MODELČKI

Spominek, 
ki je več kot to

Objavljeno 13. junij 2015 13.30 | Posodobljeno 13. junij 2015 13.30 | Piše: Janez Mužič

Z modelčkom batane izvirno ohranjamo svojo pomorskoladjedelsko dediščino.

Slobodan Simič pravi, da je model do najmanjših podrobnosti izvirni posnetek batane iz naše Istre. Foto: Janez Mužič

S pristnimi spominki imamo Slovenci večne zagate. Zadnja desetletja ponudbo preplavljajo tako ali drugače etnografsko prirejeni ceneni izdelki iz Kitajske in še od kod. Piran in z njim slovenska Istra pa sta dobila etno spominek, ki je izviren in domiseln. To je leseni modelček in z vrsto podrobnosti verodostojni posnetek nekdaj za Istro tipičnega lesenega plovila batane, ki je že skoraj izginila iz naših mandračev.

Včasih so bile pri vsaki hiši

Je tudi izziv za ljubitelje modelarstva, saj lahko modelček v nekaj urah sestavi vsakdo malo bolj spreten kar sam. »Ljudje ob morju so od nekdaj tesno živeli s plovili, še zlasti batanami, ne daljšimi od štirih metrov. To majhno leseno plovilo, značilno za Istro, je bilo nekoč pri skoraj vsaki hiši. Spretni fantje so ga naredili kar sami ter nato skrbno vzdrževali, z njim ribarili, prevažali tovor ipd. Je preprosti čoln z ravnim dnom, ki je mnogim na skromnih domačijah z malo zemlje pomagal preživeti tudi z ribolovom, nato pa se je umaknil plastičnim čolnom. Z njim so izginile spretnosti oziroma čolnarsko in ladjedelsko znanje o njegovi gradnji,« pravi Slobodan Simič - Sime iz piranskega zavoda Mediteranum.

Za obujanje teh čolničkov je najzaslužnejši prav Simič, ki je kot raziskovalec in poznavalec tradicionalnih plovil severnega Jadrana pred leti napisal knjigo Batane Istre in ji dodal načrte ter navodila za izdelavo. Tako je po desetletjih znova nastala ena batana v Kopru, za njo še druge v Kortah, Izoli, Vrtojbi pri Novi Gorici, Piranu in še kje. Zdaj so v Mediteranumu pripravili kit za izdelavo njenega modelčka v merilu 1:12. »Verodostojna maketa lasersko predrazrezane batane, ki jo lahko v največ šestih urah sestavi vsakdo, je plod našega znanja. Od zamisli do izdelave makete so minili štirje meseci, nastalo je deset prototipov, zdaj pa je tu model, ki je njen izvirni posnetek,« je zadovoljen Simič, ki pravi, da razmišljajo še o nekaterih modelih, saj so jih pri nas nekoč poznali kar šest vrst. Da je ideja dobra, potrjuje tudi naročilo iz hrvaške Istre. Odkupili so namreč pravico za izdelavo obeh modelčkov.


Dva modela

Model batane z vesli je dolg 35 centimetrov, tiste z jadri pa 45. V kompletu so dve lasersko razrezani 2 milimetra debeli leseni plošči, brusni papir in navodila za sestavo. Batana z vesli se sestavi iz 46 delčkov, tista z jadri pa ima v kompletu še 13 delčkov, kot so jambor, deli zanj, jadro in vrvice za napenjanje ter dviganje jadra. Sistem laserskega razreza je tako natančen, da modelar ne potrebuje pomožnega orodja, temveč le ščipalke za obešanje perila, lepilni trak, hitro sušeče se lepilo za les in barve, če jo seveda želi pobarvati. Kompleti so na voljo samo pri Mediteranumu, saj bi se cena zaradi trgovskih marž skoraj podvojila. Za tiste ročno manj spretne je na voljo že izdelana batana.

 

Deli s prijatelji