ZELENO

Naravno gnojilo: Z deteljo do dušika, z ajdo proti plevelu

Objavljeno 11. oktober 2014 17.15 | Posodobljeno 11. oktober 2014 17.15 | Piše: Alenka Kociper

Za zaščito praznih gredic pred vremenskimi vplivi in zagotovitev organskega gnojila za naslednje leto poskrbimo z rastlinami za zeleno gnojenje. Zdaj je skrajni čas, da izberemo primerne rastline in opravimo setev.

Ajda, ki je sicer bolj znana kot vsestransko uporabno živilo, je naravna odganjalka plevela.

Ko sem letos na pomlad začela vrtnariti, sem si predstavljala, kako bo vrt rasel, živel in se razvijal vso sezono, vse do zime. No, zgodilo se je tako, da so bile moje gredice konec poletja že skoraj povsem prazne. Kaj zdaj?

Ne puščajmo zemlje gole

Posejala sem motovilec, solato, za pomlad pustila blitvo..., a še vedno je ostalo veliko praznega prostora.

Torej sem upoštevala pravilo, da nikar ne puščajmo zemlje gole, saj je taka bolj izpostavljena vremenskim nevšečnostim. Veter, sonce in dež prst siromašijo rodovitnih snovi, po drugi strani pa jo kmalu začne preraščati nezaželeni plevel. Vsemu temu se lahko izognemo s sejanjem rastlin, namenjenih za zeleno gnojenje. Te bodo dale poleg omenjenega še eno korist: prst bodo obogatile z organsko maso, s čimer se bo zmanjšala potreba po drugih gnojilih.

Za zeleno gnojenje sejemo različne rastline, izbira naj bo odvisna od tega, kakšno prst imamo na vrtu in kaj želimo z zelenim podorom doseči. Dobro je upoštevati kolobar. Pomembno je, da izbrane rastline hitro kalijo in rastejo ter dajo veliko listne mase.

Nekaj evrov za zeleno preprogo

Vrtičkarji in kmetovalci za zeleno gnojenje najpogosteje sejejo različne detelje, ki med rastjo iz zraka vežejo dušik, s katerim obogatijo prst. Katero izbrati? Proti suši je odporna lucerna, perzijska detelja v nasprotju z inkarnatko ne bo prezimila. Osiromašena tla poživimo z medeno deteljo, medtem ko belo posejemo skupaj z radičem tržaški solatnik. Sicer pa deteljo z upoštevanjem kolobarja sejemo na grede, na katerih bomo pozneje sadili kapusnice (zelje, cvetača, ohrovt, koleraba), ki za dobro rast potrebujejo bogato prst. Tam, kjer bomo prihodnje leto sadili stročnice, pa detelja ni priporočljiva.

Poleg te so za zeleno gnojenje primerne še facelija, oljna redkev in bela gorjušica ter ajda, vsaka s svojimi posebnimi lastnostmi. Če imamo težave z ogorčicami in strunami, sta prava izbira oljna redkev ali bela gorjušica, saj zmanjšujeta okuženost tal z navedenimi škodljivci. Bela gorjušica, ki jo uporabimo kot zastirko, s svojim vonjem odganja tudi polže. Ajdo posejemo tja, kjer se borimo proti plevelu, saj s svojimi izločki uničuje seme tega.

Evro za 25 kvadratov

Semena rastlin za zeleno gnojenje dobimo v vsaki semenarni, ena vrečka, ki stane dober evro, pa po navodilih zadostuje za setev od 15 do 25 kvadratnih metrov, odvisno od izbrane rastline. Kupimo lahko tudi mešanico več rastlin.

Večina rastlin, ki smo jih opisali, bo čez zimo pomrznila, a bo prst kljub temu kot nekakšna zastirka ščitila pred mrazom. Spomladi oziroma takrat, ko bomo potrebovali prostor za nove posevke, zeleno plast preprosto vdelamo v zemljo in gredo pripravimo na setev. 

Deli s prijatelji