REZ TRTE

Rozgo zarežemo poševno, da ne zastaja voda na zarezanem

Objavljeno 20. februar 2015 17.00 | Posodobljeno 20. februar 2015 17.03 | Piše: Lea Babič
Ključne besede: trta rez

Sončni in razmeroma topli zimski dnevi vabijo ljudi v naravo, vinogradnike pa vleče v njihove vinograde. Tja se najprej odpravijo s škarjami v rokah, saj je rez vinske trte ali rezatev prvo opravilo v letu.

Rez z baterijskimi škarjami. Foto: Lea Babič

Nekoč so začeli rezati proti koncu zime, ko je sneg kopnel in so se dnevi dovolj podaljšali za odhod v vinograde, ki so na sončnih pobočjih gričev. Primerne vinogradniške lege so se določale po tem, kje je prej skopnel sneg, ker taka lega omogoča boljše dozorevanje grozdja, višji grozdni sladkor in s tem kakovost vina. Tačas je tudi trta že zrela in pripravljena za obdelavo.

Če Vincenca sonce peče...

Z blagimi zimami v preteklih letih se je ta navada spremenila in mnogi režejo že kmalu po trgatvi in čez vso koledarsko zimo. Kdor kaj da na stare običaje, počaka do vincencovega, ko župnik blagoslovi vinograd in začne rezati po tem dogodku. Sveti Vincenc goduje 22. januarja in nanj se navezujejo številni pregovori, ki napovedujejo vinsko letino.

Eden pravi: »Če Vincenca sonce peče, po grlu vince gladko teče, tako dobro vince dozori, da motne dela ti oči.« Na Vincenčevo nedeljo se vinogradniki zberejo v vinogradu ob farni cerkvi, kjer poteka blagoslov vinske trte po starih običajih, ki izvirajo iz 18. stoletja. Na trto obesijo nekaj mesenih klobas, ki naj bi naznanjale, da bo vse leto dovolj mesa in vina, in so potem za malico rezačem.

Župnik blagoslovi vinograde in zaželi dobro letino. Nato nekdo obreže nekaj trt in s tem je delo v vinogradu začeto. Lani so prvi rezali Vinkovi, letos pa vinska kraljica Bizeljskega Doroteja Šekoranja. Seveda ne manjka pesmi ob prigrizku in žlahtni kapljici.

En šparon in dva čepa

Pravijo, da je zimska rez umetnost in hkrati zapis ter podpis vinogradnika na vsaki obrezani trti. Pri nas je uveljavljena šparonska rez. Nekoč se je rezalo na dva šparona in en reznik, v novejšem času pa je v veljavi en šparon in dva čepa ali en šparon in reznik. Šparon je dolg rodni les s sedmimi ali več očesi, reznik je rozga, odrezana na dve pravi zimski očesi, čep pa ima puščeno le eno samo oko.

Dolžina šparona je odvisna tudi od medsebojne razdalje trt. Vinska trta praviloma rodi na enoletnem lesu, ki raste iz dvoletnega. Enoletne rozge, ki rastejo iz starega lesa ali iz kocenov, so slabše rodne ali nerodne in jih pri rezi puščamo le za vzdrževanje gojitvene oblike. Rozgo odrežemo poševno centimeter ali dva nad očesom. Rezniki in čepi morajo biti po legi nižje od šparonov, saj tako ohranjamo želeno obliko trte.

Enoletne trte na dve očesi

Ob vsaki trti se rezač odloči, kako jo bo obrezal glede na njeno kondicijo, zdravstveno stanje, dozorelost rodnega lesa, sorto, starost … S preveliko obremenitvijo se trta prehitro izčrpa, obilen pridelek pa ne more doseči visoke kakovosti.

Enoletne trte se obrežejo na dve očesi, pri dvoletnih pa je že več možnosti. Lahko pustimo dve rozgi s po dvema očesoma ali eno s štirimi, če je trta že dovolj močna. Če ne, je treba ravnati kot z enoletno. Še več pozornosti je potrebne pri tretjem letniku.

Mlade trte režemo pozneje, saj so bolj nagnjene k pozebi. Pogosto jih odščipnejo zajci in srne in tako za leto dni odmaknejo pričakovani pridelek. Za rezatev so potrebne dobre škarje in žagica, s katero si pomagamo pri odstranitvi debelejših delov trte. Ker je rez velikega števila trt zelo naporna za roko, v zadnjem času vse več rezačev uporablja električne oziroma baterijske škarje. 

Strojno je možna le predrez

S tem se odstranijo višji deli rozge, ki so višje od potrebne dolžine za šparon. Tako je manj rozge treba odrezati s škarjami, s katerimi rez v tem primeru dokončamo. Odstranjeno rozgo smo včasih zlagali na kupčke in znosili iz vinograda. To je bilo zelo zoprno delo, ki ga je mogoče opraviti le v manjših vinogradih. Je pa koristno, ker s tem odstranimo obolele dele lesa in s tem zmanjšamo možnost okužbe novih mladic.

Nekateri pri odstranjevanju rozge s trte to zrežejo na kratke koščke kar s škarjami, a to lahko storijo le v manjših vinogradih. V večjih rozgo zmulčamo, strojno sesekljamo. Traktorski priključek mulčer jo zdrobi na manjše koščke, ki potem razpadajo med travo na tleh. Nekaj se je zdrobi še med letom pri mulčanju trave. Obrezovanje vinske trte je zahtevno in pomembno delo, zato vinogradniki tega opravila ne zaupajo komur koli. Če sami ne zmorejo opraviti dela, trto le obrežejo in pustijo rozgo, da jo snamejo tisti, ki so voljni pomagati, pa ne znajo rezati. Vinograd je ponos vinogradnika in njegovo ogledalo. 

Deli s prijatelji