NAJBOLJŠI PRIJATELJI

Nevarnosti 
ob vodi in v njej

Objavljeno 13. avgust 2015 19.30 | Posodobljeno 13. avgust 2015 19.30 | Piše: Roman Turnšek

Med dopustovanjem na morju lahko psa doletijo različne nesreče.

Ko se s pasjim prijateljem odpravljamo na morski dopust, moramo seveda ustrezno poskrbeti tudi zanj in za stvari, povezane z njim. Zanimivo in presenetljivo je, da je večina lastnikov po eni strani res skrbnih, po drugi pa skoraj povsem pozabijo na nekatere reči. V pasji prtljagi so nepogrešljivi: potni list, povodec, odeja ali drugo primerno ležišče, voda za na pot, hrana, posodi za hrano in vodo, vrečke za pobiranje iztrebkov, kakšna igrača. Psu zagotovimo senčnat prostor, nepokvarljivo hrano, vedno svežo pitno vodo, dovolj dolg povodec za privez in sprehode.

Slana voda in obkladki

Kaj pa svet pod morsko gladino? Nanj večinoma kar pozabimo. Če na kosmatince na kopnem prežijo komarji, klopi, kače in druge nevarnosti, se lahko neprijetnost zelo hitro zgodi tudi pod morsko gladino. Tako kot človeka lahko tudi psa med plavanjem ali čofotanjem opeče meduza. Tisti z daljšo dlako so vsaj teoretično bolj zavarovani od kratkodlakih, a tudi njihovi trebuhi in šape so bolj kot ne goli ali vsaj slabo poraščeni in zato nič manj izpostavljeni ožigom. Kaj lahko storimo, če se to zgodi?

Tudi psa lahko opeče meduza ali doleti bližnje srečanje z morskim ježkom.

Poskušajmo prepoznati vrsto meduze (lahko se obrnemo na druge kopalce ali na domačine), saj bo to v pomoč pri zdravljenju in izbiri zdravil. A zgolj to je seveda premalo. Tako kot moramo v takšnih primerih narediti še nekatere druge stvari, so tudi takšne, ki jih ne smemo. Ne smemo, denimo, ožiga drgniti s čimer koli (na primer z brisačo, peskom). Prav tako ga ne spirajmo s sladko vodo, ampak z morsko. Z ožganega oziroma ranjenega predela lahko previdno odstranimo ožigalke ali polipe, če so ostali na koži ali v dlaki. Pri tem pazimo na svoje roke oziroma prste, saj se lahko opečemo tudi sami. Na predel ožiga je priporočljivo položiti vrečko ledu ali hladne vode, ki jo tako nameščeno držimo vsaj 15 minut. Poškodovano kožo zaščitimo – prekrijemo in preprečimo, da bi si jo pes praskal. Nato ga čim prej odpeljimo k veterinarju.

Ostre skale in ježki

Kadar si kuža poškoduje šape ali tace na ostrih skalah ali predmetih, moramo temeljito pogledati poškodbo, jo previdno očistiti in obvezati, če gre za površinsko ali manjšo rano. Če pa je ta globoka ali široka, jo je treba obvezati in psa čim prej peljati k veterinarju, saj je v takšnih primerih potrebno šivanje. Čiščenje in obveza sta ne glede na stopnjo poškodbe nujna, saj s tem zavarujemo poškodovani predel pred okužbo, obenem pa se izognemo nepotrebnemu trpljenju živali in dolgotrajnemu zdravljenju.

Pes se lahko poškoduje tudi z bodicami morskih ježkov. Če se pasjim šapam zgodi ta boleča izkušnja, jih poskusimo previdno izvleči s pinceto, če tega ne zmoremo ali ne znamo ali so pregloboko, pa je treba k veterinarju, ki bo to opravil pod anestezijo.

Nikakor ne smemo pozabiti, da psa lahko opeče sonce (tudi v vodi!), zaradi česar lahko doživi vročinski udar. V tem primeru ga je treba nemudoma spraviti v senco, zaviti v mokro brisačo in pohiteti do veterinarja. Enako velja, če pogoltne več morske vode, saj to poleg kašljanja povzroča bruhanje, slabost in drisko.

Ne more poskrbeti zase

Kdor s seboj na morje vzame psa, mora poskrbeti, da mu bo tudi v počitniški namestitveni kapaciteti, na obali, na sprehodu, torej povsod v novem okolju, prijetno. Po kopanju v morju, denimo, je treba z njega sprati sol. 

 

Deli s prijatelji