KROMPIRJEVE POČITNICE

Razvajanja v krompirjevih dnevih

Objavljeno 25. oktober 2016 15.30 | Posodobljeno 25. oktober 2016 15.30 | Piše: Da. M.

Med umirjenimi počitnicami lahko naredimo veliko za svoje telo in nahranimo dušo. Za aktivnejše počitnice je obisk slovenske obale, kjer bomo ob gibanju na svežem morskem zraku veliko naredili za svoja dihala.

Jeseni, ko se telo prilagaja na nizke temperature, bo še kako prijalo namakanje v termalni vodi. Foto Shutterstock

Glede na to, da nam je letošnje leto ponagajalo s prazniki in prostimi dnevi, saj jih je res veliko na soboto ali nedeljo, se lahko še toliko bolj veselimo dveh prazničnih dni, ki sta med krompirjevimi počitnicami. Z dvema prostima dnevoma si lahko pričaramo lep podaljšan konec tedna ali pa si skupaj z otroki privoščimo kar tedenski oddih.

In kam se odpraviti? Ostanimo znotraj meja naše države in jo spoznajmo v luči tujih turistov, ki so vsako leto vedno bolj navdušeni nad Slovenijo in poskrbijo, da se o deželi na sončni strani Alp v tujini veliko govori. Ena najpogostejših izbir za krompirjeve počitnice je oddih v naravnih zdraviliščih, ki jih imamo v Sloveniji res veliko. Najdemo jih v štirih regijah, glede na svoje potrebe pa lahko izberemo sebi najprimernejše. Ali nam bodo koristili naravni zdravilni učinki termalnih voda, blagodejnost morske ali gorske klime z aerosoli s slanico in solinskim blatom ali zdravilni peloidi in šota? Ravno te naravne danosti so omogočile razvoj slovenskih zdravilišč, med katerimi prav vsa za krompirjeve počitnice vabijo s posebnimi ponudbami. Se spogledujete z idejo namakanja med termalnimi mehurčki, a bi si proste dneve še popestrili? Predlagamo vam, da počitnice v zdravilišču združite s spoznavanjem slovenske kulinarike. V zadnjih letih so se namreč slovenske gostilne, tudi tiste v bolj odmaknjenih krajih, tako razvile, da se zlahka umeščajo v svetovni kulinarični vrh. Če boste izbrali zdravilišče na območju Štajerske ali Prekmurja, vam priporočamo obisk gostiln, ki so jim kolegi iz uredništva Nedela in Okusov, kulinarične priloge Slovenskih novic, dodelili najboljšo oceno. To so gostilna Mak v Mariboru, Hiša Denk v Zgornji Kungoti, Gostilna Repovž v Šentjanžu in Vila Herberstein v Velenju. Na Dolenjskem boste kulinarične presežke našli v Oštariji v Dolenjskih Toplicah pa v gostilni Vovko v Ratežu, Restavraciji Grad Otočec na Otočcu in v Boheji v Novem mestu.

Z igro spoznavamo tradicijo

Toplice so odlična izbira tudi za družinske počitnice, saj v naših največjih zdraviliščih vedno poskrbijo za animacijo najmlajših obiskovalcev. Med krompirjevimi počitnicami bo v Termah 3000 otroke zabaval Štrk Viki, Prekmurec, ki otrokom zabavno predstavi lokalne posebnosti, v Radencih jih veverička Muki spodbuja k varovanju okolja in zdravja, v Banovcih otroci raziskujejo z gusarjem Edijem, v Termah Ptuj pa vojščak Primus uči o rimskih navadah. V Šmarjeških toplicah otrokom obljubljajo poslikavo obraza, ob večerih pa jih bo zabaval Medo Tedo, ki pozna tudi marsikatero pravljico. Prav nič dolgčas ne bo niti v Termah Čatež, kjer za otroke pripravljajo marsikaj. Od joge, tematskih iger, kot so kavbojci in indijanci, pirati, do eko delavnic in večernega diska. Zanimivo bo tudi v Termah Zreče, kjer bo otroke vsako jutro zabavala Pika Nogavička v svoji Vili Čira Čara, poskrbeli bodo za popoldansko animacijo na bazenu, zvečer pa boste znova rajali s Piko, ki pripravlja karaoke, lov na zaklad in kostanjev piknik.

