RAJ DOMA

Strašna buča za noč čarovnic

Objavljeno 19. oktober 2017 17.35 | Posodobljeno 19. oktober 2017 17.36 | Piše: Andrej Predin

Bučo bomo najlaže izrezali z nožem za kruh, namesto svečke jo lahko osvetlujejo LED-lučke.

Rezati moramo mirno in počasi.

Ena najzabavnejših tradicij ob noči čarovnic je zagotovo rezljanje buč v strašljive podobe. Izrezovanje je vsekakor zabavno, a vendarle zahteva nekaj znanja in predvsem predpriprave. Buče moramo izrezovati na čistem in dovolj velikem prostoru. Ne smemo pozabiti, da jo bomo izvotlili, torej si moramo pripraviti ustrezno odlagališče. Prav tako moramo preprečiti, da bi majhni otroci dobili nož v roke, večje pa med rezanjem nadzorujemo.

Naj bo čvrsta

Bučo moramo kupiti malo pred nočjo čarovnic, a ne pretiravajmo, ker lahko zgnije že po tednu in pol. Najbolje, da jo kupimo v istem tednu. Najdemo jih tako v večjih veleblagovnicah kot tudi pri kmetih in na tržnicah. Izberemo tako, ki je videti najbolj čvrsta in ima čim manj površinskih poškodb, kot so ureznine in bradavice. Steblo ne sme biti preveč upogljivo, barva mora biti enotna. Če je slišati votla, ko potrkamo nanjo, je zrela. Za rezanje so najboljše tiste z ravnim dnom, saj jih tako najlaže postavimo na površino. Velikost naj bo primerna željam in predvsem prostoru.


Motiv lahko poiščemo na spletu, delamo potrpežljivo, da se ne bi urezali.

Kaj in kako izrezati

Iskanje motivov za buče ni več težava, odkar imamo internet. Na spletu lahko najdemo vrsto različnih zamisli in napotkov.
Delamo z nožem, najbolje se obnesejo žagasti za rezanje kruha, obstajajo pa tudi noži in žagice, ki so izdelani prav za oblikovanje buč. Najprej izrežemo vrh, ta naj ima pet centimetrov premera, izrezljani del pa je lahko pokrov. Rez naj bo nekoliko pod kotom proti središču, tako da bo pokrov bolje stal. S pomočjo žlice ali zajemalke bučo izvotlimo, potem s pisalom na površino narišemo motiv, dela pa se lahko lotimo tudi na pamet. Delajmo počasi in potrpežljivo, da se ne bi urezali.

Previdno s svečko

Ko smo končali, nas čaka le še nameščanje sveče, poskrbeti moramo, da bo zrak nemoteno krožil. Prižganih sveč nikoli ne pustimo nenadzorovano goreti in pazimo, da v bližini buče oziroma svečke ni vnetljivih stvari. Prav tako moramo paziti, da jih ne bi kdo pomotoma prevrnil. Danes jih neredko osvetljujemo z LED-lučkami, te so v različnih barvah, nekatere utripajo ali celo posnemajo plamen. 

Deli s prijatelji