IZKORISTITE PRILOŽNOST

Tako bi morali zamrzovati sadje in zelenjavo

Objavljeno 17. julij 2015 11.00 | Posodobljeno 17. julij 2015 11.00 | Piše: M. F.

Izberite popolnoma sveže in ne prezrelo sadje, večino zelenjave pa je primerno pred zamrzovanjem blanširati.

Poleti na vrtovih, v gozdovih in sadovnjakih zorijo melone, borovnice, maline, robide, breskve, marelice, špinača, blitva, bučke itd. Da pa bi v njih lahko uživali tudi pozimi, jih vsaj nekaj zamrznite. Zdaj je pravi čas, da s sadjem in zelenjavo napolnite zamrzovalne skrinje.

Globoko zamrzovanje

Postopek globokega zamrzovanja poteka na temperaturi –40 stopinj Celzija, kasneje pa se živila hranijo na temperaturi –20 stopinj Celzija. To pomeni, da se živila na hitro zamrznejo, pri čemer njihova kakovost ostane nespremenjena. Globoko zamrzovanje je primerno za vse vrste sadja in zelenjave, pred tem pa jih na to pripravite.

Zamrznite celo

Ta način je najboljši za drobno sadje. Izberete zdrave in cele sadeže, jih očistite, osušite, položite na pladnje, te pa v zamrzovalnik. Zamrznjene pospravite v vrečke. 

S sladkorjem

Način, ki ga lahko uporabite za sadje, iz katerega nameravate pripraviti slaščice. Kilogramu sadja dodajte 200 gramov sladkorja. V vrečke za zamrzovanje izmenično polagajte koščke sadja in plasti sladkorja. Na koncu vrečke dobro zavežite in jih pospravite v zamrzovalnik. Ta način je zlasti primeren za zamrzovanje breskev, nektarin in melon. Seveda jih pred tem narežite na koščke.

Blanširanje

Blanširanje je postopek, pri katerem se običajno zelenjava na hitro potopi v vrelo vodo. Tršo zelenjavo v njej pustite štiri, mehkejšo tri minute. Vrelo vodo nato odcedite in zelenjavo prelijte z mrzlo, da se popolnoma ohladi. Postopek je zlasti primeren za listnato zelenjavo, cvetačo, stročji fižol, cvetačo in brokoli. Vitamini v tako zamrznjeni zelenjavi se ohranijo dlje, kot če bi jo zamrznili surovo.

Koščki za hitro uporabo

Bučke, buče, por, paradižnik, papriko in jajčevce je treba zamrzovati surovo. Pred tem jih operite, olupite in narežite na koščke ter zamrznite v za to namenjenih vrečkah.

Kako dolgo zamrznjena živila ostanejo uporabna

Zelenjava

Stročnice: do tri mesece.
Rdeča pesa, bučke, por: do pol leta.
Ohrovt: do osem mesecev.
Blitva, cvetača, grah, zelje, paprika, jajčevci, paradižnik, špinača: do enega leta.

Sadje

Breskve slive, češnje, marelice: do osem mesecev.
Melone, jabolka, jagode, hruške, robidnice, ribez: do 10 mesecev.
Melone, grozdje, fige: do 12 mesecev.

Pred uporabo popolnoma odtajajte

Zamrznjeno sadje hitro segrejte na 20 stopinj Celzija in ga takoj uporabite. Zamrznjeno zelenjavo položite v vrelo vodo in pripravite tako, kot bi pripravljali surovo. Zamrznjeno sadje ni primerno za uživanje, dokler ni popolnoma odtajano. Zelo mrzla živila lahko na sluznici žrela povzročijo opeklinam podobne poškodbe. Pri pripravi imejte v mislih tudi, da se zamrznjena zelenjava skuha hitreje kot surova, zato pazite, da se ne razkuha.

Deli s prijatelji