PRIJATELJI

Na potep s hišnim ljubljenčkom

Objavljeno 17. julij 2015 16.30 | Posodobljeno 17. julij 2015 16.30 | Piše: Branka Grbin

Sezona piknikov in koles se je uradno odprla in morda je čas, da dvokolesno prevozno sredstvo nadgradite s košaro ali prikolico za svojega ljubljenčka.

Samo za najbolj pridne in ubogljive, bolj živahni potrebujejo mrežni pokrov. Foto: Shutterstock

Da vaš kosmati štirinožni prijatelj ne bo ostajal doma, ko se boste s kolesom odpravili na bližnji travnik ali daljšo vožnjo, si omislite priročno torbo, košaro (z mrežnim pokrovom ali brez njega), ki jo preprosto namestite na krmilo oziroma prtljažnik kolesa, ali kolesarsko prikolico. To je odlična rešitev za male kosmate raziskovalce in njihove lastnike, ki avtomobil radi puščajo doma.

Kaj je bolje?

Če imate pogumno mačko ali mačkona, ki se ne boji skupnih potepov v naravi in ga imate lahko pod nadzorom na povodcu ali brez njega, bo košarica s pokrovom na krmilu kolesa prava izbira. A pozor, takšne so namenjene izključno mačkom ali manjšim in lažjim psičkom, ki niso težji od petih kilogramov. Zato niso primerne niti za malce obilnejše mačkone. Pretežak tovor na sprednjem delu kolesa namreč otežuje vožnjo, zavijanje in zaviranje, zato morate najprej seveda poskrbeti za varnost. Na voljo so tudi košare za živali, ki se namestijo na prtljažnik kolesa – te bodo prenesle tudi deset kilogramov.

A rešitev imamo prav tako za težje in večje kosmate prijatelje. Dobra alternativa je kolesarska prikolica, namenjena psom, težkim do 40 kilogramov, ki ob kolesu ne morejo preteči daljših razdalj. Idealna je za starejše, za mladiče, ki še niso dovolj vzdržljivi, in za tiste, ki imajo omejeno mobilnost.

Kako izbrati?

Na izbiro torej najbolj vpliva teža kosmatinca, a vseeno se pred nakupom posvetujte s prodajalcem ali veterinarjem, kaj bi bilo najprimernejše za vašega pustolovskega psa ali neustrašno mačko. Ponudba raznovrstnih izpeljank (košare z oblazinjeno notranjostjo ali s senčnikom, torbe iz različnih materialov, preproste in že kar razkošne prikolice itd.) v običajnih in spletnih trgovinah je res pestra; izplača se malo pobrskati, tudi zaradi razpona cen.

Mu je všeč?
Pred vsakim novim podvigom velja najprej preveriti vedenje živali. Če niste čisto prepričani, da bo vaš mačkon ali kuža užival v vožnji in se denimo še nikoli ni vozil, ga najprej popeljite en krog po vaši ulici. Takoj boste videli, ali mu je takšen način gibanja všeč. In še: nikar ne pozabite na slastne priboljške, posodico za vodo in seveda svežo vodo. Zadržujte se v senci in uživajte v poletnem dnevu. Če radi kolesarite in psa ali mačke ne želite puščati doma, si na krmilo ali prtljažnik namestite primerno košaro ali na kolo pripnite mini prikolico.

Na kaj paziti?

Poleg velikosti bodite pozorni še na udobnost košare ali prikolice in tudi na zračnost. Nikakor ne sme postati klavstrofobični prostor. Medtem ko se bo ljubljenček v košari najbrž počutil povsem dobro, saj je zračna, dovolj odprta, da lahko opazuje okolico in vas, je lahko prikolica malce bolj problematična. Če je preveč zaprta, lahko v njej postane vroče, žival ne dobi dovolj zraka, zaradi česar lahko postane nejevoljna ali celo panična. Pozanimajte se, ali lahko prikolico najprej preizkusite in jo nato vrnete.

Ne pozabite na manire

Kolesarjenje s štirinožcem naj bo previdno, počasnejše kot običajno in predvsem mirno. Ne pozabite, da ste na kolesu zdaj odgovorni za dve življenji, zato nikar ne drvite, izsiljujte in zavirajte prehitro. Vožnja naj bo prijetna in umirjena. To pa ni pomembno le zaradi še enega potnika, temveč tudi zato, ker je kolo težje okretno z dodatnimi kilogrami. Upoštevajte to in bodite resnično previdni.

Če se nameravate odpraviti kam, kjer še niste bili, vnaprej preverite, po kateri poti se boste peljali, poiščite lažje alternative in predvsem ceste, kjer je manj prometa. Še najbolj dobrodošla bo vožnja po kolesarski stezi, močno pa odsvetujemo makadamsko cesto ali težke gozdne poti. Tudi živalim je lahko slabo med vožnjo. 

Deli s prijatelji