DOM

Pravila notranjega opremljanja

Objavljeno 27. julij 2015 14.30 | Posodobljeno 27. julij 2015 14.30 | Piše: Da. M.

Bolj kot smernice je pomemben vaš življenjski slog.

Berkusovo stanovanje v New Yorku Nate Berkus pravi, da je njegov cilj pri opremljanju dosežen aha trenutek.

Večina lastnikov novih stanovanj še vedno najbolj zaupa svojemu okusu in se pri opremljanju doma s pohištvom ne odloča za pomoč arhitektov in notranjih oblikovalcev. Čeprav trdijo, da bodo že našli tisto, kar jim je všeč in v čemer bi najraje živeli, se marsikdaj izkaže, da zaupanje le lastnemu okusu in aktualnim smernicam ni vedno najboljša rešitev. Pri opremljanju stanovanja gre tudi za spoznavanje samega sebe, sledenje svojim življenjskim navadam in potrebam. Nate Berkus, priljubljeni ameriški notranji oblikovalec, opremljanje razume kot sodelovanje pri razvoju, ne kot sledenje standardnim zakonitostim, ki veljajo v glavah mnogih. Njegovo miselnost lahko vključite tudi pri opremljanju svojega doma. Povprašajte se, kako živite, in kmalu vam bo jasno, kakšen dom potrebujete. Pri tem vam lahko pomagajo nasveti, ki jih je Berkus, avtor knjige The Things That Matter (Stvari, ki so pomembne), strnil v pet pravil. Teh naj bi se pri opremljanju doma držal prav vsak.

Smernice 
naj vas ne skrbijo

Imate radi perzijske preproge, a povsod vidite le takšne z modernimi potiski? Berkus pravi, naj vas to ne skrbi, saj je bistvo opremljanja najti tisto, kar predstavlja vas, in ne slediti smernicam, ki so v revijah.

Ne bodite suženj 
zgodovine stanovanja

Ste se vselili v staro stanovanje in menite, da mora biti tako tudi opremljeno? Tudi če so v njem že stari elementi, ni nujno, da pri opremi sledite takšnemu slogu. »Najboljši del dobro opremljenega stanovanja je spoštovanje zgodovine, a hkrati vključitev elementov, ki so nam na voljo v sodobnem času,« pravi Nate Berkus.

Majhen prostor ne zahteva majhnih kosov pohištva

Veliko ogledalo lahko naredi majhen prostor večji in svetlejši, zato se uprite želji, da bi v majhen prostor natlačili veliko majhnih kosov. »Obdržite veliko sedežno garnituro, saj prav nihče ne bo užival na stolčkih,« svetuje notranji oblikovalec.

Simetrija ne pomeni parov

Veliko ljudi je umirjenih, ko je njihovo domovanje simetrično. »Ta ni vedno najboljša izbira, čeprav ustvari vizualno ravnotežje, ki nam v prostoru ponuja sproščujoč občutek,« pravi Berkus. Namesto da iščete dvojne police ali dvojne stole, raje poskušajte kupovati kose, ki so enake ali podobne višine. Na primer knjižna polica za na eno stran sobe in enako visoka lončnica za na drugo.

Deli s prijatelji