SADEŽ

Slastni kaki skriva neuklonljivo življenjsko 
moč

Objavljeno 07. november 2014 17.00 | Posodobljeno 07. november 2014 17.12 | Piše: Jasmina Kert

Sladki sadeži, polni zdravih snovi.

Spomnim se, kako smo kot otroci skrajno resno debatirali o tem, kdo vse bi preživel jedrsko eksplozijo … podgane, ščurki in morda koze? Ne vem, kaj bi si takrat mislili o podatku, da je atomsko bombo v Nagasakiju, ki je pisala nepopisljivo tragično usodo desettisočem ljudi, preživelo nekaj dreves kakija. Ta skromna drevesa od takrat na Japonskem cenijo kot nekaj prav posebnega.

Kakiji rastejo tudi v notranjosti države

Pri nas nekako velja, da je kaki primorski sadež. V resnici ta drevesa brez problema rastejo in obrodijo tudi v notranjosti države. So odporna proti mrazu in prizadelo bi jih šele dolgotrajno obdobje zelo nizkih temperatur. Ker cvetijo relativno pozno, sredi maja, jih spomladanska zmrzal ne prizadane.

Obirajo jih sredi novembra, ko drevo že odvrže liste in gole veje nosijo obilje rumenih, oranžnih in rdečkastih sadežev. Pozna jesen že lahko prinese prvo slano, vendar ta sadežem prav nič ne škoduje.

Drevesa so odporna proti škodljivcem in boleznim, tako da rastejo brez škropljenja s kemikalijami. Res je nekaj posebnega, to žilavo drevo.

Različne vrste sadežev

Sadežev ne moremo jesti kar z drevesa tako kot jabolk, saj so v času obiranja še zelo trpki. Zložene na platojih pustimo v kleti dva do tri tedne, da se omedijo.

Čas dozorevanja lahko zamaknemo za dva meseca, če jih hranimo v hladilniku na 0 °C.

Zorenje pa lahko tudi pospešimo, če izkoristimo etilen, ki ga oddajajo jabolka, hruške ali banane. Po par kakijev položimo mednje in si tako pomagamo, da bodo medeneli postopoma, in ne vsi naenkrat.

Kakiji so dozoreli, ko postanejo popolnoma mehki. Takrat izgubijo trpkost in pridobijo svoj sladki, nepozabni okus.

Obstajajo sorte kakijev, ki niso trpke in jih lahko uživamo trde ali mehke. Pri nas je najbolj znan kaki vanilja, čeprav se dobi tudi nekaj drugih trdo užitnih vrst. Med poznavalci velja, da so trpke vrste bolj aromatične, s polnejšim okusom. Če pa spadate med neučakance, je bolje da ugriznete v kaki vanilja, kot da vam usta potegne skupaj ne čisto dozorel trpki sadež.

Lahko jih tudi posušimo v krhlje. Ker vsebujejo veliko sladkorja, veljajo za odličen posladek.

Poln zdravilnih snovi

Kaki, ki mu pravijo tudi zlato ali rajsko jabolko, pri nas še ni tako znan, kot bi si zaslužil glede na pozitivne lastnosti, ki ga odlikujejo.

Je bogat vir antioksidanta beta karoten, ki ga naše telo spremeni v vitamin A, in zeaksantina, zaradi česar, med drugim, deluje zaščitno na oči in varuje pred starostno degeneracijo rumene pege.

Pomembni so še vitamin C, ki ga vsebuje celo precej več kot jabolka, in več vitaminov iz skupine B.

Bogat je s kalijem, kalcijem in železom, v sledovih pa vsebuje tudi druge elemente, kot na primer magnezij, fosfor, selen in fluor.

Zreli plodovi vsebujejo visoke vrednosti vlaknin, ki pospešujejo in urejajo prebavo ter preprečujejo zaprtje. Hrana z veliko vlakninami daje občutek sitosti in zmanjša željo po sladkarijah, zato so sadeži kakija dobrodošli pri dietah za zmanjšanje telesne teže.

Lokalno je bolj zdravo

Čeprav lahko rečemo, da je gojenje kakijev tako rekoč ekološko, se je treba zavedati, da pri množični pridelavi in prodaji za trg uporabljajo kemijska zaščitna sredstva pri transportu in skladiščenju. To še posebno velja za uvožene kakije zaradi dolgotrajnega prevoza in daljšega skladiščenja v velikih količinah, saj se prodajalcem računica sicer ne bi izšla. Kdor se želi temu izogniti, bo naredil najbolje, če jih kupi od naših Primorcev, ki od enega do drugega konca Slovenije ne potrebujejo več kot uro, dve.

Deli s prijatelji