EKONOMIKA GOSPODINJE

Manjkajoče orodje popišimo, polomljene ročaje zamenjajmo

Objavljeno 02. maj 2016 13.00 | Posodobljeno 02. maj 2016 13.00 | Piše: Mateja Muršec

Vse orodje za delo na vrtu in v okolici hiše, ki se nam je v letih nabralo ali smo ga celo podedovali od prednikov, najprej sortirajmo.

Orodje premažite z balzamom in počakalo vas bo brez rje

Na en kup postavimo novo, povsem uporabno orodje, ki ga bomo brez vsakih posegov še naprej nemoteno uporabljali. Dobro preverimo ročaje. Če so presušeni ali niso trdno nameščeni, jih postavimo na drug kup, kjer bomo zbrali pogojno uporabno orodje, potrebno manjših popravil ali zamenjave določenih delov. Na tretjega postavimo orodje, ki ga nismo uporabili že kakšnih pet let in obstaja verjetnost, da ga nikoli ne bomo. To ne pomeni, da bi morali vse to zavreči. Kaj lahko se namreč zgodi, da bomo še kdaj potrebovali babičin stari srp, saj naša najnovejša kosilnica le ne bo dosegla prav vseh travic okoli drevesa ali ob stopnicah.Vprašanje je seveda, ali je rezilo še v takšnem stanju, da ga lahko popravimo. Malce drugačna je zadeva s koso. Ta nam v lopi zasede kar precej prostora, je pa malo verjetno, da se bomo kdaj odpravili na obsežno košnjo travnika. Brez pomisleka sem postavimo tudi grablje, ki jim manjka polovica zob.

Poškodovano orodje popišimo

Posebno pozornost posvetimo orodju, ki smo ga označili kot pogojno uporabnega. To bodo najbrž poškodovani ročaji, skrhani ali celo nalomljeni robovi lopat in motik, malce zarjavele žage in električno orodje, ki ni več brezhibno. Hkrati si pripravimo list in pisalo ali kakšen novejši multimedijski pripomoček, ki nam bo omogočal pripravo nakupovalnega spiska. Pri sortiranju imejmo v mislih vprašanje, ali to zmorem, s čimer mislimo opravila. Če se do danes nismo naučili nabrusiti kose, je malo verjetno, da se bomo v prihodnosti. To je relativno zahtevno in tudi nevarno opravilo.

Tovrstno orodje potem raje prestavimo na kup za neuporabno. Če ne znamo popraviti ročaja lopate, dodajmo na spisek nov ročaj. Enako velja za žage, katerih ročaji so še povsem dobri in je treba zamenjati samo list. Koso obesimo na steno. Preverimo tudi delovanje orodja na električni ali bencinski pogon. Po potrebi zamenjajmo olje, podmažimo, napolnimo akumulatorje, dolijmo gorivo. Na spisek dodajmo vse, kar nam manjka za vzdrževanje in delovanje teh pripomočkov. Neverjetno, kako hitro nas namreč lahko mine volja do košnje v sobotnem jutru, ko nam zmanjka goriva v kantici. Orodje, ki ga potrebujemo večkrat, zložimo bolj k vratom, da je pri roki, drugo bolj v kot. Grablje in koso ter srp obesimo na steno. Motike ne, saj si jo bomo vrgli na glavo, če bomo nerodni. Če nismo med tistimi, ki stvari že iz navade vedno postavljajo na isto mesto, je smiselna celo uporaba napisov. Pod napisom Motika bo tako vedno motika. In nikoli nikjer drugje. Ko bo orodje pregledno zloženo, bomo tudi videli, kaj še potrebujemo za kakovostno delo okoli hiše.

Kupujmo po spisku

S pripravljenim spiskom se potem odpravimo v trgovino. Kupimo samo to, kar smo zapisali, da potrebujemo. S tem se izognemo nepotrebnim stroškom z nakupi zaradi trenutnih vzgibov. Najbrž bomo imeli nekaj težav z nabavo kakovostnih ročajev. Ampak v tem času se že začenjajo razni Jožefovi sejmi, kjer se lahko preskrbimo s kakovostno opremo. S popravilom orodja potem ne odlašajmo. Tako bo vse lepo pripravljeno na lep pomladni dan, ko bomo lahko začeli delati. Brez izgovorov in jeze, ker bi nam med lopatanjem v rokah ostal samo ročaj. 

Deli s prijatelji