SVET ŠTEVILK

Nekdaj turistični biseri, danes teroristične vroče točke

Objavljeno 10. julij 2015 14.00 | Posodobljeno 10. julij 2015 14.00 | Piše: T. P.

Konec junija, ko so med turisti po tunizijski plaži pustošili streli, so ljudje množično vzeli pot pod noge in se v strahu za življenje odrekli dopustu ter odhiteli v varni (varnejši) objem domače države.

V Egiptu, Tuniziji, Španiji, Franciji in Turčiji obstaja visoka stopnja tveganja.

Žal pa nedavnega terorističnega napada ne moremo odpraviti kot temačne in tragične izjeme. Svet se namreč zvija v krčih strahu pred nepričakovanimi napadi, nekdanje meke turizma pa so se znašle na muhi skrajnežev – ne nazadnje jim je pozornost svetovne javnosti tako zagotovljena. Hkrati so biseri turizma na zemljevidu, na katerem je britansko zunanje ministrstvo označilo države z visoko stopnjo teroristične ogroženosti, zažareli v alarmantnih rdečih barvah. Ministrstva vse topleje odsvetujejo preživljanje dopusta v Egiptu, Tuniziji, Španiji, Franciji in Turčiji – če omenimo le države blizu nas –, mnogo evropskih držav kot Grčija, Italija in Nemčija je pristalo v sferi srednje ogroženosti, Portugalska, Avstrija, Hrvaška in Bolgarija pa so države z nizkim tveganjem za terorizem. Mi smo skupaj s Češko, Poljsko, Madžarsko in Švico v kategoriji zanemarljivega tveganja.

1. Egipt:

turizem je ena najpomembnejših gospodarskih panog dežele ob Nilu, vendar se že štiri leta, odkar ga pretresa burna politična nestabilnost, pojavljajo opozorila popotnikom, naj o obisku države faraonov temeljito premislijo. Zdaj pa je zažarel v rdečih barvah, britansko zunanje ministrstvo toplo priporoča ogibanje države, razen najbolj turističnih predelov, kot so Dolina kraljev, Luksor ter letovišči ob Rdečem morju Hurgada in Šarm el Šejk, saj mu pripisujejo visoko verjetnost terorističnih napadov kot tudi verjetno grožnjo ugrabitev, zlasti v bolj odmaknjenih predelih.

2. Tunizija:

v rdečih barvah žari tudi Tunizija, na varnostne zadržke za potovanje zlasti v določene predele države ob Sredozemskem morju pa opozarja tudi naše zunanje ministrstvo. Ob dodatni previdnosti in preverjanju odsvetuje potovanje v državo, ki jo je še predlani obiskalo 6,2 milijona tujih turistov, saj je bila v le zadnjih štirih mesecih že dvakrat tarča večjega napada. Prvič na narodni muzej Bardo v središču prestolnice Tunis konec marca in nedavno, konec junija, v turističnem letovišču Sousse.

3. Francija:

ob najbolj obiskani državi na svetu, v katero je lani pridrlo 84 milijonov turistov, stoji opozorilni klicaj. Zaradi napada, ki se je 26. junija primeril pri plinarni blizu Lyona, kjer so našli obglavljeno truplo, so stopnjo teroristične ogroženosti dvignili na najvišjo, čeprav jo že vse leto pretresajo nemiri in nasilje. Kot najodmevnejše velja izpostaviti januarsko streljanje na sedežu francoskega satiričnega tednika Charlie Hebdo v Parizu, strelski napad v pariški četrti Montrouge le dan pozneje in februarski napad na tri francoske vojake v Nici.

4. Španija:

stopnjo nevarnosti je s srednje na visoko povečala tudi Španija, v prvi vrsti zaradi bližine nekaterih napadov (v Tuniziji in Franciji), k povečani previdnosti in dodatnemu preverjanju pa poziva tudi naše ministrstvo. 

Deli s prijatelji