O MUCAH

Pogoste mačje težave

Objavljeno 21. marec 2017 19.10 | Posodobljeno 21. marec 2017 19.12 | Piše: Anja Paternost

Zakaj lastniki svoje mačje kosmatinke najpogosteje pripeljejo na veterino?

Mačke so pogosti pacienti v veterinarski ambulanti. Foto Shutterstock

Lastniških mačk je v Sloveniji zelo veliko in ljudje postajajo glede njihovega zdravja in počutja zelo skrbni. Včasih je veljalo, da se bo »maček že sam zalizal«, danes pa jih je v čakalnicah vedno več. V naši ambulanti je vsaj 50 odstotkov pacientov mačjih. Zavedati se moramo, da imajo živali povsem enake bolezni kot mi. Včasih so ljudje začudeni, ko slišijo, da imajo njihove mucke težave z ledvicami ali srčnimi zaklopkami, sladkorno bolezen, odpoved jeter, astmo itd. Velikokrat komentirajo, da takšnih bolezni včasih ni bilo, nekateri niti ne sprejmejo diagnoze. Bolezni so vedno bile, je pa res, da je veterinarska medicina zelo napredovala. V nadaljevanju predstavljam nekaj najpogostejših mačjih bolezni, zaradi katerih prihajajo v ambulanto.

Praskanje

Moja mačka se praska, a zagotovo nima bolh. To je eden od najznačilnejših stavkov, ki jih slišimo od lastnikov mačk s srbečico. Povedo še, da so ji dali pipeto proti bolham, sicer pred nekaj meseci, vendar da bolh zdaj zagotovo nima. Po navadi se mačke spraskajo nad repom in po hrbtu, kadar je bolh veliko, lahko po celem telesu. Na teh mestih so brez dlake, koža je poškodovana, med dlako so ujete črne pikice. Če bolh ni videti takoj, jih lastniku najlažje dokažemo tako, da te male črne koščke položimo na papir in jih polijemo z vodo. Če se obarvajo rdeče, potrdimo, da gre za bolšje iztrebke. Bolhe zdravimo in preprečujemo s pipetami, ki jih nanašamo na kožo.

Uriniranje

»Moj maček ves čas čepi v pesku, ne lula in ob tem glasno mijavka.« Težave z uriniranjem so pri mačkah pogost problem, še posebno resen pri kastriranih samcih. Zaradi neprimernega pH urina se v njem začnejo tvoriti kristali, iz teh pa sečni kamenčki, ki lahko pri samcu zaprejo sečnico, da ne more lulati. Tudi pri samicah lahko najdemo kristale, sečne kamne, pogosta so bakterijska vnetja. Poleg vsega naštetega se težave z uriniranjem lahko pojavijo ob stresu. Te so najbolj zahtevne za zdravljenje, saj je vedno treba najti razlog, zaradi katerega bi mačka lahko bila v stresu. Možni so: sprememba postavitve pohištva v stanovanju, premalo mačjih stranišč, preveč mačk v gospodinjstvu, premalo posodic z vodo, otroci, obiski... Težave z uriniranjem rešujemo različno, vedno pa spremenimo hrano.

Gonitev

Lastniki so pogosto zaskrbljeni, ker se »mačka zadnje dni čudno obnaša, valja se po tleh, zelo glasno mijavka, skače po balkonskih vratih. Kaj je narobe z njo?« To vprašanje se običajno pojavi zgodaj spomladi in pozno poleti. Povezano je z gonitvijo mačk v sezoni. Mačke, ki niso sterilizirane ali kastrirane in živijo v stanovanju, občutijo nagon enako kot tiste, ki so zunaj. V stanovanju mijavkajo, kot da bi tulile, valjajo se po hrbtu, lahko urinirajo na neprimernih mestih in s tem označujejo svoj prostor, skačejo po oknih in hočejo ven. Ker je to zelo neprijetno, se večina lastnikov odloči za sterilizacijo ali kastracijo.

Zakaj je tako debela?

To vprašanje je zaradi vedno večje razgledanosti lastnikov manj pogosto, pa vseeno se vsi zelo zabavamo, ko ugotovimo, kaj je razlog debelosti. Mnogi lastniki mislijo, da so na pregled pripeljali Mikija, samčka, ki se je na hitro zredil. Po pregledu ugotovimo, da je Miki Mikica, in še več, Mikica je breja in pričakuje mladičke. Z ultrazvokom potrdimo diagnozo, jo pregledamo in približno ocenimo čas kotenja.

Nujno na pregled

Kadar kastriran mačji samček čepi v stranišču, mijavka in ob tem ne pušča lužic, obvezno pokličite veterinarja. Če maček ne more lulati, ne more odvajati toksinov in elektrolitov, kar negativno vpliva na telo, saj se vračajo nazaj v kri. Posledično lahko v kratkem času pride do odpovedi ledvic, srca in nazadnje do pogina. 

 

Deli s prijatelji