ČAKA NAS VRT

Polže na vrtu poberemo vsako jutro

Objavljeno 01. junij 2015 19.30 | Posodobljeno 01. junij 2015 19.30 | Piše: Alenka Kociper

Ustvarimo naravno okolje, v katero se bodo naselili naravni sovražniki polžev.

Orjaški polž tudi v Afriki velja za škodljivca, medtem ko je kot hrana priljubljen v Aziji, zlasti na Kitajskem (fotografija je simbolična).

Po zadnjih deževnih dnevih se zdi, da bo letošnje leto znova zaznamovano s polži, ki na vrtovih že povzročajo precejšnjo škodo. Proti nadležnemu škodljivcu, najbolj zloglasni so rdeči polži, se borimo različno, najbolj skrajno je to, da jih uničimo, lahko jim poskušamo preprečiti dostop do vrta, dolgoročno pa se najbolj obnese, da jih sproti odstranjujemo. V maniri zdravega vrtnarjenja najprej posežemo po naravnih, neškodljivih sredstvih.

Ne pozabimo na naravne sovražnike

Polži ljubijo vlago in zaraščene predele, gosto grmovje, travo, listje, kamor se lahko čez dan umaknejo pred soncem. Zato je za začetek najbolje, da okolico vrta redno čistimo in kosimo in jim s tem zmanjšamo potencialni življenjski prostor. Če je mogoče, na vrtu ustvarimo razmere, ki bodo privabile polžje naravne sovražnike, kot so krastače, ježi, ptice, kače... Prave ljubiteljice polžev so race, ki jim gredo polži izjemno v slast. Seveda jih ne moremo rediti prav na vsakem vrtu, če pa si jih lahko privoščimo, nabavimo indijske tekačice, naše navadne race se namreč s polži lahko zadavijo. Poleg tega indijske tekačice ne požrejo zelenjave, potrebujejo pa dovolj vode. V vrtu, kjer je ustvarjeno naravno ravnovesje med vsemi bitji, bodo polži še vedno prisotni, vendar jih bo veliko manj in bodo povzročali manj težav kot v klasično urejenem.

Kaj jim diši in kaj smrdi

Na vrtu zasadimo rastline, tudi cvetlice, ki polžem smrdijo in jih zato odganjajo, na primer kapucinke, ognjič, rman, njivsko preslico ali kalifornijski mak. Te rastline lahko uporabimo kot zastirko. Zanjo nabiramo tudi praprot in bezeg. Prav nasprotno taktiko pa uberemo z rastlinami, ki polžem dišijo, jih privabijo in nam s tem olajšajo delo pri pobiranju. Take vabe so žametovka, hren pa tudi jabolka, ki jih narezana nastavljamo po vrtu in z njimi privabljamo polže.

Učinkovite so prepreke, ki jih postavimo okoli gred in jih polži težko preplezajo, zlasti pa jih odvrne baker, saj jih ob stiku z njim strese elektrika. V ta namen uporabimo bakreno žico ali trakove ali preprosto stare žlebove.

Domači recepti, denimo posipavanje pepela, žagovine, peska ali jajčnih lupin, imajo precej omejen učinek pa tudi obnavljati jih je treba zelo pogosto

Kupljeni zvarki

Preparate za zatiranje polžev lahko tudi kupimo in ni nujno, da so strupeni. Na trgu dobimo vse polno pripravkov iz naravnih sestavin, ki bi jih pravzapav lahko pripravili sami, seveda pa tudi kemične preparate, ki bodo zalego sicer učinkovito zatrli, zaradi zastrupljanja zelenjave in zemlje pa je bolje razmisliti o do okolja prijaznejših metodah. Ne glede na to, za kakšno zaščito se odločimo, je vojna s polži dolgotrajna zadeva, ki zahteva obilo potrpljenja, znanja in časa. Kombinacija različnih opisanih metod bo dala najboljše rezultate.

Deli s prijatelji