KUMARE

Male za v glaž, velike za solato

Objavljeno 18. junij 2017 20.30 | Posodobljeno 18. junij 2017 20.30 | Piše: Alenka Kociper

Kumare na mreži zaradi obilo sonca bolje rastejo in manj plesnijo.

Kumare se razraščajo po tleh, a tam slabše rastejo in rade plesnijo.

Vreme za kumare se uredi šele sredi maja, nato jih lahko posejemo večkrat v sezoni, tako bomo vsak dan sveže plodove nabirali vse do jeseni. Ob kumarah mi spomin vselej seže v otroštvo, ko smo se na vročem soncu sredi njive globoko sklanjali nad velike kumarične liste, jih z rokami razgrinjali in iskali zlasti manjše kumarice. »Male so za v glaž,« smo rekli. Za vlaganje, torej, saj v sebi še ne razvijejo semen. Večje so seveda primerne za svežo poletno solato.

Sejemo jih na pol metra
Rastline plezajo po tleh, zrastejo lahko celo do dveh metrov in so dobre plezalke. Tako potrebujejo precej prostora, zato jih sejemo oziroma sadimo na razdalji okoli pol metra. Dandanes jim nameščamo oporo, lahko jih nakolimo ali napeljemo vrvico v vertikalni cikcak. Tako po eni strani prihranimo prostor, po drugi pa se plodovi zaradi več sonca lepše razvijajo. Hkrati na vrvici ali kolu manj plesnijo, saj je pri tleh vselej več vlage. Ključna prednost pa je to, da pri obiranju kumar z vrvice ne bomo tako umazani in si bomo prihranili marsikatero bolečino v križu.

Kumare sejemo k dobrim sosedom
Njihovi dobri sosedje so bob, čebula, drobnjak, fi žol, grah, motovilec,
peteršilj, sladki komarček, sladka koruza, solata, zelena, zelje, sončnice, bazilika, kumina, koper ognjič in česen. Slabi sosedje pa so lubenice, bučke,
melone, krompir, črna redkev in redkvica.

Vlago jim ohranimo z zastirko
Za oporo je najbolj preprosto za par evrov kupiti mre- žo za kumare, ki jo vpnemo med dva kola, dve akacijevi ali kostanjevi sohi bosta držali 20 let. Lahko postavimo tudi manj všečne, a uporabne betonske stebre, vsekakor pa naj ne bodo preveč vsaksebi, dva ali tri metre bo več kot dovolj, da bo mreža dobro napeta. Kot opora se na primer dobro obnese tudi gradbena jeklena armaturna mreža. Kumare imajo rade topla tla in vlago, zato jih je treba redno zalivati. Ne le da v suši slabše rastejo, zaradi pomanjkanja vlage plodovi postanejo grenki in celo neužitni. Za uravnavanje vlage in toplote jim naredimo bogato zastirko. Zalivamo vedno le pri tleh, nikoli ne škropimo listov, saj jih zaradi tega lahko napadejo bolezni. Kumare obiramo redno, dva- do trikrat na teden. Tako bo rastlina tvorila vedno nove plodove. Rodi približno na dva meseca. Na isto mesto jih lahko sadimo vsaka štiri leta.

Deli s prijatelji