NAJBOLJŠI PRIJATELJI

Obstrukcijo sečnice lahko zakrivi stres

Objavljeno 12. junij 2015 16.30 | Posodobljeno 12. junij 2015 16.30 | Piše: Ajda Janovsky

Obstrukcija sečnice lahko mačko, če je ne odpeljemo k veterinarju, pokonča v nekaj urah.

Bibi v veliko veselje lastnikov že več kot dve leti nima več težav z uriniranjem. Foto: Ajda Janovsky

Tale članek je pravzaprav zakuhal mucek Bibi, progasti zavetiški posvojenček, ki je – čeprav zaupan v varne roke – svoja gospodarja po prihodu s počitnic prestrašil z zanj nenavadno umirjenim vedenjem. Takojšnji obisk pri veterinarju je razkril obstrukcijo sečnice. Še nekaj ur in za Bibija bi bilo prepozno.

Hitra pomoč

Bibi, ki po domače povedano zaradi zamašene sečne poti ni mogel hoditi na vodo, bi lahko, če ga ne bi pravočasno odpeljali k veterinarju, v manj kot dnevu poginil zaradi odpovedi ledvic. Ker se seč ne bi izločal iz telesa, bi v njem zastajal kalij, ki bi prej ali slej za vedno zaustavil drobno mačje srce. Na srečo se to ni zgodilo. Bibiju so pri veterinarju izpraznili mehur in odstranili skupke kristalčkov v seču, ki so mu preprečevali normalno izločanje vode. Mucki so nežne in občutljive živalce, nenaden odhod lastnikov je lahko za nekatere velik stres, je pretresena Bibijeva gospodarja podučil veterinar. A kljub tej diagnozi je za preprečitev ponovitve težave priporočil predvsem prehranjevanje s posebno hrano, ki preprečuje nastajanje sečnih kristalov. Čeprav je bil mucek z novimi briketi videti še kar zadovoljen, pa zdrava kmečka pamet lastnikoma le ni dala miru: kako je lahko življenje živalce odvisno od dragih briketov, ki jih je mogoče kupiti le pri veterinarju?

Lulanje na nenavadnih krajih je lahko znak bolezni.

Dieta

»Če je problem obstrukcija sečnice, se najprej rešuje to, dolgoročno preprečevanje v primeru dokazane prisotnosti struvitnih kristalov v urinu pa je dieta,« potrjuje asist. Martina Krofič Žel z veterinarske fakultete v Ljubljani. To pa vseeno ne pomeni nujno uživanja dietnih briketov. »V primeru dokazane prisotnosti struvitnih kristalov v urinu, ki so najpogostejši, je pomembno, da zakislimo urin in tako preprečimo njihovo nastajanje. Poleg briketov bi lahko kot dodatek k prehrani uporabili tudi zakisljevalce urina. Tretja možnost je kuhanje uravnotežene hrane, ki jo predpiše veterinar,« pojasnjuje strokovnjakinja. Za mačko, ki je nagnjena k sindromu obolenja spodnjih sečil, je zelo pomembno, da uživa mokro hrano in da dovolj pije. Ker pa so mačke, kar se tiče hrane, precej muhaste, le redke z odprtimi tačkami sprejmejo lastnikove dietne kuharske podvige.

Dovzetnost

»Za sindromom obolenja spodnjih sečil obolevajo samci in samice, pri čemer je obstrukcija sečnice najpogostejša pri kastriranih mačkih, lahko se pojavi tudi pri nekastriranih. Samice imajo širšo sečnico, zato je pri njih to redko. Sindrom obolenja spodnjih sečil je pogostejši pri mačkah, ki živijo izključno v stanovanju. Glavni dejavnik pojavnosti tega bolezenskega sindroma je stres. K temu so bolj nagnjene značajsko občutljivejše mačke, ki se intenzivneje odzovejo na stresne dražljaje,« poudarja Martina Krofič Žel. Mačku, ki je občutljiv, moramo omogočiti življenje v manj stresnem okolju. Pomembni so tudi čistoča, oblika in lokacija mačjega stranišča, ki naj bo postavljeno tako, da lahko mačka nemoteno opravi potrebo. Za stranišče izberemo pesek, ki ji najbolj ustreza.

Naj pije

Podobnih pravil, kot jih priporoča asistentka z veterinarske fakultete, se držita tudi Bibijeva lastnika. Za dieto se nista odločila, pazita pa, da mucek poleg briketov uživa še mokro hrano. Ljubljenčka, ki sam pogosto pozabi na to, da je žejen, čim večkrat na dan spodbujata, naj pije vodo. Prej pokrito mačje stranišče je zdaj odkrito. Tako bi hitreje opazila morebitno ponovitev težav. Pa tudi maček je z novim straniščem videti bolj zadovoljen. Bolezen se mu v zadnjih dveh letih in pol na srečo ni ponovila.

Znaki

»Pri obstrukciji sečnice je treba ukrepati takoj, saj lahko maček sicer pogine,« opozarja asist. Martina Krofič Žel z veterinarske fakultete v Ljubljani. Zelo dobro je, če opazimo znake obstrukcije sečnice, še preden je odhod k veterinarju že absolutno nujen, to je, ko maček postane apatičen. Kako torej opazimo znake, preden je bolezen v zadnjem stadiju? »V prvi fazi lahko mački začnejo urinirati na napačnih krajih, se ližejo po spolovilu, večkrat gredo na stranišče, lulajo po kapljicah. Kepice peska niso običajne velikosti. Maček lahko ob uriniranju joka. Nekateri se držijo zgrbljeno ali so naježeni (dlaka na hrbtu je privzdignjena). Lahko spremenijo vedenje in se ne pustijo več božati ali pa se skrivajo pred lastnikom,« razkriva strokovnjakinja. »Lahko se zgodi, da začne maček lulati na nenavadnih krajih, na primer na lastnikova oblačila,« še doda. 

 

Deli s prijatelji