ČISTOČA

Sedem najbolj umazanih predmetov

Objavljeno 06. maj 2016 09.00 | Posodobljeno 06. maj 2016 09.00 | Piše: M. F.

Nekaterim kotičkom doma bi med čiščenjem morali namenjati malce več pozornosti.

Oprano perilo morda ni tako čisto, kot se zdi.

Higiena je ključ do zdravja. To seveda veste. Morda pa ne tudi tega, da so nekateri predmeti v vašem domu močno umazani. Veliko bolj, kot si mislite. Razkrivamo sedem takih.

Oprano perilo

Žal vam moramo povedati, da je lahko sveže oprano perilo, kljub temu da lepo diši, okuženo z nevarnimi bakterijami, tudi z E-coli. Te se zadržujejo na površini, zlasti na gumi pralnega stroja in jih nižje temperature med pranjem ne odstranijo, hitro pa se prenesejo na sveže oprane majice, hlače, brisače. Priporočljivo je zato občasno pri najvišji temperaturi vključiti prazen pralni stroj, namesto praška pa v njegovo dozirno posodo dodati alkoholni kis. Tako ga boste razkužili. 

Nova oblačila

Ste kdaj pomislili, koliko ljudi jih je pomerilo pred vami? Najbrž je misel na to dovolj dober razlog, da jih, preden jih prvič oblečete, temeljito operete.

Škatlica za kontaktne leče

Kdaj ste jo nazadnje zamenjali z novo ali vsaj dobro očistili? Če morate razmišljati več kot pol minute, je od tedaj minilo že preveč časa. V tej mali škatli se ob neprimerni higieni zadržuje ogromno nevarnih bakterij, ki lahko ogrozijo zdravje vaših oči. Da bi jih zavarovali, si vsaka dva meseca omislite novo in jo občasno operite v pomivalnem stroju.

Armatura v avtomobilu

Res ni del doma, a ker se veliko vozite, velja opozoriti nanjo. Zaradi številnih na njej nameščenih zračnikov gre za najbolj umazano mesto v avtomobilu. Z zrakom nanjo pridejo bakterije, ki se pod vplivom toplega sonca pridno množijo. Vsaj enkrat na teden jo obrišite z dezinfekcijskim robčkom.

Preproge in oblazinjeno pohištvo

Dejstvo je, da se v mehkih vlaknih zadržujejo ostanki kože, hrane, pršice, dlaka domačih živali, vse to pa nudi idealno okolje za razmnoževanje bakterij in drugih škodljivih organizmov. Zračenje, sesanje in globinsko čiščenje ter redno čiščenje s paro so zato obvezni.

Vzglavnik

V njem se kopičijo ostanki kože, maščobe in druga umazanija, s katero se hranijo škodljivi mikroorganizmi. Redno pranje to lahko nekoliko ublaži, strokovnjaki pa vendarle priporočajo pogosto menjavo vzglavnikov: vsake pol leta oziroma vsaj vsako leto.

Vse, s čimer čistite

Spužvaste gobice, ščetke in krpice. Po vsaki uporabi jih zato dobro splaknite in posušite, enkrat na teden jih očistite v pomivalen stroju, razkužite v mikrovalovki ali jih operite v pralnem stroju. Kakor koli, segrejte jih dovolj, da bo vročina pokončala vse bakterije, ki se sicer zadržujejo v njih.
 

Deli s prijatelji