ČAKA NAS VRT

Travo pred sušo odkosimo višje

Objavljeno 16. julij 2017 16.45 | Posodobljeno 16. julij 2017 16.45 | Piše: Jaroslav Jankovič

Viktor Richter že desetletja ureja trato; če se tega lotimo sami, jo v suši pustimo rasti višje, v dežju jo odkosimo na 4 ali 5 centimetrov.

Tokrat je kosil v dveh nivojih. Foto: Jaroslav Jankovič

Na kvadratnem travniku pred hišo v Dovškem pri Senovem je Viktor Richter v zasluženem pokoju rudarja minerja letos že 22. izkosil znak, tokrat ga je posvetil upokojencem.
»Letos naše upokojensko društvo Senovo praznuje 70 let, tudi jaz sem že dolgo član,« se hudomušno nasmehne. Toda izkositi znak v naravno travo, ne v travnato površino z angleško travico, kar pomeni le eno vrsto rastline, je zahtevna reč.

Kositi začnemo maja in kosimo na tri do štiri dni.

»Naravni travnik je lahko mešanica več deset vrst rastlin, ki rastejo v simbiozi, kar je lepo, a to tudi pomeni, da so ene nižje in druge višje, ene so bolj občutljive za sušo, druge spet manj. Problem je torej, kako košnjo uskladiti z raznolikostjo naravnega travnika.«


Viktor nam je povedal nekaj pravil:

Začetek: Znak na travniku zakoličimo že marca ali aprila, hkrati z risbo določimo število nivojev košnje. Enostavni znaki so običajno dvonivojski, zahtevnejši in seveda lepši pa trinivojski. Richterjev travnik je velik 50 krat 50 metrov, kar pomeni, da morajo biti meritve natančne. Risbo prenese na milimetrski paus papir in znak izriše v merilu.

Smeri košnje: Razmislimo o smeri košnje. Za ilustracijo se spomnimo pokošenih nogometnih igrišč, kjer se izmenjujeta temna in svetla proga, kar pomeni, da so kosili v obe smeri, se pravi tja in nazaj, gor in dol. V tem primeru nož kosilnice reže enkrat v eno, drugič v drugo stran. Nivojsko je trava natančno pokošena, pa vendarle se nagne v smer noža, kar ustvarja svetle in temne proge.

Kdaj kosimo: Kositi začnemo maja in kosimo vsake tri do štiri dni, odvisno od hitrosti rasti trave, na kar običajno vpliva spomladanska suša.

Zalivanje: Izkošeni travnik oziroma znak bomo morali glede na pogostost suše zalivati. To je velika težava, saj moramo zalivati enakomerno. Najbolje je rošenje zjutraj in zvečer. Če kapljice vode ne bodo pršele enakomerno po trati, bo trava nekje bolj zelena in drugje manj.

Gnojenje: Če želimo, da bo travnik z znakom deloval vedno sveže, moramo gnojiti. A to ne pomeni, da zrna umetnega gnoja raztrosimo z roko, kot bi sejali žito. V tem primeru bo kam padlo več zrn umetnega gnojila in drugam manj, posledično bomo trato spremenili v bujno neenakomerno rastišče šopov trave. Zato umetno gnojilo namočimo, raztopimo v vodi in trato enakomerno poškropimo, najbolje z nahrbtno škropilnico.

Nivojska košnja: Če želimo ohranjati znak ali sliko na trati živo vse do jeseni, moramo kositi vsake tri do štiri dni. A ne kakor koli, ampak glede na vreme. Če je suša, pustimo travo drugega ali tretjega nivoja rasti tudi do višine 14 centimetrov, nož na kosilnici za najnižji nivo nastavimo na pet centimetrov. Drugi nivo je nekje vmes. Če dežja ne primanjkuje, lahko osnovni nivo odkosimo na tri centimetre in potem v razmerju navzgor, a nikoli več kot 14 centimetrov, saj se na tej točki začnejo bilke zvijati, uklanjati.

 

Deli s prijatelji