PRAVILA

Osnovna pravila čiščenja doma

Objavljeno 22. april 2016 11.00 | Posodobljeno 22. april 2016 11.00 | Piše: M. F.

Kuhinja je bolj problematična kot kopalnica, tla pa naj ne bodo prioriteta.

Treba je vedeti, kje začeti in kje končati.

Kateri kotički doma veljajo za najbolj umazane, že več desetletij proučuje mikrobiolog na ameriški univerzi Arizona dr. Charles Gerba. Na podlagi svojih dognanj ima 10 nasvetov za res čisto stanovanje.

Kuhinja je pomembnejša od kopalnice

V kuhinji je veliko več bakterij kot v kopalnici. Najkritičnejša je gobica za pomivanje posode, kjer je v povprečju več fekalnih bakterij kot na straniščni školjki, zato bi jo morali menjati vsaj enkrat na mesec. Prav tako med kritične predmete sodijo deske za rezanje. Te so pogosto zanemarjene in obložene z bakterijami. Priporočljivo je imeti vsaj dve: eno za zelenjavo in drugo za meso. Tretji najbolj umazani predmet v kuhinji je ročka na vratih hladilnika. Prav tem je zato pri čiščenju treba namenjati največ pozornosti.

Posebno pozornost namenite dnu hladilnika

»Na dno hladilnika vse pada in se vse steka. Tam se tudi najpogosteje začne tvoriti plesen. Hkrati je na dnu hladilnika mogoče najti več mikrobov kot kjer koli drugje v tej napravi,« opozarja Gerba.

Torbica naj ima svoje mesto

Te nikakor ne odlagajte na kuhinjske površine. Na zunanjosti večine torbic je pogosto tudi bakterija E. coli, ki se s pulta ali mize, kamor jo odlaga večina žensk, zlahka prenese na hrano.

Tla pomivajte redkeje

Razen če niste starši malih otrok, ki se plazijo po tleh, naj tla ne bodo prioriteta pri čiščenju. Ta naj bi čistili najredkeje.

Torbe perite pogosteje

V mislih imamo torbe, ki so namenjene ponovni uporabi in s katerimi hodite v trgovino. Na njih je več bakterij kot na vašem spodnjem perilu. Ob nepravilnem vzdrževanju se te prenesejo na hrano, zato jih je treba redno prati.

Brisače menjajte vsaj enkrat na teden

V brisače, ki so namenjene brisanju obraza, ne brišite rok in seveda obratno. Brisače perite vsaj enkrat na teden, če imate male otroke, še pogosteje. Kadar je le mogoče, uporabljajte papirnate brisače.

Uporabljajte robčke in ne razpršila za razkuževanje površin

Razpršila za dezinfekcijo bi, preden jih pobrišete, morala učinkovati vsaj 10 minut. Tako dolgo ne čaka nihče. Zato so priporočljivejši robčki za dezinfekcijo. Pazite pa, da ga ne boste uporabljali na preveliki površini. En robček temeljito razkuži in očisti le četrtino kvadratnega metra.

Uporabljajte sredstva za dezinfekcijo rok

Roke je treba temeljito umivati vsaj 20 sekund, kar počnejo le redki. Prav na njih se nabira največ bakterij, ki so lahko vir resnih okužb. Raziskave so pokazale, da ljudje, ki uporabljajo sredstva za dezinfekcijo, zbolijo redkeje.

Previdno pri pranju perila

Če sredstva za dezinfekcijo ne želite uporabljati redno, to obvezno storite potem, ko v pralni stroj naložite perilo, in tudi, ko iz njega poberete oprano. Bakterije se med pranjem kopičijo na gumi stroja in se zlahka prenesejo na vlažno perilo ter od tam na roke.

Razkužite otrokom roke po igri v parku

Gerba opozarja, da so otroška igrala prekrita z bakterijami in škodljivimi mikroorganizmi. Seveda se otroci na njih lahko igrajo, a ko se vrnejo domov, jim temeljito umijte in razkužite roke.
 

Deli s prijatelji