NA TRŽNICAH

Primerjava cen: med in čaji

Objavljeno 16. januar 2015 17.00 | Posodobljeno 16. januar 2015 17.00 | Piše: T. P.

Čeprav preteklo leto čebelam ni bilo naklonjeno, dobite liter medu že za 8 evrov.

Zima se ne more odločiti, ali bi pokazala zobe ali raje milejšo plat, toda svoje tegobe nam je vendar prinesla. Smrkajoči nos, kašelj in vneto grlo ali kar splošno malce oslabljen imunski sistem. A kljub prehladom, prebavnim motnjam in javkajočim jetrom nam ni treba odbrzeti v prvo lekarno, saj so že naše prababice in babice vedele, da za vsako bolezen rož’ca raste.

Najbolj priljubljene so čajne mešanice

Kamilica pomaga pri nespečnosti in stresu, lajša pa – podobno kot poprova meta – tudi težave z želodcem in črevesjem. Šentjanževka pomirja in blagodejno vpliva na ledvice in jetra. Slednjim pomaga tudi poparek iz tavžentrože, katere zdravilne moči so, kot pove že njeno ime, izjemno vsestranske. S tem smo komaj pokukali v zakladnico matere narave, katere darove lahko kupimo tudi na naših tržnicah.

Bodisi poslušamo nasvete zeliščark, bodisi skujemo lastno mešanico, lahko pa kupimo tudi posamezne zeli.

Na osrednji ljubljanski tržnici nas 100 gramov zeliščne mešanice stane petaka (5 evrov), malce ugodneje kot v Pomurju, kjer bomo za 30 gramov čajne mešanice, v kateri je približno četrtina posušene koprive, odšteli 2 evra.

V prestolnici bomo za petdecilitrsko merico hmelja, dobre misli, prave lakote, rmana, koprive ali žajblja – če omenimo le nekatere – odšteli 4 evre.

Prav toliko za dvodecilitrsko merico sporiša, poprove mete, oljke, kamilice, artičoke ali tavžentrože, deciliter smetlike pa denarnico stanjša za 3 evre.

Podobno v Mariboru izvlečemo 3,5 evra za 50 gramov šentjanževke, artičoke, ajde, timijana, črne detelje, slezovca, mete ali melise, še 50 centov več pa za ameriški slamnik, kamilico, lipo ali sivko.

V Celju nas 100 gramov bezga, mete ali lipovega čaja stane 2,5 evra, še pol evra več plačamo za žajbelj, za kamilico pa moramo plačati petaka. Na novomeški tržnici zeliščnih pripravkov trenutno ni.

Najdražji je hojev, cvetlični že za 8 €

Skodelico čaja, polno zdravja in okusa, lahko namesto s sladkorjem osladimo z medom. A čeprav ne pomaga doseči nesmrtnosti, kot so to verjela nekatera ljudstva, nas vendar napolni z energijo in krepi telo.

Za liter kostanjevega medu, ki odlično vpliva na jetra in prebavo, bomo v Ljubljani odšteli med 10 in 11 evri, evro več v Mariboru, devetaka pa v Pomurju.

Cvetlični, dober za srce in ožilje, nas v prestolnici stane od osem evrov in pol do dobrih devet, podobno tudi v Celju, v Mariboru in Pomurju pa le osem evrov. Med iz akacije v Ljubljani stane približno desetaka, v Mariboru evro manj in še evro manj v Pomurju. Hojev med pa je najdražji v štajerski prestolnici, kar 14 evrov, medtem ko v Ljubljani, Celju in Pomurju zanj odštejemo med 11 in 12 evri.

Deli s prijatelji