POTOVALNI PROBLEM

Spočiti iz enega časovnega pasu 
v drugega

Objavljeno 23. april 2015 19.00 | Posodobljeno 23. april 2015 19.06 | Piše: T. P.

Verjetno si na potovalno destinacijo ne želite prispeti, kot da ste prejšnjo noč preveseljačili in prepili.

Vseeno se vam ni treba ob prihodu v drugo deželo zavleči v prvo hotelsko posteljo, ampak lahko (dokaj) sveži začnete odkrivati novi kraj in izkoristite vsak, tudi prvi dan oddiha. Z nekaj manjšimi triki, s katerimi vsaj ublažite zoprno utrujenost zaradi časovne razlike. Ali, po domače, premagajte jet lag!

1. Predpriprave na nov časovni pas že doma: že nekaj dni pred potovanjem začnite postopno in počasi spreminjati svoj dnevni urnik, kar vam bo pomagalo pri lažjem prehodu v drug časovni pas. A ne pretiravajte, na dan zamaknite svoj običajni ritem za morda pol ure, največ eno.

2. Spočiti na pot: če se boste izžeti komaj privlekli do letališča, nikar ne pričakujte, da boste ob prihodu čudežno oživeli. Zato nikar ne pakirajte v zadnji minuti in sredi noči, raje dan ali dva prej. Dan pred odhodom pa pojdite v posteljo dovolj zgodaj, da boste nov dan in potovanje začeli spočiti in sveži. Ne pa krmežljavi in s težkimi vekami.

3. Pomembnost načrtovanja: pripravite si nujne potovalne dokumente, od potnega lista do vizuma, ki naj bodo na dosegu roke. Tako se namreč ognete stresu mrzličnega brskanja in iskanja, ki lahko negativno vpliva na prilagajanje telesa na novi ritem.

4. Potujete ponoči: če je le možno, poskušajte ujeti nočni polet. Tako namreč najlaže zdrsnete v nov časovni pas.

5. Ostanite hidrirani in pozabite na alkohol: voda je ključna, zato pijte več, kot mislite, da je treba! Zrak v letalu namreč pospešuje izsuševanje telesa, zaradi česar potrebujete več tekočine kot običajno. A naj vas ne zavede misel, da je tudi alkohol tekočina. Odprti bar letala gor ali dol, med poletom se izogibajte žgani in vinski kapljici kot tudi kofeinskim napitkom, saj ti dehidriranost še pospešijo.

6. Poženite kri po telesu: že res, da vam je na letalu dodeljen le majhen, običajno precej neudoben sedež, hodnik med njimi pa je ozek. A vseeno ne obsedite na zadnjici! Dlje ko boste namreč pri miru, bolj utrujeni in lenobni boste. Zato si popestrite polet z rednim sprehajanjem med prehodi in z razgibalnimi vajami. Ne le da vam bo polet tako hitreje minil, po telesu boste pognali kri, kar sprosti, obnovi energijo in prežene jet lag.

7. Razmišljajte v lokalnem času: ne preračunavajte vseskozi, koliko je ura v domačem kraju. Raje že po vzletu nastavite uro na lokalni čas in začnite razmišljati v okvirih novega časovnega pasu. Kar najhitreje začnite lokalnemu času prilagajati svoj dnevni urnik, od obedov do nočnega počitka in jutranjega vstajanja.

8. Ostanite budni do večera: ne glede na utrujenost, ko se jeklena ptica dotakne tal na želeni destinaciji, se uprite prvemu vzgibu, da bi zavili naravnost v hotelsko posteljo. Ostanite dejavni, premagate potrebo po popoldanskem dremežu in zdrsnite v sanje, ko je to primerno. Zvečer. 

 

Deli s prijatelji