NA POHOD

Slovenija rada in veliko hodi

Objavljeno 22. maj 2016 12.00 | Posodobljeno 22. maj 2016 12.00 | Piše: Primož Hieng

Združenje Pohodništvo in kolesarjenje je sredi aprila v Goriških brdih začelo nacionalno akcijo Slovenija hodi 2016, ki se bo nadaljevala po vsej državi.

Slovenija je idealna za hojo. V relativno kratkem času lahko prehodimo poti od visokogorja Julijskih in Kamniško-Savinjskih Alp ter Karavank na višini prek 2000 metrov in nadaljujemo po sredogorju Škofjeloškega in Idrijsko-Cerkljanskega hribovja, Pohorja, Zasavja in Posavja vse do nižin Krasa ter dolenjskega in prekmurskega gričevja. Čaka nas več kot 9000 kilometrov označenih planinskih poti, ki jih vzdržuje Planinska zveza Slovenije s svojimi planinskimi društvi, ter približno 5000 kilometrov označenih sprehajalnih in tematskih poti ter poti za nordijsko hojo. Ob njih je 30 specializiranih hotelov in drugih namestitev za pohodnike ter 176 planinskih koč.

Da bi spodbudili in razvijali pohodništvo v Sloveniji, so se na združenju Pohodništvo in kolesarjenje s turističnimi organizacijami dogovorili o pripravi serije prireditev na temo pohodništva. Te naj bi združevale spoznavanje poznanih in manj znanih pohodniških točk oziroma poti kot tudi spoznavanje tradicije in kulinarike regij.

Za organizatorje pohodniških dogodkov, ki se predstavljajo pod enotno blagovno znamko Slovenija hodi, so pripravili nekaj osnovnih kriterijev, po katerih prireditve trajajo najmanj od dva do tri dni, pomembna je ponudba organiziranih vodenih pohodov, prav tako plačljivih pohodov. Opozarjajo še na oblikovane tržne pakete, ki poleg vodenja vključujejo še druge dogodke, na primer kulinariko in nastanitev. Organizatorji naj bi po možnosti upoštevali še vključitev odsekov daljinskih poti na območju, kot so Slovenska planinska pot Via Alpina, Alpe–Adria Trail, E6, E7 in podobno.

Letos akcija Slovenija hodi združuje pohodniške festivale kar 11 slovenskih destinacij in ponuja več kot 100 organiziranih pohodov. Začelo se je z aprilskimi dogodki v Brdih, v prihodnjih mesecih pa se bodo pohodi zvrstili po vsej državi. »Ponudba festivalov, vključenih v akcijo, je razdeljena na spomladanski in jesenski del, ki bosta potekala v različnih pokrajinah,« je povedal Marko Lenarčič, direktor gospodarskega interesnega združenja Pohodništvo in kolesarjenje. »Prvi obsega Brda, Kranjsko Goro, Posavje, Zreče z Roglo, Kamniško-Savinjske Alpe, Bohinj, Golte in Mojstrano. Jeseni bodo pohodnike gostili Tuhinjska dolina, dolina Soče, Bohinj, Kranjska Gora, osrednja Štajerska, Maribor s Pohorjem in Pomurje.«

Na nogah do poznega oktobra

In kje boste lahko hodili to pomlad in po vročem poletju še jeseni? Še vse do 5. junija poteka pomladni festival pohodništva Brda, ki v zadnjih letih postajajo vse bolj priljubljena pohodniška točka. »Pohodi po obronkih briških vasic s pogledi na Alpe in morje, v deželi, kjer mila mediteranska klima ponuja topel objem športnim navdušencem v vsem letu. Brda se že v zgodnji pomladi bohotijo s pisano paleto cvetočih, dišečih in sproščujočih doživetij in so zagotovo najboljša izbira za odprtje sezone,« vabijo iz Goriških brd, kjer bo v soboto, 21. maja, še Sabotinski nočni pohod ob polni luni, v nedeljo pa Spominski pohod Petrnel–Korada–Petrnel. V soboto, 28. maja, bo pohod po Poti miru, 5. junija pa se bo festival končal s pohodom od češnje do češnje.

To soboto, 21. maja, bodo v Svečini pripravili Vinotour nordijsko hojo, pri Planinskem muzeju v Mojstrani pa bo v nedeljo, 22. maja, zanimivo srečanje evropopotnikov, ki ga poleg muzeja pripravlja komisija za evropske pešpoti v Sloveniji.

V letošnjo akcijo Slovenija hodi se od 21. maja do 5. junija vključuje tudi jubilejni mednarodni festival alpskega cvetja v Bohinju. V Kranjski Gori bo od 27. do 29. maja prireditev Po poti Triglavske Bistrice in dan Alpske konvencije. Namen dneva Alpske konvencije je spodbujati naravovarstveno razmišljanje in zavedanje, kako pomemben in neprecenljiv je alpski prostor. Stalnica je rekreativno kolesarjenje iz Mojstrane v Radovno in Krmo, pohod do Pocarjeve domačije in bogat spremljevalni program pri Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Od 25. maja do 1. junija bo od Beltincev do gradu Podsreda na delu poti E7 potekal Evropohod 2016 za mir in sožitje med narodi in ljudmi. Od 30. maja do 5. junija bodo ob akciji Slovenija hodi 2016 občudovali lepote Rogle, kjer je možnosti za organizirano hojo več kot dovolj.

Kar dva meseca so pohodništvu namenili tudi v Posavju, kjer so pohode začeli že 3. maja, posavski festival tematskih poti pa bodo sklenili 30. junija letos. Napovedujejo več kot 30 tur, ki jih povezujejo s posavsko kulinariko, lokalnimi zgodbami, predstavitvijo naravne in kulturne dediščine ter zabavnim programom. Omenimo le nekaj najpomembnejših: to soboto bo 14. pohod po Krekovi poti na območju Šentjanža, v okolici Krškega na isti dan pripravljajo kulinarični pohod po Krški poti. V soboto, 28. maja, bo na Senovem in na Bohorju pohod po poti štirih slapov, 2. junija bo v Radečah pohod po učni poti Savus. Četrtega junija bo pohod okoli Brestanice in v Sromljah še po poti vina in sonca. Junija bo v Posavju še vrsta zanimivih prireditev, med drugim bo v nedeljo, 19. junija, pohod po Čateževi energijski poti.

Tudi Štajerci radi hodijo. Tako bo 12. junija na Arehu pohod Na noge!, na Golteh pa bo 18. junija Dan slovenskih planinskih doživetij. Spomladanski del akcije Slovenija hodi 2016 bodo sklenili s pohodniškim festivalom Kamniško-Savinjske Alpe od 23. do 26. junija.

Pohodniška jesen se bo začela 11. septembra s srečanjem treh dežel na tromeji, nadaljevala pa od 16. do 18. septembra s pohodniškimi dnevi po poteh pastircev v Cerknem in v istem času s pohodniškim vikendom v Termah Snovik v Tuhinjski dolini. Od 16. septembra do 2. oktobra bodo v Bohinju pripravili 9. dneve pohodništva in v istem terminu še festival pohodništva v dolini Soče. Od 21. maja do 31. oktobra bodo udeleženci lahko spoznavali poti po Pohorju.

 

Deli s prijatelji