AVTODOM

Najem hiške za na pot

Objavljeno 11. maj 2015 16.10 | Posodobljeno 11. maj 2015 16.12 | Piše: Aleš Kovačič

Avtodom je idealna kombinacija varnosti znanega in avanturizma neznanega na štirih kolesih. Pri njegovi izposoji imamo veliko možnosti.

Počitnice z avtodomom so zanimiva in nepozabna izkušnja. Foto: Shutterstock

Velja enako pravilo kot pri nakupu obutve, ko smo med številkama. Modro je kupiti ali si izposoditi za številko večjega. Tako vam v avtodomu mize ne bo treba vsak večer zlagati v posteljo, a tudi pri prtljagi in opremi ne bo nujno paziti prav na vsak kilogram.

Ko se boste prepričali, katera vrsta in model bi bila primerna za vaše potrebe, navade in zahteve, si priskrbite prospekte in prebrskajte po spletnih straneh najemodajalcev. Pri odločanju za najem bodite pozorni na število homologiranih sedežev. Naj vas dolžina vozila ne zavede, danes je mnogo avtodomov, daljših od sedem metrov, homologiranih samo za štiri osebe. Nekaj zaradi teže, večinoma pa zaradi udobja bivanja.

Za najem moramo pogosto ustrezati standardom izposojevalca, kar pomeni, da smo starejši od 21 let in imamo vsaj tri leta vozniške dobe. Voziti mora oseba, na katero se glasi najemna pogodba. Če bo voznikov več, naj bo to v pogodbi poimensko navedeno.

Pazite na težo!

Dovoljeno število potnikov določa tudi število ležišč, ki so različno široka in dolga. Udobnejše so postelje s pravimi vzmetnicami, položenimi na letvenih podlagah. Iz sedežnih blazin sestavljena postelja ne zagotavlja mirnega spanca.

Pri ogledu avtodomov bodite pozorni na velikost, število omar in prtljažnih boksov. Če se na potovanju zadovoljite z nekaj majicami in parom hlač, boste gotovo potrebovali manj prostora kakor tisti, ki vzamejo na pot pol stanovanja in skoraj vso garderobo. Le predpisana nosilnost avtodoma vas bo prisilila, da boste morali nekatere stvari pustiti doma, kar niti ni tako slabo.

V tujini avtodome namreč kar pogosto tehtajo, kazni za preseženo težo pa niso nizke. Še bolj se lahko zaplete, če ste s preobloženim vozilom udeleženi v prometni nesreči. Če je v policijskem zapisniku opomba o preveliki obtežitvi, je to zadosten razlog, da vam zavarovalnica ne bo povrnila škode.

Seveda ne smeta manjkati obvezna oprema in osnovno orodje z dvigalko. Dobrodošli so še dodatne ključavnice, alarmna naprava in detektor za uspavalni plin, saj se v nekaterih deželah kar pogosto dogaja, da vlamljajo v avtodome.

Dokumentacija 
in drobni tisk

Pri večini najemodajalcev je število prevoženih kilometrov neomejeno. Preverite, ali ima ponudnik vse potrebne dokumente za izposojo. Prav zavarovalnica in še kdo vam lahko zelo zagreni življenje, ko se bo ob prometni nesreči izkazalo, da ste si vozilo izposodili na črno. Najemodajalec vam mora pokazati zavarovalno polico avtodoma, ki mora biti po zahtevah zavarovalnic zavarovan z dvojno premijo, tako za obvezno kot kasko zavarovanje.

Počasi in temeljito

Pri pregledu in izbiranju ustreznega avtodoma naj se vam ne mudi in bodite čim bolj zbrani. Nikakor ne bo odveč, če si boste najpomembnejše podatke o delovanju in upravljanju posameznih naprav ter o opremi zapisali.

