sirup proti kašlju sta lahko prva domača lekarna (razen pri sladkornih bolnikih), potem pa seveda veterinar po potrebi določi zdravljenje z antibiotiki. Posebno pogosta so obolenja grla pri tistih, ki veselo lovijo kepe snega ali jedo ledene sveče.« Zato jih raje ne spodbujajte k temu.

Na silvestrovo jih ne puščajte same

December pa je tudi zelo stresno obdobje za ljubljenčke, saj marsikdo dobi željo po nepotrebnem pokanju, ki razburja tudi ljudi. Če je vaš kosmatinec zelo občutljiv in ne prenese takšnega hrupa, mu lahko pomagate s pomočjo veterinarja. »Nekateri se odločijo za naravna pomirjevala (baldrijan, persen), nekateri pa za pomirjevala, ki jih dobijo pri svojih veterinarjih. Na vsakega deluje drugače, zato žal ni pravila, kaj je najboljše,« pravi Selanova in dodaja, da je z naravnimi pomirjevali treba začeti že zdaj: »Še preden se pokanje sploh začne, saj ne moremo pričakovati takojšnjega učinka.«

Ker pokanje svoj vrhunec doživi 31. decembra zvečer in ponoči, je najboljše, da vaš ljubljenček takrat ni sam. »Če je možno, jim zagotovite oskrbo pri nekom, ki bo pazil nanj, saj je za žival ta strah zelo velik šok, zaradi katerega lahko tudi zboli. Večinoma se ljudje v takšnih primerih ne odločajo, da bi odšli zdoma.«

Za še več podobnih novic všečkajte našo facebook stran:

Deli s prijatelji