NA SLOVENSKIH TRŽNICAH

Primerjava cen: v Pomurju buče po 80 centov, olje po 14 evrov

Objavljeno 10. september 2015 18.00 | Posodobljeno 10. september 2015 18.00 | Piše: A. J.

Cene buč se gibljejo med 80 centi in 3 evri, cene bučnega olja pa med 14 in 18 evri – najceneje je v Pomurju.

Nabirajmo mlade bučke.

Na osrednji ljubljanski tržnici so na voljo različne vrste buč. Še posebno bogata je izbira jedilnih, katerih cena se giblje med 2 evroma in 3 evri. Kupiti je mogoče tako velike, primerne za polnjenje, kot tudi drobne, ki se še posebno dobro obnesejo na žaru ali v omakah. Slastno juho iz muškatne buče Ljubljančani, ki kupujejo na tržnici, pripravljajo po zmerni ceni – kilogram svetlo oranžne lepotice jih stane 2 evra. Enako ceno ima na tržnici njena bolj živo oranžna sorodnica hokaido. Številne stojnice na ekotržnici na Pogačarjevem trgu ter na pokriti tržnici ponujajo bučno olje. Tako kot lani se tudi letos cene večinoma gibljejo med 14 in 16 evri za steklenico (za liter 100-odstotnega nerafiniranega bučnega olja z Domačije Šaruga boste, denimo, odšteli 15,90 evra), za hladno stiskano bučno olje pa je cena lahko višja.

S tržnice Maribor jim podatkov o cenah in ponudbi buč tokrat ni uspelo poslati. Od štajerskih kupcev pa nam je uspelo izvedeti, koliko na tržnici običajno odštejejo za liter bučnega olja – od 14 do 16 evrov.

Bogata izbira v Celju

Na celjski tržnici se lahko pohvalijo z bogato izbiro vseh vrst buč. Navadne so v grofovskem mestu cenejše kot v Ljubljani, saj jih kilogram stane 1,50 evra. V nasprotju s prestolnico se cena navadnih buč tu ne razlikuje od cene muškatnih, ki prav tako stanejo 1,50 evra za kilogram. Nekoliko dražje od navadnih so mlade buče, po 2 evra za kilogram. Enako ceno imajo cukini, hokaido in patišon. S celjske tržnice poročajo tudi o dobri ponudbi 100-odstotnega bučnega olja. Kupci se lahko odločajo med bučnim oljem Žiče (17 evrov), Markovci (18 evrov), Bizeljsko (15 evrov) in Lomanoši 18 evrov.

Na severovzhodu po 80 centov!

Čeprav na severovzhodu države večino buč porabijo za proizvodnjo bučnega olja, je vmes čedalje več jedilnih buč, tako navadnih kot tudi hibridnih. Ponudba na tržnicah, zlasti v Murski Soboti in Gornji Radgoni, je zelo dobra. Zdaj je cena kar ugodna in se giblje med 0,80 in 1,50 evra za kilogram. Podobne so cene za hibridne, temne jedilne, zelene bučke, hokaido buče, maslenke ipd. Veliko je tudi bučnega olja, ki je geografsko zaščiteno, njegova cena pa se giblje med 14 in 17 evri za kilogram. Glede na ceno bučnic (za liter čistega bučnega olja porabijo 2,50 kg) je po prepričanju znanega pomurskega oljarja Sandija Šaruge ustrezna cena 16 evrov za kilogram.

Deli s prijatelji