POMLAD

Naravno čiščenje je zakon

Objavljeno 23. maj 2016 16.50 | Posodobljeno 23. maj 2016 16.51 | Piše: Mateja Blažič

Naravna čistila lahko hitro in enostavno zamenjamo za draga in škodljiva.

Za čiščenje vedno izberite triodstotno raztopino vodikovega peroksida.

Z Natašo Gliha, avtorico knjige zeleno in varčno, ki je pred kratkim izšla pri MKZ, smo se pogovarjali o naravnih čistilih, ki pridejo prav v vsakem domu. Hitro in enostavno jih lahko namreč zamenjamo za draga in škodljiva kupljena sredstva, tudi če sicer (še) nismo veliki ekologi. 

Kako ste sami 'preklopili' od kemije k naravnemu čiščenju?

Počasi. Človek se z leti spreminja in drugače gleda na svet. Ko je bil otrok majhen, sem mu želela omogočiti zdravo okolje in življenje. Ko nisi več najbolj zdrav, se sprašuješ, kako bi si na naraven način lahko pomagal... Počasi sem začela opuščati vedno več stvari, pridelovati zelenjavo, se odpovedovati vsemu, kar bi lahko slabo vplivalo na naše življenje...

Ko začneš razmišljati o tem, ugotoviš, da marsičesa ne potrebuješ. Sprašuješ se, kako so počeli stvari včasih. Poleg tega sem se zamislila ob nakupovanju. Prideš domov in ugotoviš, da si napolnil posodo za smeti. Vse je večkrat zavito, spakirano, v polivinilu, kartonu... Ugotovila sem, da kupujem smeti. Ko tako razmišljaš, začneš preizkušati različne stvari, jih nadomestiš z drugimi, iščeš rešitve.

Kako se prehod k naravnemu odraža v vašem domu?

Doma marsičesa nimamo, a tega nič ne pogrešamo. Če se zdi, da bi kaj prišlo prav, se človek ozre naokrog in poišče rešitev. Marsičesa na kupujemo, marsikaj naredimo sami. Stvari uporabljamo večkrat. S pleteno vrečko, v kateri kupimo limone, se da odlično zdrgniti pečico. Prav nič škoda je ni, saj bi šla tako ali tako v smeti. Če se to pri zdravju kaj pozna, ne vem. Vsekakor pa se pozna v denarnici. Največji preskok je treba narediti v glavi. Ko ugotoviš, da ni takojšnjih rezultatov, gre. S sodo ne gre tako hitro, kot oglašujejo v reklami. Treba ji je dati čas, da opravi svoje, kisu tudi, in izkažeta se odlično.

Zakaj torej dati prednost naravnim čistilom?

Ker mora imeti človek sebe rad. Ne trdim, da je vse kupljeno slabo, a lahko vsebuje sestavine, ki jih doma ne bi imel. Doma natanko veš, kaj uporabljaš. Mnogo ljudi ima težave z alergijami, dihali, kožo... Marsičemu se da izogniti, če začnemo živeti bolj po pameti.

Prednost naravnih čistil je tudi ohranjanje okolja. Planet smo že tako zasvinjali s smetmi, da nas je lahko sram. Na vodo moramo paziti, da bomo imeli še kaj piti.

Čemu vse je kemija nevarna? S katerimi čistili si lahko naredimo največ škode?

Kemija sama po sebi ni nevarna, če je pametno uporabljena. Odvisno, kaj uporabljamo. Mehčalci, ki jih dodamo zadnji vodi za izpiranje perila, ostanejo na tkanini in mi damo oblačilo na kožo. Skozi kožo menda letno dobimo 2 kg neželenih snovi. Mehke tkanine lahko dosežemo tudi s kisom. Najlepši vonj pa ima sveže oprano perilo, ki ga posušimo na vetru.

Zdaj, ko je 'eko' tako moderno, ko obstajajo eko pralni in pomivalni stroji, ki porabijo manj vode in elektrike, morajo izdelovalci narediti močnejše praške, da odstranijo umazanijo. Ampak 'eko' je dvorezni meč. Kako prati s tako malo vode? Praški ostajajo na posodi in tkaninah, splakujemo večkrat, da jih odstranimo – in kje je zdaj prihranek vode ali elektrike?

Glede vode vlada panika. Vode bo zmanjkalo! Larifari. Vode je na svetu ves čas enako. Vprašanje je, če bo še uporabna, ko jo bomo tako zastrupili z agresivnimi praški.

Ali naravna čistila res niso tako učinkovita kot kupljena?

Življenje se odvija tako hitro in vsi želimo takojšnje rezultate. Sodobna čistila so res agresivna in hitro delujejo, toda čez noč kis raztopi še tako trdovraten vodni kamen. Le dovolj časa mu moramo dati. Enako soda. Čudeže dela, le čistilo moramo pustiti delovati dlje.

Nekaj najlažjih zamenjav z naravnim …

Odpovejmo se mehčalcu za perilo in uporabimo kis. Pasta iz sode, ki jo namažemo na zažgano hrano v pečici ali na štedilniku in pustimo delovati čez noč. Kad, očiščena s sodo, bo bela in lepa.

Odpovejmo se trdim tabletam za pomivalni stroj in si naredimo svoj prašek. Če ga kupujemo, naj bo v prahu ali tekočini, da se prej stopi. Mravelj se lotimo s cimetom, perilo obelimo na soncu...

Obvezna oprema za naravno čiščenje je …

Pridne roke, voda, soda, alkoholni kis, sol. Pomaga še kaj, a to ne bi smelo manjkati v nobenem gospodinjstvu.
 

     Hitri nasveti

  • Za čiščenje hladilnika in zamrzovalnika v 0,5 l vode zmešamo 2 žlički sode in s tem pomijemo površine.
  • Ko kopamo psa, ga na koncu splaknemo s kisovo vodo, da se bo dlaka lepo svetila.
  • Madeže dezodorantov na oblačilih zdrgnemo s krpo, namočeno v kis.
  • Citronka dobro odstranjuje rjo s tkanin in drugih kovinskih površin.
  • Jedilni pribor zdrgnemo z zmesjo treh delov sode in enega vode za lesk.
  • Teflonska posoda bo lepa, če v njej skuhamo vodo z žličko sode.
  • Kozarce zdrgnemo z notranjo stranjo limonine lupine.
  • Sledove voščenk na tleh odstranimo s krpo, namočeno v kis.
  • Temne lesene pode čistimo s hladnim črnim čajem.
  • Madeže na tapetah odstranimo s sredico belega kruha.

»Preberite več v Suzy, naši novi tabloidni reviji Slovenskih novic, ki izide vsak petek. Najdete jo v bližnji trafiki, še bolje pa bo, če se nanjo naročite in jo boste dobili v svoj nabiralnik. Pišite nam na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. oziroma pokličite na brezplačno številko 080 11 99.« 

image

 
Deli s prijatelji