PRED DOPUSTOM

Pred dopustom poberemo pridelke, pokosimo travo in dobro zalijemo

Objavljeno 09. julij 2016 14.00 | Posodobljeno 09. julij 2016 14.00 | Piše: Alenka Kociper
Ključne besede: vrt dopust

Kdor ima dobre medsosedske odnose, bo seveda za pomoč poprosil soseda, da bo med lastnikovo odsotnostjo opravil najnujnejše.

Vrt je v polni rodnosti, mi pa se odpravljamo na dopust. V desetih ali štirinajstih dneh se lahko zgodi, da bo povsem zaraščen, rastline polne bolezni, pridelek prezrel ali nagnit. Nočna mora vsakega vrtnarja, ki pa se ji lahko izognemo, če na dopust pripravimo tudi vrt. Ob obilici dela, ki ga imamo običajno pred dopustom, nam lahko zmanjkuje časa še zanj, a si ga je vredno vzeti, saj je škoda, da bi šel pridelek, za katerega smo delali vso pomlad, zaradi dveh tednov odsotnosti v nič.

Dobri sosed je zlata vreden

Največ za svoj vrt lahko naredimo, če s sosedi negujemo dobre odnose, tako bomo mi skrbeli za njihovega, ko njih ne bo, in obratno. Seveda poskrbimo, da bo tega dela čim manj, soseda predvsem prosimo, naj zaliva, pobira zrele pridelke in ustrezno ukrepa v primeru izbruha bolezni ali napada škodljivcev.

Sicer pa poskrbimo, da bo vrt čim bolj urejen, preden zaklenemo vrata doma in se odpeljemo.

Da bomo pobrali zrele pridelke, je povsem jasno, saj bodo sicer zgnili. Sprotno pobiranje je pomembno tudi zato, ker bo večina rastlin, na primer paradižnik, paprike, kumare, bučke, grah, fižol, bolj bogato rodila, če plodove sproti pobiramo, s tem pa podaljšamo tudi čas rodnosti.

Ne pozabimo na zastirko

Vse rastline na vrtu skrbno preglejmo in odstranimo morebitne obolele dele ali cele rastline, v tem času se lahko razbohotijo predvsem plesni. Pozorni bodimo tudi na škodljivce. Rastline po potrebi poškropimo z ustreznimi pripravki. Če vrtnarimo ekološko, škropimo tudi preventivno.

Odstranimo plevel, obtrgamo zalistnike pri paradižniku in papriki, odstranimo morebitne suhe ali nagnite liste. Rastline izdatno obložimo z zastirko iz suhe trave ali listja, pod njo se bo zadrževala vlaga, pa tudi plevel ne bo rasel. Tako bomo olajšali delo tudi sosedu, da bo lahko manjkrat zalival. Naše zadnje zalivanje pred odhodom naj bo res izdatno.

Če imamo kakšne rastline v loncih, jih umaknemo kam na senčno lego in dobro zalijemo.

Da dom ne bo videti zapuščen

Urejen vrt med dopustom ima še eno prednost. Zaraščene, zanemarjene grede, napol uveli plodovi, od polžev obgrizeno listje in visoka trava namreč na daleč pošiljajo jasno sporočilo, da vrtnarja najbrž že dlje ni doma. To pa so znaki, poleg polnega poštnega nabiralnika in nenehno spuščenih rolet na oknih, za katerimi oprezajo poletni vlomilci. Tako da soseda naprosimo tudi za pobiranje pošte in brkljanje okoli hiše, da dom ne bo deloval prazen. A to je seveda že druga tema.

Če nimamo nikogar, ki bi mu zaupali skrb za vrt, ga pač pred odhodom uredimo in upamo, da nas ne bosta ob prihodu domov pričakali prehuda goščava in zmešnjava. Zlasti pa začnimo razmišljati o tem, da bi bilo dobro začeti negovati sosedske odnose. Pa ne le zaradi skrbi za poletni vrt. 

Deli s prijatelji