ONA POTUJE

Na Tajskem so me lepo ogoljufali

Objavljeno 20. maj 2016 12.30 | Posodobljeno 19. maj 2016 20.24 | Piše: Barbara Kotnik

Nesreča nikoli ne počiva, tudi kadar odklopimo vse čute in se brezskrbno prepustimo počitnikovanju. Je pa na potovanjih toliko bolj neprijetna.

Če zbolimo, moramo na neznanem kraju iskati zdravniško pomoč, če nas okradejo, se v svetu, kjer šteje denar, počutimo povsem nebogljene. A včasih se iz nesrečnih pripetljajev izcimi tudi kaj dobrega. Če ne drugega, nam ostanejo odlične zgodbe. Z nami sta jih delila tudi glasbenik Samuel Lucas, ki nas trenutno zabava v oddaji Znan obraz ima svoj glas, in Manja Plešnar, voditeljica šova Big Brother.

image

Samuel Lucas, glasbenik

Se vam je na potovanju kdaj pripetila kakšna nesreča?

Po dveh mesecih nastopov na Švedskem smo dan pred odhodom domov odšli z vsemi člani benda na večerjo in nato še na pijačo, da bi proslavili uspešno turnejo. V bundi, ki sem jo pustil v garderobi, sem imel potni list in nekdo ga je ukradel. Fantje so naslednji dan odpotovali s kombijem proti domu, jaz pa sem moral ostati v Stockholmu še en dan, saj je bila nedelja in je bilo slovensko veleposlaništvo zaprto. Moral sem si plačati prenočišče, ki tam ni poceni, naslednji dan pa na veleposlaništvu uredil vse papirje, da sem se lahko vrnil v Slovenijo – in to z vlakom. Pot je trajala dolgih 35 ur. Kar petkrat sem moral presesti, saj neposredne povezave do Ljubljane ni bilo. Na železniško postajo sta me prišla iskat brata in prav na ta dan je vso Slovenijo zajelo močno sneženje, tako da je pot iz Ljubljane do domačega Kopra trajala še pet ur. Pravo doživetje!

Brez česa ne greste nikdar na pot?

Na žalost brez bančnih kartic in seveda svoje kitare.

Imate med prtljago tudi kakšne obvezne pripomočke, recimo kaj proti glavobolu ali blazino za spanje?

Vedno imam pri sebi pršilo za odmašitev nosa, kakšen aspirin C proti prehladu pa računalnik in telefon, saj brez njiju ne morem opravljati svojega dela, ki na žalost ni samo odrsko, temveč zahteva tudi vrsto birokracije, ki mi ne leži najbolj.

Kakšen tip popotnika ste? Se raje prepuščate naključjem ali pred odhodom od doma vse prej preučite in planirate?

Odvisno, kam grem. Po naravi sem zelo spontan in rad improviziram, tako je potem tudi s pripravami na potovanja in počitnice. Tudi če bi vse prej načrtoval, bi se na koncu ravnal po instinktu in trenutnem razpoloženju.

image

Manja Plešnar, TV-voditeljica

Kaj je bila najbolj neprijetna stvar, ki se vam je zgodila na potovanju, in kje?

Ni bilo toliko neprijetno kot nelagodno. Ko sva lani z dragim potovala na Tajsko, je najprej on izgubil telefon na letališču v Abu Dhabiju, kjer sva prestopala lete. Ko sva končno prispela na Tajsko, pa sem svoj in najin edini preostali telefon uničila še jaz. Zgodilo se je že takoj na začetku izleta, ko sva obiskala prvi otok in sem stala ob vodi ter se fotografirala. Seveda mi je v tistem trenutku telefon padel v vodo. Tako sva bila ves dopust brez telefonov. A morda je bila to sreča v nesreči, saj sem tako resnično odklopila in dala službo med počitnicami resnično na stran.

Je pa danes ostati brez telefona kar zoprno, tako smo navajeni na fotoaparat, aplikacije in dostop do spleta. Kako ste se znašli?

K sreči sva imela s seboj še tablico, tako da sva prek nje lahko komunicirala z domačimi in jo uporabljala tudi za zemljevide in iskanje informacij. Zadnji dan poti sva preživela v Bangkoku, kjer sem se odločila kupiti nov telefon. V njihovih trgovskih centrih najdeš vse, od povsem novih do rabljenih. Izberem nov iphone, sicer ne najnovejši model, a po njihovem svež iz tovarne. Odprejo škatlo in mi pokažejo, da so zraven vsi avtentični papirji, tako da sem zadovoljna in ga kupim. Nato se odpraviva s fantom proti domu. Deset minut po tem, ko pristanemo v Evropi, moj novi telefon neha delati. V Beogradu grem takoj k serviserju, telefon odprejo in povedo, da bo treba zamenjati baterijo. Ne morem verjeti, pravkar je bil kupljen popolnoma nov! Razložijo mi, da stare telefone v Aziji radi prepakirajo v sveže embalaže, da so videti kot novi. Na Tajskem so me tako lepo ogoljufali, omenjeni popravljeni telefon pa sicer še vedno uporabljam, le tu in tam skrivnostno neha delati.

Kaj imate vedno s seboj, ko potujete? Nekateri spakirajo recimo vso potovalno lekarno.

Na pot nikdar ne grem brez dobre kozmetike. Rada imam naravne izdelke in opojne vonje. Tako so z menoj vedno kakšen zanimiv in močan parfum, po možnosti poseben francoski, z vonjem Orienta, pa olja in kremice za obraz, ki mi jih meša gospa v Srbiji. Pomembna mi je namreč skrb za kožo, sploh ko potujem v tropske kraje, kjer se rada izsuši. Kot nalašč pa recimo doma vedno pozabim zobno ščetko. (smeh)

Kakšne vrste popotnica ste, bolj svobodnjaška ali zelo organizirana?

Rada se prepustim toku, v nasprotju z mojim dragim, ki bi vse splaniral. Jaz sem bolj tak hipi, on pa stvari rad prej rezervira, a se dobro ujameva. Pustim mu, da poti organizira, kadar se kaj ne izteče po načrtu, sem pa jaz tista, ki ostajam optimistična, saj verjamem, da se na koncu vse uredi.

Deli s prijatelji