NA TRŽNICAH

Primerjava cen: velike razlike v cenah lubenic

Objavljeno 14. julij 2015 20.10 | Posodobljeno 14. julij 2015 20.12 | Piše: Alenka Kociper

Na vrhuncu sezone lahko lubenice kupimo tako rekoč na vsakem koraku. Našli smo cene v razponu od 0,39 do 1,5 evra za kilogram. Pri izbiri bodimo pozorni na ceno, če nam je mar, pa še na zrelost in svežino.

Večina lubenic je uvožena, v Evropi jih največ pridelajo v sredozemskih državah, v Egiptu, Španiji, Grčiji, Turčiji, Ukrajini in Romuniji. Foto: Shutterstock

Lubenica je nepogrešljiv sadež poletnih dni, in čeprav je v naših krajih bolj malo pridelamo, si jo radi privoščimo kljub obilici domačega sadja. Če smo natančni, je lubenica bučevka in potemtakem spada med zelenjavo, kar pa pri uživanju njenega sladkega mesa pravzaprav niti ni pomembno.

Za lubenico si vzemimo čas

Pred nakupom preverimo kakovost lubenice, ne hitimo, da ne bomo potem slabe volje. Če je prerezana, vidimo in vonjamo meso, ki naj bo rožnate barve, koščice pa črne. Bele koščice in bledo meso pomenijo, da še ni zrela. Težje je oceniti kakovost, če je lubenica cela, v tem primeru preverimo lupino, da ne bomo kupovali mačka v žaklju.

Biti mora čvrsta, gladka in enakomerne temno zelene barve, sadež pa težak in čvrst. Če nanjo potrkamo, votlo zabobni, bolj je zrela, močneje doni. Pogledamo tudi pecelj, pri zreli je ovel, ne pa trd in posušen.

Pri uživanju lubenic kljub vsemu velja zmernost, saj vsebujejo do 
13 odstotkov sladkorja.

Polna vode in vitaminov

Na našem trgu je največ lubenic iz Grčije, Makedonije, Italije in Bosne, priljubljene pa so tudi domače mini lubenice, pri katerih so koščice užitne. Izbiramo lahko med manjšimi, težkimi le kilogram ali dva, in težkimi tudi do pet ali več kilogramov.

V hladilniku lahko lubenico hranimo približno en teden, ko je prerezana, jo obvezno ovijmo s folijo za živila. Ima namreč močan vonj, ki se ga hitro navzamejo druga živila v hladilniku, poleg tega na zraku hitreje izgubi svežino. Čeprav vsebuje več kot 90 odstotkov vode, je bogat, zdrav sadež, ki na naš organizem deluje nadvse blagodejno. Bogat je z vitamini, zlasti vitaminom C, vsebuje pa tudi antioksidant likopen, ki učinkovito preprečuje nastanek rakavih obolenj.

Pri uživanju kljub vsemu velja zmernost, saj vsebuje do 13 odstotkov sladkorja.

Premislimo, kje bomo kupili

Preverili smo cene na več tržnicah in v trgovinah, razpon med njimi je izjemno velik. Najcenejše smo zasledili v trgovskih centrih, v pomurskih se cene gibljejo med 0,39 in 0,59 evra, okoli pol evra pa je treba odšteti za kilogram v ljubljanskih trgovskih centrih.

Precej globlje je treba seči v žep na tržnicah, v Pomurju od 0,80 do 1 evra za kilogram, v Ljubljani pa kar 1,5 evra za kilogram. Prav toliko stane lubenica pri prodajalcu sadja in zelenjave v Ljubljani na Viču.

Glede na to, da je večina lubenic uvožena, torej tako rekoč z iste njive, se nam zdi več kot trikratna razlika v ceni med pomursko trgovino in ljubljansko tržnico več kot nerazumna. Zakaj tako, pa nam ni uspelo razvozlati.

Deli s prijatelji