Priporočljivo je tudi, da se z lastnikom ali uslužbencem zapeljete na poskusno vožnjo. Najemodajalec vas bo tako lahko najbolj nazorno poučil o nevarnostih, ki prežijo na vas zaradi višine in širine nadgradnje. Res natančno si skupaj oglejte avtodom zunaj in znotraj. Vsako prasko, ki jo opazite, ali madež na oblazinjenem pohištvu si zapišite, ali še bolje, fotografirajte.

V svoj mobilni telefon si shranite telefonsko številko najemodajalca, da ga lahko ob morebitnih težavah in zapletih hitro pokličete za nasvet.

Vračilo vozila

Natančno se dogovorite, kakšen je postopek ob morebitnih zapletih na poti. Upoštevajte rok za vrnitev vozila, če se vam kar koli kje zalomi, pa takoj pokličite najemodajalca in se ravnajte po njegovih navodilih.

Ob vračilu se spet opravi pregled. Najemnik odgovarja tudi za pomanjkljivosti in poškodbe, ki niso bile ugotovljene ob prevzemu. Ko prevzamemo avtodom, je ta očiščen in ima poln rezervoar goriva ter polne jeklenke plina. Iz kavcije se pokrijejo tudi čiščenje ob vračilu (notranje in zunanje), praznjenje rezervoarjev in kasete stranišča (če tega niste opravili že sami) ter zamudnina ob morebitni zamudi pri vračilu. Če je vozilo ob vrnitvi v enakem stanju kakor ob prevzemu, se vsa kavcija najemniku vrne.

Okvara

Ob mehanskih okvarah večina najemodajalcev pričakuje, da jih bo najemnik ob morebitni težavi poklical in upošteval njihova navodila. Pogosto se namreč na poti pripetijo manjše nesreče, ki jih lahko rešimo po telefonu. Najpogostejše nevšečnosti se pojavijo, ko uporabniki ne poznajo delovanja vseh naprav v vozilu. Strankam v tem primeru pojasnijo, kako pravilno ravnati s katero. Napake na voznem delu avtodoma pa odpravi avtomobilska asistenca. Počitnice z avtodomom so zanimiva in nepozabna izkušnja.

Cene

Kar se tiče izbire najemodajalcev, danes ni večjih težav, saj teh kar mrgoli, večina pa jih ima tudi bolj ali manj informativno spletno stran. Pri podjetju Adriatik denimo izposoja avtodoma v visoki sezoni (od sredine junija do začetka septembra) za šest dni stane 125 evrov na dan, za od sedem do 14 pa 115 evrov. Podjetje Avtodom Plus jih ponuja za od 129 evrov na dan za do sedem dni ali za 119 evrov na dan za osem do 14 dni, odvisno od termina in sezone. Pri rezervacijah velja omeniti, da mnogi že ob vračilu rezervirajo avtodom za prihodnje leto, saj je število ponudnikov in vozil omejeno. Najemnik mora poleg tega plačati še od 500 do 800 evrov varščine. Nekateri najemodajalci imajo omejitve prevoženih kilometrov.

Najbolj priljubljeni

Z avtodomi se najemniki pri nas najpogosteje odpeljejo v sosednji Italijo in Avstrijo ter nekoliko bolj oddaljeno Nemčijo, še posebno vinorodna porečja Rena in Mozele, ter v Skandinavijo. Priljubljena je seveda tudi Hrvaška, še posebno Istra in Dalmacija z otoki. Zanimivi sta prav tako Nizozemska in Francija s sredozemsko obalo in obalo Atlantika, saj imata za potovanje z avtodomom odlično infrastrukturo. Pri izbiri cilja oziroma poti ključno vlogo razumljivo igra dolžina izposoje, saj se moderni nomadi po statistiki Adrie Holidays za tedenski oddih odpeljejo do 600 kilometrov daleč. Za daljši oddih so poleg Skandinavije in Nemčije zanimive še Španija, Portugalska in Grčija. Zadnje čase se vse več avtodomarjev odloča za daljše poti v Turčijo in baltske države.

Deli s prijatelji