OPRAVILO

Sedem največjih napak pri likanju

Objavljeno 17. maj 2017 11.00 | Posodobljeno 17. maj 2017 11.00 | Piše: M. F.

Zaradi njih za likalno mizo stojite dlje, kot bi bilo treba.

Neprijetno opravilo si je vendarle mogoče olajšati.

Aluminijasta folija na likalni deski in redno čiščenje površine likalnika bosta zmanjšali čas likanja in vam olajšali delo. Katerim napakam pa se je med tem opravilom treba izogibati?

Likanju presuhega perila

Najbrž ni odveč poudarjati, da je pametno pred likanjem oblačila poškropiti, če seveda nimate likalnika na paro. Gube se tako lažje zravnajo, likanje pa je prijetnejše in hitrejše.

Puščanju občutljivih tkanin za konec

Likalnik se dlje segreva, kot hladi. Zato pri likanju vedno začnite z občutljivimi tkaninami: najprej svila, nato poliester in na koncu bombažni ter laneni kosi.

Neprimerni temperaturi likalnika

Če likate oblačila iz mešanih materialov, naj bo temperatura likalnika prilagojena najobčutljivejšemu. Tako boste oblačila obvarovali pred poškodbami.

Uporabi zgolj destilirane vode

Današnji likalniki so prirejeni uporabi vode iz pipe. Če je v vašem domu izjemno trda, jo lahko v razmerju 1 : 1 zmešate z destilirano vodo.

Zanemarjanju čistoče likalnika

Likalno ploščo je treba redno čistiti: najlažje bo šlo s pasto iz jedilne sode in vode. Nanesite jo na mrzlo ploščo ter obrišite z vlažno in nato še s suho krpo. 

Nedoslednosti pri spravilu naprave

Po vsakem likanju izpraznite posodo, v kateri je v likalniku voda. Ne dopustite, da bi presežek te poškodoval notranje dele naprave.

Likanju s krožnimi gibi

Z aluminijasto folijo pokrijte likalno desko. Čas likanja boste tako bistveno zmanjšali. Prav tako ne likajte s krožnimi gibi, temveč likalnik vlecite v smeri šivov. S tem jih boste zavarovali, para pa jih bo dodatno zravnala.

Deli s prijatelji