UČENJE

Mačka na mizi? Šc!

Objavljeno 23. julij 2016 14.00 | Posodobljeno 23. julij 2016 14.00 | Piše: Roman Turnšek

Je krivica reči, da – vsaj na splošno – pse lažje učimo in vzgajamo kot mačke? Najbrž ne.

Fotografija je simbolična.

Pri tem namreč ne gre le za značaj, dojemljivost in učljivost, ampak tudi za značilnosti vsake vrste posebej in za to, kaj katera žival zmore. Primerjati pse in mačke je zato velikokrat težko. Ena od težav, s katerimi se pogosto srečujejo lastniki tako notranjih kot tudi zunanjih mačk, sta skakanje in plezanje na mesta, kjer niso zaželene – predvsem na mize, kuhinjski pult in podobno. Psi tega ne počnejo, in čeprav bi jih bilo v takšnih primerih lažje odvaditi kot mačke, tudi pri teh to ni nemogoče. Najlažje bi sicer seveda bilo preprosto zapreti vrata, a takšna rešitev je samo začasna. Za trajnejšo so potrebni drugačni prijemi. Mačke so po naravi plezalke in lovke z mišičastim hrbtom in zadnjim delom telesa, ki jim daje moč za skok v daljino ali višino. Nagnjenje k raziskovanju, plezanju, vzpenjanju na višje točke je pač spremljevalec naše mačje sostanovalke. Zato ni presenetljivo (čeprav nam ni všeč), da muca skoči tudi na mizo, kuhinjski pult, knjižno polico... Četudi nehote, lahko mimogrede povzroči škodo ali se poškoduje pa tudi higiensko to ni.

Najboljša rešitev nadomestilo

Nekaj dopovedati ali prepovedati muci je še težje kot psu. Najsi je vedenje naše muce še tako zoprno in moteče, je za rešitev potreben pravilen pristop. Neželenega vedenja nikoli ne odpravljamo s fizičnim kaznovanjem (recimo z roko), saj ni zagotovila, da bo učinkovito, poleg tega se vas bo mačka začela bati, postane lahko tudi agresivna. Prav tako je s površin, na katerih je ne želimo videti, ne potiskamo ali celo mečemo, saj se lahko prestraši in poškoduje. Tudi kričanje običajno zaleže bore malo, in še to le začasno. Muce so prebrisane in iznajdljive, kar pomeni, da moramo biti mi še bolj. Najbolj jo bomo ugnali, če jo pretentamo z drugimi možnostmi. Namestimo ji mačji grad (namenjen je igranju in plezanju pa tudi počitku, spanju, brušenju krempljev, skrivanju), plezala, viseče ležalnike (te lahko namestimo tudi na radiatorje), police, ponudimo ji različne igrače.

Nežen, a odločen ne

Nekateri lastniki priporočajo uporabo mačje mete, baldrijana ali nanosa baldrijanovih kapljic ali česa podobnega. Vse našteto mačko privlači in privabilo jo bo tudi tja, kamor želimo. Muco s površin, kamor naj ne bi stopila njena taca, odnesemo drugam. Lahko si pomagamo tako, da na ta mesta postavimo njej zoprne rastline, predmete ali nanje nanesemo zanjo neprijeten vonj. Paziti pa moramo, da rastline niso škodljive ali celo strupene. Če ste pripravljeni tvegati manjšo poplavo, lahko nastavite posode z vodo. Mačke namreč niso ravno njene ljubiteljice. Po robu se jim uspešno postavimo tudi tako, da pohištvo »oblečemo« v dvostranski lepilni trak, kar jim zagotovo ne bo všeč. Nekateri uporabljajo tudi predmete z neprijetnim zvokom, ki se sproži, ko muca pride na prostor, ki bi ga radi obvarovali pred njeno prisotnostjo. Zanjo je zvok moteč in jo prestraši, a mačjih ušes ne poškoduje. Načinov je še nekaj, vsi pa ne bodo enako uspešni pri vseh kosmatinkah. Ne glede na to, za kakšno (notranjo, zunanjo) in koliko staro muco gre, ne pozabimo, da moramo biti pri zatiranju njenega neželenega vedenja vztrajni. Prav to je namreč ključ do uspeha.

Kdo je bolj premeten?

Raziskovanje, skakanje, plezanje so povsem normalno mačje vedenje, ki ga ne smemo zatirati in preprečevati, ampak preusmerjati, če ne želimo, da jo bomo našli tudi tam, kjer si tega ne želimo: na kuhinjskem pohištvu in napravah, v omari s svežim perilom, na postelji, ob ogledalu v kopalnici, na karnisi … Njeno pozornost privabimo z mačjimi igrali in privlačnimi vonjavami oziroma jo od prepovedanih območij odvrnimo z vodo in drugimi zvijačami. 

Deli s prijatelji