PREDPRAZNIČNO USTVARJANJE

Storži, ličkanje in mah za adventni venček

Objavljeno 30. november 2015 20.07 | Posodobljeno 01. december 2015 11.00 | Piše: Branka Bizjan

Eden od prvih znanilcev prihajajočih praznikov je adventni venček. Zeleno-rdeče zamenjujejo moderno oblikovani. Najlepši bodo, če jih bomo izdelali sami.

Različne ustvarjalne zamisli spodbujajo domišljijo. Klasične zeleno-rdeče adventne venčke zamenjujejo modernejše različice različnih oblik in materialov. Na namiznih venčkih nikoli ne manjkajo štiri sveče, ki ponazarjajo štiri adventne nedelje.

Adventni venec v obliki prstana

Narejen je v obliki kroga, ki ponazarja delovanje vesolja, življenjski krog, krog letnih časov in povezovanja. Za osnovo je običajno šibje ali slama, ki je oblečena z zimzelenim zelenjem: pušpanjem, smrekovimi ali borovimi vejicami in mahom, ovit je z različnimi trakovi, na venec so pritrjene tudi štiri bele ali rdeče sveče. Pobrskala sem po zgodovini in našla podatek, da je prvi adventni venec v obliki lesenega prstana naredil protestantski pastor leta 1839, nanj je postavil devetnajst rdečih in štiri bele sveče. S tem prstanom je želel navdušiti otroke, da bi v adventu raje prihajali k maši. Njegovo navado so na začetku dvajsetega stoletja prevzeli tudi katoličani.

Prvi venček v Kanalski dolini

Slovenci smo ga začeli najprej izdelovati v Kanalski dolini. In kaj je advent? To je čas pred božičem, ki naznanja prihod Kristusa. Začne se štiri nedelje pred božičem in predstavlja štiri zgodovinska obdobja pred rojstvom Kristusa. V adventnem času naj bi se ob nedeljah zbirala družina ob vencu in vsako nedeljo prižgala najprej eno svečko, nato dve, tri in četrto nedeljo gorijo vse štiri. Modne smernice se spreminjajo tudi pri izdelavi adventnih venčkov. Od različnih barv, bleščečih okraskov, seveda so narejeni iz naravnih materialov še vedno najlepši, saj dajejo pridih domačnosti in topline v naših domovih.

Adventni krožnik

Venčki so lahko tudi v obliki adventnega krožnika, na katerega v sredino položimo pomarančo, v katero z zobotrebcem naredimo luknjice in vanjo razporedimo klinčke v obliki različnih vzorcev, jo posujemo z mletim cimetom.
Okoli pomaranče položimo božični potpuri. Janeževe zvezdice, posušene pomarančne lupine, koščke ingverjeve korenine, šipkove plodove, cimetove paličice povežemo v štiri butarice, vmes dodamo nekaj muškatnih oreščkov.
Manjkati ne smejo štiri adventne sveče, in dišeč adventni krožnik je nared. Po želji ga popršimo z zlatimi bleščicami in v domu bo prijetno dišalo po praznikih. Adventne venčke najraje izdelujejo v šolah, društvih pa tudi prijateljski večeri z izdelavo adventnih venčkov so prav zanimivi. Med prijetnim druženjem se porajajo nove ideje za izdelavo.

Peške sliv, 
breskev, 
češenj

Rokodelke Moravške doline vsako leto izdelujejo adventne venčke iz najrazličnejših materialov. Od volne, slanega testa, različnih storžkov, pešk sliv, breskev, češenj, dateljnov, orehovih, arašidovih in drugih lupinic. Uporabljajo tudi drevesni mah, zeleni mah, žitno klasje, kavna zrna, suh grah, semena buč, zrna fižola, koruze, ajde. Ves ta material so zbirale skozi vse leto, ga sušile in pripravljale za november, ko začno izdelovati adventne venčke. Pripravljeni material lepijo na slamnato osnovo. Veliko zadovoljstvo si je izdelati adventni venček po svoji zamisli. Lepo ga je komu podariti, saj obdarovanca vse praznike spominja na darovalca.

Deli s prijatelji