OČEM NEVIDNO

Pasti, ki jih skriva kopalnica

Objavljeno 25. avgust 2015 11.00 | Posodobljeno 25. avgust 2015 11.00 | Piše: M. F.

V razpokah ploščic, na umazanih pipah ter v nezadrževani ventilaciji se kopičijo plesni, bakterije in virusi.

Je prostor, ki v vsakem domu zahteva prav posebno pozornost in dosledno čiščenje. A kljub temu skriva nemalo pasti, na katere nismo pozorni. Obstajajo namreč kotički, kjer prežijo nevarne kemikalije, alergeni, plesni, glivice, bakterije in virusi. Poglejte, kje v kopalnici se ti največkrat zadržujejo.

Razpokane ploščice

Razpokane in okrušene ploščice so prva past, na katero nismo pozorni. V drobne razpoke namreč zahajata voda in vlaga, v njih pa se začno kopičiti plesni in glivice, ki lahko povzročijo tudi poškodbe zidov. Prav tako je nevarno, če so poškodovani delčki kadi ali ta ni dobro zatesnjena. Morda se vam takšne na pogled drobne poškodbe zdijo nevredne pozornosti, a vendar lahko plesnive spore, ki se v njih razvijajo, povzročajo razne alergijske reakcije, kot so težave z dihanjem, srbeče oči, osip, kašelj in tudi astmo. Da bi se jim izognili, zamenjajte razpokane ploščice ter zatesnite poškodovane reže.

Preveč vlage

Neredno zračenje kopalnice v njej spodbuja kopičenje vlage, tudi to pa je pogoj za širjenje plesni. Zato bodite pozornosti, da se v kopalnici ne bo kopičila vlaga: redno brišite površine, na katerih zastaja voda, ter jo zračite po vsakem kopanju in prhanju.

Slaba ventilacija

Vsaj enkrat na leto preverite ventilacijo, ki v kopalnici skrbi za kroženje zraka. Čistite filtre in pokrove ter tako preprečite, da bi se na njen zadrževali plesen in umazanija, ki bi se nato širili po zraku in povzročila zdravstvene težave.

Premočna čistila

V želji po čisti kopalnici uporabljate močna čistila, tudi ta pa so lahko vir zdravstvenih težav. Zlasti če vsebujejo amonijak in klor, lahko povzročijo težave z dihanjem in draženje oči ter kože, zato raje uporabljajte pasto iz jedilne sode in vode, alkoholni kis in podobna čistila. Če brez njih ne bo šlo, pa med čiščenjem poskrbite, da bo kopalnica dobro prezračena.

Zanemarjene pipe

Pipe v kopalnici je treba redno razkuževati in čistiti, sicer se na njih kopiči kup virusov in bakterij. Razkužite jih z raztopino triodstotnega vodikovega peroksida ali z alkoholnim kisom, ki pomori večino patogenih organizmov.

Zavesa za prhanje

Zaveso pri prhi iz vinila zamenjajte s tisto iz poliestra. Vinil lahko vsebuje strupene ftalate, ki so nevarni za reproduktivno zdravje. Prav tako jo vsaj enkrat na teden operite, sicer se na njej lahko začne razvijati plesen.

Klor v vodi

Velika količina klora med prhanjem je lahko nevarna za zdravje. Med dolgim prhanjem v vročo vodo izparevanje klora poveča nevarnost kronične utrujenosti, astme, bronhitisa ter težav z mehurjem. Če menite, da je klora v vaši vodi preveč, namestite zaščitne filtre.

Deli s prijatelji