VRT

Samooskrba: moj prvi zeleni paradiž

Objavljeno 28. marec 2015 13.00 | Posodobljeno 28. marec 2015 13.00 | Piše: Jelka Stopar

Ozaveščenost o tem, kaj zaužijemo in kako vpliva zdrava hrana na nas, je iz dneva v dan večja in pomembno oblikuje naše ravnanje ter nakupne navade.

Mešane zasaditve so modne. V istem nasadu sadimo skupaj zgodnjepomladansko cvetje, solato in zelišča za solate. Solata hitro raste, zato jo porežemo in svežo zaužijemo. Narežemo še nekaj začimb, ki sodijo zraven.

Zaradi zavedanja, da ima zelenjava največjo hranilno vrednost, če jo zaužijemo takoj, ko jo odrežemo od matične rastline, si danes prav vsak, ki da kaj na zdravje in počutje, omisli zelenjavni vrt. Žal pa to vedno ni mogoče ali pa je vrt preveč oddaljen, da bi vsak dan tekli tja in nazaj. Morda imate le balkonček v stolpnici, kjer živite. Na voljo so številne rešitve, ki jih ponujajo trgovci, da si pridelate svoja zelišča in začimbe. Tudi solato si lahko pridelate sami. Izjemno hitro raste, zlasti če jo vzgojite iz sadik, ki jih kupite pri specialistih na tržnicah ali v vrtnarijah, vrtnih centrih. Tako solato lahko zaužijete že po nekaj tednih. Gojite jo lahko v priročnih plastičnih posodah, ki jih sicer uporabljate v gospodinjstvu in niso nevarne za zdravje. Zelo so higienične, ker jih lahko dobro operete po prvi rezi. Na voljo pa so tudi sorte, kjer že na semenski vrečki piše, da so solate za rezanje. To pomeni, da takšno solato režete in vedno znova poganja nova. V drugo posodo si posejete rukolo, ki je uporabna med solato ali pa na mnogo drugih načinov. Rukola hitro raste in dobro uspeva v vsakršnih razmerah.

Prvi vrtnarski koraki

Naj natresem še nekaj napotkov, da boste uspešni, tudi če bodo to vaši prvi vrtnarski koraki. Če se bojite, da bi odvečna voda tekla po balkonu in k sosedom v spodnja nadstropja, uporabite velik podstavek ali posodo, ki nima luknje, a tedaj morate kupiti kroglice iz gline, ki zadržujejo vodo in preprečujejo zastajanje vode, če preveč zalijete. Voda ne sme nikoli stati v posodi. Bolje naredite, če je malo bolj suho kakor preveč zalito. Izjemno pomembno je tudi, da uporabite substrat, ki je posebej primeren za gojenje zelenjave. Nikoli ne sadite v tistega, ki je za rože. Saj veste, kar bodo rastline posrkale iz zemlje, boste kasneje jedli. Na voljo so številni biosubstrati, ki imajo dodana hranila za rastline. Ko poberete prvi pridelek, bo substrat/zemlja tako izčrpana, da jo je najbolje odnesti do prvega polja in napolniti posodo z novim substratom. Le tako si boste zagotovili vedno dober pridelek.

Zelenjava v loncih

Pri specializiranih vrtnarjih so na voljo tudi posebne sorte zelenjave vseh vrst, ki so posebno primerne za gojenje v loncih. Tako si brez težav vzgojite nizki grah, nizki fižol v loncu. Paprike, paradižniki, jajčevci, kumare pa so prav ljubki, saj imajo izjemno kompaktno rast, prilagojeno za gojenje v posodah. Plodovi so nekoliko manjši, a jih je veliko in vse leto do jeseni, ko pride zmrzal. To so zelo okusne sorte, sladke, ki jih lahko zaužijemo kar med posedanjem na balkonu. Posadite jih v dovolj velik lonec, ki ne bo nikoli prevelik. Takšni plastični lonci so na voljo v različnih barvah, ki še kako popestrijo vaš balkon in ga spremenijo v pravi modni zelenjavni vrtiček, ki ne bo samo lep, ampak tudi sila uporaben.


Korita za rože, ki jih lahko izdelate sami, če imate pri hiši mojstre, ki znajo z žago in lesom. Iz odpadnega lesa zbijemo korita in jih oblečemo s folijo, da nekoliko tesnijo. Obijemo jih z lesenimi končnicami, ki jih naredijo domača in naravna. Lahko so tudi visoke grede za gojenje zelenjave. 
 

Prosim svetlobo

Še nekaj ne pozabite. Rastline potrebujejo poleg dobre zemlje svetlobo, sonce in vodo. Kupujte pri specialistih, ki vam bodo znali svetovati, katere rastline kupiti in kdaj jih lahko sadite na plan. Dokler je nevarnost zmrzali, sadite na balkon solate, peteršilj, korenček, čebulo, por in grah. Ta zelenjava bo prenesla nizke temperature. Še več, rada ima in dobro uspeva, če jo posadimo zdaj. Ko pa mine april, gredo na balkone vse druge vrste zelenjave, kot so paprike, paradižnik, kumare, jajčevci in fižol.

Seveda se lahko znajdemo in kupimo sadike že zdaj in jih postavimo na najbolj sončno polico v zimskem vrtu ali na okensko polico, ko bodo tudi zunaj temperature višje, pa samo prestavimo ven.

Sadike vas že čakajo

Ste vedeli, da imajo specializirani vrtnarji prav vso zelenjavo na voljo v obliki sadik? Tako si zagotovite hiter pridelek in nič ne tvegate s setvijo, ki je pogosto kritični trenutek, ko lahko zdravo seme propade, če nismo vešči in vremenske razmere niso optimalne. Zato si privoščite nekaj sadik korenčka, čebule, pora, rukole, solate, rdeče pese. Začnite takoj, prehitite naravno vegetacijo in preskočite kalitev. Zagotovite si svežo zelenjavo, ki jo boste odrezali ali odtrgali iz lastnega vrtička, četudi v dvanajstem nadstropju stolpnice, kjer živite. Ko boste začutili moč tako zaužite zelenjave, ne boste nikoli odnehali. Kolesa bodo pristala v kolesarnici, vaš balkon pa bo postal zeleni paradiž. 

Deli s prijatelji