ZIFERBLAT

Se boste sprostili v prostoru, kjer vam zaračunajo le čas?

Objavljeno 20. oktober 2014 15.00 | Posodobljeno 20. oktober 2014 15.06 | Piše: Da. M.

Iz želje po hišici na drevesu je nastal Ziferblat. Prostor za druženje, kjer vsak obiskovalec postane mikronajemnik.

Ziferblat ni prostor, kjer vas bo natakar povprašal, kakšno kavo želite danes, pač pa vsak gost s prihodom postane mikronajemnik prostora, je zanj odgovoren in ga soustvarja.

Dober teden je minil od dne, ko je Ljubljana dobila lokal, ki v bistvu to ni, a tudi ni stanovanje. Gre za mešanico obojega – prostor, kjer je cilj gostiteljev, da se počutite kot doma, ob tem pa si lahko postrežete tudi s kavo ali čajem. Pa kakšen piškot boste tudi dobili.

Gre za del verige Ziferblat, ki se je začela v Rusiji, potem pa so prostore odprli še v Kijevu in Londonu. Kot 13. na svetu se je odprl v Ljubljani, na Vegovi ulici. Ziferblat je prostor, kjer ne plačate ničesar, s čimer si postrežete, zaračunali vam bodo le čas, ki ga boste tam preživeli. Gostje plačujejo na minuto, ki znaša 5 centov. »Osnovna ideja je blizu hišici na drevesu za odrasle, kjer lahko vsi prispevajo k razvoju in izmenjujejo mnenja, izkušnje, čustva, predvsem pa so odprti drug do drugega,« prostore opisuje Ivan Meetin, ki je ustanovil Ziferblat.

Obiskovalci že izbrali svoj najljubši kavč

O prvih vtisih obiskovalcev smo povprašali Mašo Pavoković, menedžerko prostora, ki nam je dejala, da so se obiskovalci že popolnoma udomačili. »Nekateri imajo že svoj najljubši naslanjač in najljubšo skodelico, drugi še raziskujejo, si samo ogledajo prostor, nato pa se popoldne vrnejo še s tremi prijatelji. Tudi naš pianino, ki ga imamo, je bil že večkrat v uporabi obiskovalcev. Prav tako pa so številni že začeli podajati predloge programa,« je povedala. Soustvarjanje je tudi cilj Ziferblata, saj je to prostor, ki je tako svoboden, da gostom omogoča koncerte, razstave, branje poezije, predavanja, jogo, igranja šaha, branje knjige ali pa se prelevi v prostor za delo in sestanek.

In kdo so tisti, ki plačujejo čas? »Starostna struktura je zelo pestra. Od najstnikov, do študentov, staršev z malčki in tudi nekaj starejših je,« pravi Pavokovićeva, ob tem pa dodaja, da ljudje s tiktakanjem ure niso obremenjeni. »Ziferblat je prostor, kjer pozabimo na čas, saj tudi nobena od budilk, ki jih obiskovalcu ponudimo ob prihodu, ne deluje. Ima pa vsaka svoje ime, saj nam to omogoča, da beležimo čas. Za zdaj so vsi sproščeni in ne gledajo na uro.« 

Deli s prijatelji