NA TRŽNICAH

Primerjava cen: hruška za sladkanje in sliva za marmelado

Objavljeno 12. avgust 2015 16.25 | Posodobljeno 12. avgust 2015 16.27 | Piše: Alenka Kociper

Bogata ponudba domačega sadja se v drugi polovici poletja kar nadaljuje. Hruške večinoma ponujajo pridelovalci iz Štajerske, poleg slovenskih sliv pa najdemo tudi uvožene, zlasti iz Bosne.

Ljubljanska tržnica je s hruškami že dobro založena, največ je štajerskih iz okolice Brežic, cene pa so precej enotne, od 2–2,5 evra za kilogram. Zahtevni kupci lahko izbirajo tudi med sadeži ekološke pridelave, ki pa so seveda nekoliko dražji. Tako kmetija Bogovič iz Arnovega sela ponuja sorte klapova, košja in carmen po redni ceni 3 evre. Ker pa je nekaj pridelka sorte klapova poškodovala toča, ga lahko kupite po znižani ceni 2 evra. Preverili smo, hruške so sicer zdrave, imajo zgolj površinske, rekli bi lahko lepotne napake, ki na kakovost gotovo ne vplivajo.

Vse bolj priljubljena sorta nashi

Precej manj je treba za hruške odšteti v Pomurju, kjer večina sort sicer še ni dozorela, prva ponudba pa je kljub temu kar solidna. Zlahka najdemo sadeže po 1 evro za kilogram, zlasti sorte limonka, ki je tudi najpogostejša. Nekoliko več, od 1,5–2 evra, je treba odšteti za junijsko lepotico, poleg slovenskih sort pa v pomurskih sadovnjakih najdemo vse več japonskih hrušk sorte nashi, ki jih denimo Olga Kocuvan že ponuja na tržnici po 1,5 evra za kilogram.

Zgodnje sorte hrušk, podobno kot jabolka, niso primerne za daljše skladiščenje, junijska lepotica bo zdržala do dva meseca, večino pa je bolje sproti porabiti.

Od zamolklo 
modrih do žareče oranžnih

Precej bogata je tudi ponudba sliv, od priljubljenih modrovijoličnih sort, kot sta čačanska lepotica in čačanska rana, do marelično sijočega ringloja. Na ljubljanski tržnici lahko izbiramo zlasti med sadeži iz Bosne in Slovenije, a tudi iz drugih držav, denimo iz Italije. Cene se gibljejo od 2 evra za kilogram. Bosanske so večinoma po 2, kmetija Jeromen iz Marezig pa ponuja domače po 2,5 evra in italijanski ringlo po 3,5.

In v Pomurju? Na tržnicah v Murski Soboti in Gornji Radgoni so okoli 1,50 evra, če kupiš tri kilograme, plačaš 3,5 evra, tamkajšnji kmetje pa pravijo, da glavna sezona sliv šele prihaja, in kot kaže, je letina dobra. Tako pravi tudi eden od prodajalcev na ljubljanski tržnici, ki se je pridušal, da je pridelka toliko, da ga bo težko prodati. Na mojo pripombo, da bodo pač šnops kuhali, se je le nasmejal, rekoč: »To pa itak, kot vsako leto.«

Na dvorišču 
pri kmetu precej ceneje

Za večje količine sliv, marsikdo iz njih kuha marmelado ali kompote, pa se bržčas splača zapeljati na katero od kmetij, kjer imajo prodajo na domu. Preverili smo na kmetiji Hribar na Vnajnarjah pri Ljubljani, kjer je treba za slive, za zdaj ponujajo zgodnje čačanske sorte, odšteti 1 evro za kilogram. Povedali pa so nam, da se glavna sezona pri njih začenja po prvem septembru, ko začnejo zoreti preostale sorte, denimo stanley. 

Deli s prijatelji