NA VRTU

Nakupi za vrtnarjenje

Objavljeno 06. junij 2015 14.00 | Posodobljeno 06. junij 2015 14.00 | Piše: Taša Oven
Ključne besede: prekla vrt

Nekatere rastline za pravilno rast potrebujejo oporo.

S košnjo preostalega dela parcele smo pridobili zastirko in jo položili na golo zemljo med sadike.

Če se ne odpravimo v gozd in poskušamo opornih palic narediti sami, nam ne preostane drugega, kot da jih kupimo. Strošek ni zanemarljiv, za dva metra visoko spiralasto palico za paradižnik bomo odšteli vsaj 2,3 evra, za trimetrske fižolove prekle pa 3 evre. 

Mogoče se bo slišalo smešno, vendar nam bodo tudi pri izbiri opornih palic pretekle izkušnje še kako prišle prav. Pri nas doma smo se tako kar dolgo trudili s palicami, ki so dajale oporo paradižnikom.

Na prvi pogled so bile zelo lepe, a težava se je pojavila že pri tem, da jih zaradi nazobčanosti nikakor nismo mogli dovolj močno potisniti v zemljo. Pri močnejših sunkih vetra so tako hitro postale nestabilne in večkrat se je zgodilo, da so podpirale druga drugo namesto paradižnika.

Spiralaste za paradižnik

Tudi spiralaste, pocinkane palice se po videzu lepo ujamejo z močno rdečo barvo paradižnika. Cene so odvisne od višine, torej višja ko je palica, višja je cena. Okvirna cena za meter in pol visoko spiralasto palico je 2,3 evra, za palico, visoko dva metra, pa bomo plačali 3 evre. Enako je pri jeklenih, plastificiranih. Za debelejšo palico, visoko 180 centimetrov, bomo odšteli 2,3 evra, za palico, visoko 2,10 metra, pa 2,5 evra. Tanjše in 60 centimetrov nižje so cenejše približno za polovico.

Prave prekle

Tisti v zrelejših letih bolj ali manj prisegajo na to, da so edine prave oporne palice za fižol tako imenovane prekle, ki so tudi precej obstojne. Le vsake toliko časa, jih je treba ošpičiti. Potem jih lahko postavimo lepo naravnost ali jih na vrhu zvežemo skupaj. Če so zelo visoke, bomo seveda s tem lahko imeli nekaj problemov.

V trgovini prekel še nisem videla, so pa na voljo v kakšni kmetijski zadrugi. V okolici Ljubljane jih prodajajo po dva evra. Tudi na spletu najdemo kar veliko ponudnikov. Dolge, ravne, ošpičene iz lesa smreke, visoke okoli 3 metre, dobimo za 2,5 evra. Nekoliko nižje pa že celo pod evro pa tam nekje do dva. Za večjo količino dajo celo popust.

Oporna palica za sadno drevje

Že pri pripravi sadilne jame moramo oporne palice zabiti v zemljo. Če sadimo na vetrovnem območju ali če so drevesa zelo visoka, bomo potrebovali celo dve. Meter in pol visoka palica nas bo stala 3,3 evra, 230-centimetrska 4,8 evra, že zelo visoka, to je 265 centimetrov, pa 5,4 evra. Za pritrditev drevesa na oporno palico, pa bomo potrebovali še žico ali objemke.

Kaj pa rože?

Če si v okolici hiše zaželimo rože, ki se vzpenjajo, potrebujemo zadostno oporo tudi za njih. Vremensko obstojna konstrukcija obokaste oblike, iz jeklenih cevi s premerom 22 milimetrov, z dimenzijami 270 x 150 x 40 centimetrov, nas bo stala nekaj čez 80 evrov. Če nam zadostuje manjša, visoka manj kot dva metra, bomo za njo plačali nekaj čez 16 evrov.

Če potrebujemo mrežasto oporo za lončnice, bomo za njo odšteli okoli 6 evrov. Za sobne rastline navadno uporabimo, kar kakšno oporo v obliki palice, ki jo najdemo doma. Lahko pa na primer kupimo dekorativne palice, ovite s kokosom, ki so izdelane iz 100-odstotno naravnih kokosovih vlaken. Cena 80 centimetrov visoke palice je malo manj kot 5 evrov, cena 110-centimetrske pa več kot 6 evrov.

Deli s prijatelji