Miganje na Obali

Za aktivnejše počitnice priporočamo obisk slovenske obale, kjer bomo z gibanjem na svežem morskem zraku veliko naredili za svoja dihala. Slovenska obala tudi jeseni ponuja številne aktivnosti, še kako atraktivna pa je pot Krajinskega parka Strunjan, ki se imenuje Strunjan v podobah morja. Prav ta pot je bila namreč na Dnevih slovenskega turizma pred kratkim nagrajena kot najboljša slovenska tematska pot leta 2016. Ocenjevali so vtis, privlačnost, upravljanje, vzdrževanje, vodenje, ponudbo, dostopnost, varnost in sporočilnost ter predstavitev posamezne poti. In prav vse to združuje nagrajena pot Strunjan v podobah morja, ki je opremljena s celovitim sistemom informativnih tabel in postajališč s klopmi. Gre za strnjeno in interaktivno obliko podajanja vsebin za popolno predstavitev parka. Poleg vstopnih točk v park je urejena krožna pot, z vsemi usmeritvami na trasi, kjer informativne točke še bolj razlagajo specifične lastnosti na posamezni lokaciji, hkrati pa se lahko obiskovalec na njej zadrži dlje prav zaradi dodane vrednosti počivališč.

Ljubitelji tenisa lahko krompirjeve počitnice izkoristite še za zadnjo priložnost za igranje na prostem. Na slovenski obali so kar trije sklopi teniških igrišč, v Strunjanu, Bernardinu in Portorožu, ki bodo, če bo le vreme, vabila teniške navdušence. Na morju so dobrodošli tudi kolesarji, znamenita je Parenzana, ki je speljana po trasi nekdanje ozkotirne železniške proge. Ta je povezovala mesti Trst in Poreč s kraji, ki so bili ob poti. Pot vodi skozi stara mesta in naselja, enkrat tik ob morju, drugič med vinogradi in nasadi oljk. Speljana je skozi kratke urejene predore, prečka doline in se vzpenja čez griče. Ker ni prezahtevna, je primerna za vsakogar, ponuja pa tudi več počivališč, kjer si boste lahko oddahnili in dobili zanimive dodatne informacije. Eno teh je muzej Parenzana v Izoli. Obala ponuja še druge zanimive kolesarske izlete ob morju, ki so ravno prav dolgi in ne preveč zahtevni, da so primerni tudi za rekreativce, ki se z idejo o kolesarjenju še spogledujejo. Za tiste z več kondicije je zanimiva pot na Petrinjski Kras, nad katerim se razteza pogorje Slavnika in v nadaljevanju Kojnika, prav tako velja izkoristiti priložnost za kolesarjenje v hrvaško Istro, kjer je malo prometa, pokrajina pa zelo idilična.

Na enodnevni izlet in nazaj 
v domačo posteljo

Če se boste odločili krompirjeve počitnice preživeti doma, proste dneve izkoristite za dnevne izlete, na katerih boste spoznali lepote Slovenije. Predstavljamo tri, ki ne vključujejo Postojnske jame, kremnih rezin na Bledu ali ogleda Gradu Otočec.

Poznate Veliki in Mali Predaselj? Na točki, kjer je rečna struga Kamniške Bistrice najožja, sta nastali dve soteski, ki so ju poimenovali Veliki in Mali Predaselj. Sta blizu Doma v Kamniški Bistrici in del Koželjeve poti, ki vodi ob strugi Kamniške Bistrice vse od Kamnika do izvira reke. Vzdih ob mogočnosti narave in prekrasne fotografije vam ne uidejo.

Lep izlet ponuja Notranjski regijski park, ki bo v jesenskih barvah obiskovalcu pričaral presenetljiv pogled. Park na zahodu in jugu obdajajo strma pobočja Javornikov, visokih tudi več kot 1200 metrov; na jugu ga ozek greben loči od Loške doline, na vzhodu ga omejuje Bloška planota in na severovzhodu toplo pobočje Slivnice. Severno mejo pa obiskovalčevim očem postavljajo obronki planote Menišije. Park ponuja tri učne poti, čebelarsko, naravoslovno po Rakovem Škocjanu in naravoslovno po Menišiji.

Zagotovo prav vsi poznamo Logarjevo lipo, ki je bila glavna zvezda legendarne reklame. Pa ste jo že videli v živo? Simbol Logarske doline je le začetek ene od lepot alpske doline v osrčju Kamniško-Savinjskih Alp. Za tiste, ki so v Logarski dolini prvič, je skorajda obvezen sprehod do slapu Rinka, sicer pa sedem kilometrov dolga dolina, ki je zaradi številnih naravnih znamenitosti zavarovana kot krajinski park, ponuja številne možnosti aktivnega preživljanja prostega časa, od kolesarjenja, pohodništva do planinarjenja in plezanja.

Deli s prijatelji