NAJBOLJŠI PRIJATELJI

Povodec tudi za muco

Objavljeno 14. junij 2016 18.10 | Posodobljeno 14. junij 2016 18.12 | Piše: Roman Turnšek

Končno smo zakorakali v poletje, kar pomeni več izletov, zadrževanje na prostem, počitnice.

S spoznavanjem povodca začnimo tam, kjer se muca dobro počuti. Foto: Shutterstock

Velikokrat bi jo sicer lahko vzeli s seboj, a je pri večini to neizvedljivo. Mačke so nasplošno povsem drugačne od, denimo, psov in kot takšne jih je treba jemati. Navadno preprosto rečemo, da so samosvoje. In to za prenekatero med njimi ni ravno iz trte izvito.

Morda niti pomislimo ne, a muco lahko s seboj vzamemo tudi na neobičajen kraj; ne samo na vrt in dvorišče, ampak celo na piknik. A ne v kletki, temveč varno pripeto na povodec. Mačke pa se na povodec ne pripne kar tako meni nič, tebi nič. Za to sta potrebna pravilen pristop in zavedanje, da vsaka povodca žal ne bo sprejela.

Oprsnica, ne ovratnica

Za privezo muce, da nam na prostem ne bo pobegnila, kupimo oprsnico, ne ovratnice, saj je varnejša in tudi bolj praktična. Muco na oprsnico in povodec najlažje začnemo navajati tako, da ju položimo tja, kjer po navadi spi ali se največ zadržuje. To mesto ji očitno odgovarja, tam se počuti varno, zato se bo na prihajajočo novost tako najlažje privadila.

Čez čas ji oprsnico namestimo brez sile in tako, da vidi, kaj počnemo. Če se upira, počakamo. Nameščena naj ne bo niti pretesno niti preohlapno; med telesom in oprsnico naj bo za prst prostora. Muce ne bo tiščala, prav tako pa se je ne bo mogla znebiti ali se izviti iz nje. Nekateri svetujejo, da ji jo nadenemo pred obrokom. Pohvalimo jo in pobožamo, s čimer jo pomirimo in novost naredimo manj zoprno. Zamotimo jo tudi z igranjem. V začetku naj jo nosi le nekaj minut, potem čas nošenja postopoma podaljšujemo. Ko se je navadi in jo sprejme, počasi začnemo uvajati še povodec. Priporočljivo je, da ga sprva prosto vleče za seboj, tako bo privajanje lažje. Pred izhodom na prosto pa se mora naučiti, da drugi konec povodca držimo v rokah. Gibanje z njim vadimo v hiši, postopoma, korak za korakom. Muca mora dojeti in sprejeti, da se sicer lahko giba, a ovirano.

Prijetno zunanje bivanje

Prav tako se mora naučiti, da tudi ona na povodcu sledi nam. Pri vsakem koraku ji moramo dati dovolj časa in biti potrpežljivi, z ničimer ne prehitevamo. Muca, ki se ne bo bala zunanjega sveta, bo z nami uživala tudi zunaj hiše. Kljub privezi jo moramo sicer imeti na očeh, saj je lahko kljub povodcu ali prav zaradi njega v nevarnosti, kljub njemu se lahko zgodi nesreča. Začetni izhodi naj bodo kratki, v okolici doma. Na sprehod ali izlet – muco na povodcu namreč lahko tudi sprehajamo – pojdimo sprva na mirne kraje, kjer ni prometa in preveč ljudi, psov, s čimer preprečimo stres in marsikatero nevarnost. Izhodi naj bodo vsak dan ob približno istem času. Če se česa prestraši, jo vrnimo na mesto, kjer je bilo še mirno in udobno, ter počakajmo, da se umiri ter sprosti. Pomagamo si lahko tudi s priboljški, igračo ali drugimi spodbudami. Ne pozabimo na dovolj dolgo vrvico. Ta muci omogoča ovirano svobodo, obenem pa preprečuje pobege in s tem nesreče. S spoznavanjem povodca začnimo tam, kjer se muca dobro počuti. Zaradi varnosti in praktičnosti uporabljajmo oprsnico, ne ovratnice. Izhode na prosto začnimo v domačem okolju. S pravim pristopom se muce navadijo na privezo. Privajamo jo potrpežljivo, brez prisile ali priganjanja.

Vsak dan drugače

Za še bolj razgibano in zanimivo bivanje hišne muce, pripete na povodec, na prostem jo vsak dan privežemo na drugo mesto: ob drevo na vrtu, ob stopniščno ograjo, ob klopco v parku … Če se muca navadi izhodov in se ne boji zunanjega sveta, je treba paziti in preprečiti, da ne bi začela iz hiše odhajati kar sama.

 

Deli s prijatelji