LJUBO DOMA

Maj, mesec vrtnic

Objavljeno 22. maj 2016 14.00 | Posodobljeno 22. maj 2016 14.00 | Piše: Iztok Ilich

Medtem ko se na vrtu frančiškanskega samostana Kostanjevica nad Novo Gorico odvija 11. festival vrtnic burbonk, je še bogatejša zbirka na ogled v rozariju v parku nad nekoč najbolj slovensko tržaško četrtjo Sveti Ivan.

V  obnovljenem rozariju, rožnem vrtu, ki na več ločenih lokacijah pokriva precejšen del 20 hektarjev obsegajočega parka, v katerem je še nedavno delovala deželna psihiatrična klinika, je na ogled bržkone najbogatejša zbirka vrtnic v tem delu Evrope. Po zaprtju bolnišnice zaradi novih načinov zdravljenja duševnih bolezni je celoten kompleks parka pri Sv. Ivanu začel propadati. Po dobrih 20 letih so tržaška pokrajina, občina in univerza s partnerji sklenile vrt oživiti, mu dati novo vsebino in ga približati širši javnosti. Ob nekaj oddelkih tržaške univerze je v parku svoje prostore dobil tudi dvojezični Državni tehnični zavod Žiga Zois, na kar opozarja ena redkih javno izobešenih slovenskih zastav na Tržaškem.

Predvsem pa so iz arhivov vzeli načrt za rožni vrt, rožnik, ki ga je ob koncu 19. stoletja zasnoval arhitekt Lodovico Braidotti, a ni bil uresničen. Njegovo urejanje so 100 let pozneje zaupali slovenskemu krajinskemu arhitektu Vladimirju Vremcu z Opčin. Leta 2001 je vrt začel dobivati novo podobo. Prvemu nasadu starih sort vrtnic so sledile površine s tematskimi zasaditvami. Zdaj je v parku zasajenih blizu 3000 različnih vrtnic. Ker je večina zastopanih s po dvema ali več rastlinami, v vrtu raste več kot 6000 grmov, grmičkov in popenjavk. Sprehod med njimi, vsak petek do konca maja tudi s strokovnim vodstvom, je nepozabno doživetje za poznavalce in velik užitek za ljubitelje najžlahtnejših med gojenimi rožami.

Oboji jih po svojih močeh gojijo in hodijo občudovat, čeprav so dandanes, kot meni Matjaž Mastnak, eden naših najboljših poznavalcev vrtnic, »tako raznovrstne in številne, da jih ne more nihče do kraja spoznati«. Že od nekdaj so izziv, kajti »zdrava in bogato cvetoča vrtnica prikliče občutje razkošja, obilja in prestiža. Morda jo od drugih rastlin loči srčnost: ne glede na to, ali je cvet eden ali jih je pet ali petsto, cvetovi vedno stremijo k popolnosti. Ali pa ljudje iščemo v cvetovih približevanje idealu, ki je za vsako sorto postavljen nekoliko drugače.«

Strokovno delo in prizadevnost nista ostala brez odmeva. Sloves rožnega vrta pri Sv. Ivanu nad Trstom je presegel lokalne okvire, število obiskovalcev se povečuje iz leta v leto. Za to je nemalo zaslužno tudi društvo ljubiteljev vrtnic iz Slovenije, ki organizira redne obiske naših občudovalcev vrtnic v Trstu in je s strokovno utemeljitvijo Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani pripravilo predlog za dodelitev posebnega odličja. Lani je svetovna zveza društev vrtničarjev WFRS na 17. kongresu svetovnega združenja v Lyonu rozariju pri Sv. Ivanu to ugledno priznanje tudi dodelila.

Letošnja že sedma ponovitev festivala vrtnic pri Sv. Ivanu je še bolj kot prejšnje namenjena tudi drugim doživetjem in vsebinam. Zato se dogajanje v štirih majskih petkih odvija pod skupnim imenovalcem Rose libri musica vino – Vrtnice, knjige, glasba in vino. Dva sta že mimo, 20. in 27. maja pa še vabijo s pestrim programom. Dopoldanske strokovne oglede po parku, zlasti med gredami z vrtnicami, dopolnjujejo prireditve, namenjene ornitologom, ljubiteljem kakovostne hitre prehrane, otrokom ter knjigam in njihovim ustvarjalcem, ki jih ob večerih dopolnijo še koncerti in pokušine vina.

 

Deli s prijatelji