HIŠA

Philippe Starck in Riko: S slovenskimi koreninami in francoskim naglasom

Objavljeno 20. oktober 2014 12.15 | Posodobljeno 20. oktober 2014 12.15 | Piše: Petra Kancler

Sloviti francoski oblikovalec Philippe Starck in Janez Škrabec sta svetovni javnosti premierno predstavila hišo prihodnosti: sanjsko stavbo z dizajnerskim podpisom in slovenskimi koreninami, v kateri bo odslej živel sam Starck!

Rojena je hiša, ki odgovarja potrebam in željam sodobnega človeka.

V idilični francoski vasici Montfort L'Amaury je bilo tistega dne čutiti nekaj več vrveža kot običajno. Zanj je poskrbela svetovna premiera prve hiše, ki jo je zasnoval sloviti oblikovalec Philippe Starck, znan po tem, da neizmerno rad premika meje in merila sodobnega oblikovanja, izdelal pa slovenski Riko pod taktirko neutrudnega poslovneža, svetovljana in filantropa Janeza Škrabca. In pogled na predstavljeno lepotico, ki se sredi pravljičnega gozda svetlika vsa v steklu, je resnično jemal dih. Starck, ki je na »kraj zločina« prihitel s svojo očarljivo, mnogo mlajšo ženo, s katero imata majhnega otroka, je hitel razlagati, da se že veseli, kako bo odslej njegova družinica tu živela.

Hiša na ključ 
v zelo kratkem času

Med prvimi na svetu smo imeli priložnost, da smo si lahko v živo ogledali, kakšna je dizajnerska hiša, ki jo bodo tržili pod imenom P.A.T.H. (Prefabricated Accessible Technological Homes) by Starck with Riko in pooseblja najsodobnejše smernice: individualizirano gradnjo, filozofijo naredi si sam, spoštovanje okolja in občutno skrajšan čas gradnje – od oddaje naročila do postavitve naj bi minilo zgolj šest mesecev, zagotavljajo! Kako je to mogoče? Hitro, zeleno in stroškovno učinkovito postavitev hiše naj bi omogočala prefabricirana gradnja kot optimalna gradbena tehnika prihodnosti. Ob tem hiše P.A.T.H. omogočajo številne možnosti personalizacije. Izbirate lahko med različnimi tipi fasad, streh, ogrevalnih sistemov ter notranjih zaključkov. V začetni fazi je vsak detajl predmet skrbnega načrtovanja in natančnega projektiranja, kar zagotavlja natančnost izdelave z najmanjšimi možnimi tolerancami in natančen nadzor stroškov. Prepiranje z izvajalci, slaba volja in sivi lasje so torej preteklost – in to za od 2500 do 4500 evrov za kvadratni meter površine!

Pisana na kožo lastnika

Vsako hišo P.A.T.H. je mogoče optimizirati, da popolnoma ustreza potrebam in željam posameznega kupca, a tudi njegovemu proračunu. Bodoči lastnik najprej določi model, ki mu je najbolj prilagojen, izbere ga med štirimi različnimi tlorisnimi družinami hiš: dve sta enonadstropni, ena je dvonadstropna stanovanjska hiša, ena pa združuje dodatne bivanjske enote, ki jih lahko uporabljate kot garažo ali kot manjši vrtni studio. Kupci lahko izbirajo med 34 različnimi tlorisi, velikimi od 140 do 350 kvadratnih metrov. Poljubno je tudi število sob – na željo od ene sobe do osem. Kar se tiče konstrukcijske zasnove, so na voljo trije različni tipi: s popolnoma steklenim zunanjim ovojem, konstrukcija, ki je kombinacija lesenega in steklenega ovoja, ter lesena konstrukcija, kjer je steklenih površin najmanj, kar omogoča več zasebnosti in še boljšo izolativnost zunanjih sten. A da se ne boste prestrašili: med stekla so vgradili žaluzije, ki so lahko vodljive tudi elegantno, z daljinskim upravljalnikom, in ko jih zastrete, onemogočajo vpogled v notranjost. Prilagodljiva je tudi oblika strehe, od najprepoznavnejšega venca do ravne ali dvokapne.

Seveda niso pozabili niti na vrhunske ekološke rešitve, ki poskrbijo za nadaljnje prihranke. Tako kot pri prototipni hiši v Montfortu se lahko naročniki odločijo za napredno ekotehnološko opremo, pri kateri uporabljajo obnovljive vire energije. Na voljo so denimo fotovoltaične sončne celice, vetrne turbine, sistemi za rekuperacijo meteornih voda, toplotne črpalke – hiša je tako lahko samooskrbna oziroma celo plus energetska, kar pomeni, da proizvede več energije, kot je porabi. 

Vsemogočni guru

Philippe Starck kljub tisočim projektom, svetovni slavi in neutrudni protejski iznajdljivosti nikoli ne pozabi bistva: ima poslanstvo in vizijo – ustvarjanje, ne glede na to, v kakšni obliki se pojavlja, mora izboljševati življenje čim več ljudi. Vedno je oblikoval predmete, ki zahtevajo največ od najmanj.

Lotil se je vsega, od tako vsakdanjih izdelkov, kot so pohištvo in ožemalniki limon, do revolucionarnih mega jaht, mikro vetrne turbine, električnih avtomobilov ter hotelov, ki stremijo k ustvarjanju osupljivih, spodbudnih in vznemirljivih prostorov. Seveda je samosvoj, neprilagodljiv in ekstravaganten in tudi zato ljubljenec lepih, slavnih ter bogatih. In četudi ga kujejo v zvezde ter opisujejo kot vsemogočnega guruja, tisti, ki ga poznajo, pravijo, da je v prvi vrsti pošten človek v najžlahtnejši tradiciji renesančnih umetnikov.

Deli s prijatelji