PRED DNEVOM MRTVIH

Priljubljene krizanteme in mačehe

Objavljeno 23. oktober 2014 19.30 | Posodobljeno 23. oktober 2014 19.30 | Piše: Alenka Kociper

Trajnice na grobu poskrbijo za zelen okvir, enoletnice pa za popestritev.

Raznobarvne mačehe so stalnica na slovenskih grobovih.

Tedni ali dnevi pred 1. novembrom utegnejo biti prava nočna mora, saj bi morali biti grobovi na ta dan čim lepše urejeni, ne glede na to, v kakšnem stanju so sicer vse leto. Če je ureditev domišljena in trajna, nimamo skrbi, pred dnevom srečanja svojcev ob grobu naredimo zgolj nekaj manjših lepotnih popravkov, morda dodamo kakšen cvetlični aranžma in prižgemo sveče.

Takšna trajnostna ureditev je seveda idealna, a zahteva temeljit premislek ter dobro pripravo in izvedbo.

»Pri urejanju in zasaditvi groba je treba biti pozoren na mnogo pravil, začenši s tistimi, ki jih določi upravljavec pokopališča. Nekatera so povsem samoumevna in jih zlahka upoštevamo, če se zgledujemo po sosednjih grobovih, predvsem pa je pomembno, da se upošteva maksimalna višina spomenika in zasaditve. Izbiramo najbolj trpežne rastline, ki imajo praviloma nizko oziroma blazinasto razrast, na primer rastline iz skupine netreskov, nizke astre, zvončnice, kosmatinec, pečnik, krvomočnico, timijan, nageljne, sivko, svišč, planiko, hojhere, bršljan, šaš in nizko okrasno travo,« svetuje Kristina Ravnjak, dipl. inž. krajinske arhitekture (UN), sodelavka zavoda Pogreb ni tabu v svetovalnici za urejanje grobov in žalno floristiko.

Še vedno kraljujejo mačehe

Kljub najrazličnejšim novostim in modnim zapovedim na jesenskih grobovih še vedno prevladujejo mačehe, krizanteme in jesenska vresa v številnih barvah, ki popestrijo zasaditve zimzelenega bršljana, heb, pušpana in različnih vrst in sort pacipres, klekov, brinov in drugih iglavcev. »Pri nas je še vedno zelo veliko grobov, na katerih se zasaditev enoletnic dvakrat na leto v celoti zamenja, ali pa imamo navado, da nato na grobove prinašamo dodatne lonce z najrazličnejšimi cvetlicami,« pravi Ravnjakova, ki spodbuja celovite, trajne zasaditve grobov, saj imajo številne prednosti. Pri pravilnem izboru rastlin in rednem, a zelo preprostem vzdrževanju z zasaditvijo več let nimamo posebnega dela.

Ravnjakova pravi, da, takole poenostavljeno, trajna zasaditev zahteva večjo prenovo vsakih tri do pet let in prenovo v celoti na vsakih 10 let. Vse skupaj je odvisno od mnogo dejavnikov: ustreznega izbora rastlin, kakovosti sadik in izvedbe, vremenskih ter drugih vplivov in vzdrževanja.

Kombinacija trajnic in enoletnic

Rastline je treba le redno oblikovati z rezjo, s čimer jih tudi pomlajujemo, ter odpravljati morebitne bolezni ali škodljivce. »Obseg vzdrževanja je seveda odvisen od izbora rastlin. Poglejmo primer pritlikavega bora: s spomladanskim pinciranjem poganjkov ohranjamo njegovo kompaktno rast, z dognojevanjem in obnovitvijo zastirke iz lubja pa ohranjamo popolnost videza naše celotne zasaditve,« pojasni sogovornica.


Urejanje grobov

Grobne zasaditve na določenem pokopališču naj bi bile med seboj usklajene, kar pa seveda ne pomeni, da kopiramo zasaditve sosednjih grobov. Premislimo tudi, koliko časa in denarja si lahko privoščimo za ureditev in vzdrževanje groba, ter seveda preverimo, kakšna je na trgu ponudba rastlin in okrasnega materiala, ki ga nameravamo uporabiti. V dvomih poiščemo nasvet strokovnjaka.
 

Seveda pa ima trajna zasaditev tudi slabšo plat. Težave se lahko pojavijo zaradi slabega izbora rastlin ali neustrezne izvedbe zasaditve, mnoge pa od take rešitve odvrne dejstvo, da je večinoma dvakrat dražja od povprečne jesenske zasaditve. A če zgolj na hitro preračunamo, se višji začetni vložek dolgoročno seveda kaj hitro povrne.

Idealna rešitev se zdi kombinacija trajnic in enoletnic, ki nam omogoča, da izkoristimo prednosti ene in druge skupine rastlin. »Nizka drevnina in trajnice, kot so bršljan, trilistna valdštajnija in debelačka, poskrbijo za zelen okvir, enoletnice, na primer lantana, velecvetni portulak, verbene za poletje in že omenjene mačehe, jesenska vresa za jesen, zimo in zgodnjo pomlad, pa za popestritev. Zdaj je pravi čas za sajenje spomladanskih čebulic vseh vrst. Take zasaditve se zelo redko naveličamo, saj je lahko tudi na zelo majhni površini izjemno pestra in s tem vedno zanimiva,« pravi Ravnjakova.

Manj je več

Tudi pri urejanju grobov ne pozabimo na pravilo manj je več. »Trajnice in nizka drevnina dajejo zelen okvir za zasaditve, ki jih je bolj preprosto vzdrževati. Glede izbora barv in oblik zasaditve pa raje upoštevamo pravilo manj je več in zato ustvarjamo zasaditve, pri katerih prevladujejo različni odtenki zelene z nekaj barvnimi poudarki v skupine sajenega cvetja, ki zacveti v različnih delih leta,« svetuje Ravnjakova, ki opozarja, da zlasti ob 1. novembru ne pozabimo na ravnovesje med zelenim in cvetočim: »Dajmo prednost zelenju, ki lahko svojo pestrost zgradi z različnimi odtenki in teksturami. Če imamo radi barve, je najbolje, da kombiniramo dve enakovredno ali da prevladuje le ena, na primer originalna rožnata barva jesenske vrese, ki ji nato dodamo manjše poudarke v drugih barvah. Če imamo bogato zasaditev, nikakor ne dodajajmo še posebnih barv peska ali lubja. Hitro je lahko vsega preveč!«

Po vsem povedanem ni odveč pomislek, ali je ob bogati zasaditvi groba dodaten cvetlični aranžma ob dnevu mrtvih sploh potreben.

Deli s prijatelji