KAJ JE BOLJE?

Lesena ali plastična deska za rezanje

Objavljeno 27. marec 2015 10.00 | Posodobljeno 27. marec 2015 10.00 | Piše: M. F.

Ob pravilnem vzdrževanju sta primerni obe, najbolje pa bi bilo, da bi imeli v kuhinji vsaj dve.

Po vsaki uporabi desko za rezanje temeljito operite in osušite.

Kateri koli kuhar, pa naj bo poklicni, iz veselja ali potrebe, bi na vprašanje, kateri je najpomembnejši kuharski pripomoček, najbrž odgovoril, da je to dober nož. Morda tudi kaj drugega, zagotovo pa bi le redki pomislili na desko za rezanje. 

Neupravičeno zapostavljena

Ta na žalost ni deležna pozornosti, ki jo zasluži, in ljudje zato predpostavljajo, da nista pomembna ne njena velikost in ne material, iz katerega je izdelana. Če tudi sami niste nikoli razmišljali o tem, kakšna je razlika med leseno in plastično, berite naprej.

Les v prednosti

V nasprotju s splošnim prepričanjem plastične deske za rezanje niso boljše od lesenih. Raziskave so namreč pokazale, da so lesene na daljši rok bolj higienične.

Dean O. Cliver z univerze v Kaliforniji je s svojo raziskavo dokazal, da je na lesenih deskah za rezanje manj bakterij salmonele kot na plastičnih. Na lesenih namreč bakterije pronicajo v notranjost lesa, kjer nimajo pogojev za razmnoževanje ter zato odmrejo, medtem ko so se pri plastičnih zadržujejo v vrezninah, ki jih na njih pustijo noži, tam pa imajo idealne pogoje za rast in razvoj.

Pomembno je pravilno vzdrževanje

Sicer velja, da sta oba materiala primerna, a le če so deske pravilno vzdrževane in jih redno menjate. Po vsaki uporabi jih je treba temeljito oprati in osušiti, od časa do časa pa razkužiti. Vsaj enkrat na teden jo natrite s soljo in zdrgnite s polovico limone, dobro splaknite, popolnoma posušite in natrite z mineralnim oljem.

Prav tako se je pred okužbami s hrano mogoče zaščititi z uporabo različnih desk. Imejte torej vsaj dve: eno za surovo meso ter drugo za sadje in zelenjavo. S tem boste med kuhanjem preprečili širjenje škodljivih bakterij na hrano, ki jo uživate surovo.

Deli s prijatelji