NA SLOVENSKIH TRŽNICAH

Perutninski čevapčiči dražji od svinjsko-govejih

Objavljeno 28. april 2016 16.40 | Posodobljeno 28. april 2016 16.42 | Piše: Ajda Janovsky

Za kilogram čevapčičev iz mešanega mesa je treba na slovenskih tržnicah odšteti od 3,40 do 6,78 evra, za kilogram perutninskih pa bi v Ljubljani odšteli 7,50 evra.

Kljub malce slabši vremenski napovedi tega tedna se je sezona piknikov že začela. To se pozna pri ponudbi slovenskih tržnic. Preverili smo, koliko je treba tam odšteti za priljubljene čevapčiče in pleskavice ter druge pritikline piknikov, kot sta mlada čebula in ajvar.

Perutnina je dražja

Na osrednji ljubljanski tržnici boste čevapčiče iz mešanega mletega mesa lahko kupili za okoli 7 evrov na kilogram. Pri Štajermesu vam bodo zanje zaračunali 6,78 evra. Perutninski čevapčiči so nekoliko dražji, paket po 400 g stane namreč 3,09 evra, kar pomeni, da bi za kilogram odšteli več kot 7 evrov in pol. Cena je enaka ne glede na to, ali se odločite za Pivko ali Perutnino Ptuj. Pleskavice iz mešanega mesa je možno kupiti za že 6,5 evra – po toliko jih, denimo, ponujajo v mesnici pri Joškotu. Perutninske pleskavice, pakirane po 400 g, stanejo 3,47 evra, če kupimo Pivkine, in 3,29 v primeru, da se odločimo za Perutnino Ptuj. Mlada čebula stane evro, a pozor, ne za kilogram, temveč šopek! Po takšni ceni jo, denimo, najdete na stojnici kmetije Kristan. Za kajmak boste na stojnici kmetije Pri Špancu odšteli 16 evrov, enako vas bo stal na stojnici kmetije Požaršek-Strle.

Mariborski kajmak po 15,40 evra

Na tržnici v Mariboru so čevapčiči dober evro cenejši kot v Ljubljani. Prebivalci štajerske prestolnice jih kupujejo po ceni 5 evrov in pol za kilogram. Še pol evra ceneje je, če vzamejo goveje čevapčiče, telečji pa so dražji, po 5,90 evra. Enako stane mešana ali telečja pleskavica, torej manj kot šest evrov. Kdor se odloči za nakup mase, še dodatno prihrani. Mesarji namreč maso za čevapčiče ponujajo že za 4,50 evra. Kajmak je tudi v Mariboru precej drag, a vseeno malce cenejši kot v centru Ljubljane, saj ga kilogram stane 15,40 evra. Mlado čebulo tudi v Mariboru prodajajo po ceni evro za šopek.

V Celju čevapčiči po 3,40 evra

Cene čevapčičev s celjske tržnice so nižje tako od ljubljanskih kot tudi mariborskih. Kilogram čevapčičev iz mešanega mesa tam dobite za že 4,30 evra. Goveji čevapčiči po ceni ne odstopajo veliko od dveh največjih slovenskih mest – za kilogram je treba odšteti 5,50 evra. Ponujajo tudi perutninske čevapčiče, in sicer po ceni 6 evrov za kilogram. Navadne pleskavice stanejo 4,30, goveje 5,50 evra in perutninske 6 evrov kilogram. Kilogram (!) mlade čebule stane 3,40 evra. Kilogram kajmaka stane, tako kot v Ljubljani, 16 evrov. Najde se tudi domači ajvar, in sicer po ceni 3,50 evra za kozarec.

Kilogram kajmaka tudi 42 evrov

V Pomurju pleskavice in čevapčiče iz mešanega mesa ponujajo po ceni od 4,40 evra do 5 evrov za kilogram. Izključno goveje značilne dobrote za piknik so nekoliko dražje, kilogram stane od 7,50 evra do 8 evrov. Kilogram mase iz svinjskega mletega mesa stane od 3,60 do 4,50 evra, iz govejega mesa od 7 do 8,80, iz govejega in ovčjega pa od 7,50 do 9 evrov. Kilogram mlade čebule lahko kupite za že 1,60 evra, najcenejši kajmak pa stane 15 evrov kilogram. Za kilogram najdražjega boste plačali precej več, tudi do 42 evrov. Na voljo je tudi domači ajvar, katerega cene se gibljejo od 2,90 evra do 4 evre za kilogram. 
 


Predstavljamo prodajalko: Romana Perc s Koga

»Prék totih brégof vsako vütro sunce zasíje f fsej svoji zlóti fórbi. Toto sunce nas celi dén gréje, próti večéri pa nas v rohäl sponäc zazíble. Radi momo tote brége, tote gorice okoli nós, mir pa tišino, ščričke pa lastofke, ki léčäjo iz naših štal pa okóli naših kraf. Naše krave vüni posämo, püščamo jih, ka si tüdi une zavžíjäjo toto našo zlóto prläško sunce,« v svojem narečju opisujeta svojo kmetijo Romana in Slavko Perc s Koga. Izvirni mlečni in mesni izdelki z njune kmetije so na voljo na njuni spletni stojnici enpajs.si, v živo pa ju srečujemo na različnih tržnicah po Sloveniji. Kupci ju v svoje kraje kdaj povabijo sami. Med dobrotami, ki jih najdemo na njuni stojnici, izstopajo domače dobrote, kot so sirek, ki je na soncu sušena skuta s kumino in začimbami, sir v prleškem bučnem olju in zeliščni sir z bučnicami, seveda pa med mlečnimi izdelki ne manjkata niti domače maslo in jogurt. Kupci, ki prisegajo na zdravo življenje, radi kupujejo sirotko z dodatkom rdeče pese. Med celo vrsto mesnih delikates vsak najde kaj za svoj okus, očesu še posebno všečna pa je suhomesnata delikatesa v obliki ljubkih prašičkov. Ker je krajev, kjer se ustavljata na tržnici, veliko, sta domiselna pridelovalca, predelovalca in prodajalca sestavila celo uporaben spletni koledar, na katerem lahko preverite, kje v Sloveniji se bosta mudila na določen datum.image

 

Deli s prijatelji