TEGOBE DANAŠNJIH GOSPODINJ

Moderni stroji – smrdljivo perilo

Objavljeno 20. januar 2015 18.30 | Posodobljeno 20. januar 2015 18.30 | Piše: Jasmina Kert

Perilo smrdi zaradi gliv v stroju. Tesnilo na vratih po pranju osušimo. Uporabimo visoko temperaturo in alkoholni kis.

Popivnamo vodo in obrišemo gumo. Foto: J. Kert

Danes se kljub modernim pralnim strojem in učinkovitim pralnim praškom prerado dogaja, da ima pravkar oprano perilo neprijeten vonj ali ga dobi čez dan, dva.

Nadloga se pojavlja zaradi več dejavnikov, kot na primer to, da moderni stroji preveč varčujejo z vodo, da tekoči pralni praški povzročajo več usedlin in s tem gojišč za mikroorganizme, da se visoka temperatura, 95 °C, ki zanesljivo razkuži stroj, ne uporablja več.

Težava je rešljiva preprosto, če se držimo nekaj pravil.

Zrak naj kroži

Neprijetne vonjave povzročajo bakterije in glive, ki se zaredijo v za njih idealnih razmerah. To je vlaga, ker se voda zadržuje v nekaterih delih stroja, kot je gumijasto tesnilo na vratih, in hrana v obliki ostankov detergentov.

Najpomembneje je, da po vsakem pranju pustimo odprta vrata stroja in tudi predalčnik za odmerjanje praška. Zrak bo lahko krožil in s tem preprečil vlago, ki je odločilna za nastanek gojišča bakterij in plesni.

Tesnilo skriva vodo

Po vsakem pranju do suhega obrišemo gumijasto tesnilo na vratih, še posebno v pregibu, kjer se zadržuje voda. Razen seveda, če peremo večkrat zaporedoma, takrat ga obrišemo po zadnjem pranju. Obrišemo lahko tudi boben in vrata, da odstranimo čim več vlage, vendar je ključno prav tesnilo, ki zadržuje vodo.

Visoka temperatura razkužuje

Vsaj enkrat na mesec operimo belo perilo na 95 °C ali zaženimo prazen stroj na programu, ki pere na tej temperaturi. To je pomembno, saj bo visoka temperatura uničila gojišča mikroorganizmov. Še boljši učinek ima dodajanje pol litra alkoholnega kisa pri pranju.

Prostor v bobnu

Ker moderni stroji perejo s premalo vode, je pomembno, da v boben ne nabašemo preveč perila. Vedno mora ostati vsaj četrtina prostora, da se bo lahko mencalo in da se bo prašek razporedil po vseh kosih.

Pri vsakem pranju je na začetku dobro dodati približno pol decilitra alkoholnega kisa, ki deluje kot topilo za vodni kamen. Zaradi tega ne bodo več nastajale obloge, ki so podlaga za razvoj mikroorganizmov in hkrati škodljive za stroj. Poleg tega bo perilo mehkejše, saj se bo pralo v mehki vodi. 

Deli s prijatelji