SADIKE

Kilogram paradižnika pridelamo za pol evra

Objavljeno 17. maj 2015 09.00 | Posodobljeno 17. maj 2015 09.00 | Piše: Taša Oven

Med vrtičkarji skoraj ni nobenega, ki na svojih gredicah ne bi posadil paradižnika.

Za dober pridelek se splača potruditi.

Lani od pridelka, zaradi vremenskih razmer in bolezni, večinoma nismo imeli nič. Letos pa upamo na boljše čase. Na eni sadiki bo zraslo 20 plodov, zanjo bomo odšteli 0,7 evra.

Za nakup sadik paradižnika se odločamo bodisi na podlagi preteklih izkušenj, priporočil drugih vrtičkarjev in prodajalcev bodisi nas premami kakšna lepa fotografija velikega sočnega sadeža. Prodajalka na tržnici mi je povedala, da so najbolj prodajane sorte volovsko srce, češnjev in klasični paradižnik. V zadnjih letih pa so vse bolj priljubljene tudi cepljene sadike.

Sadike po dva evra

Ne glede na to, kakšno sorto bomo sadili, je cena sadik paradižnika na tržnici in v trgovini približno enaka, to je okoli 2 evra. Koliko sadik bomo posadili, je odvisno od prostora, ki ga imamo na razpolago, in seveda od tega, kakšni ljubitelji paradižnika smo.

Če predpostavimo, da na eni sadiki zraste okoli 20 plodov, ki povprečno tehtajo 200 gramov, pridelamo 4 kilograme. Na desetih sadikah tako pridelamo 40 kilogramov, kar bi moralo zadostovati za štiričlansko družino, ki ima povprečne jedce paradižnika. Število sadik povečamo, če bomo del pridelka v različnih oblikah shranili za zimo.

No, pa kakšno dodamo še zraven, saj bo v manj ugodnih vremenskih razmerah pridelek skromnejši.

Za 20 evrov lahko torej pridelamo približno 40 kilogramov paradižnika. Trenutno je cena za kilogram te vrtnine v trgovini več kot dva evra, na tržnicah je nekoliko dražji, tudi do 4 evre. Ko bo obrodil naš paradižnik, ga bo tudi drugod dovolj, kar bo vplivalo na nižanje cene. Če predvidevamo, da bo cena kilograma v tem času evro, bomo prihranili 20 evrov. Seveda, brez upoštevanja časa in drugih stroškov, ki jih bomo imeli, da nam bo paradižnik sploh obrodil.

Nakup na bolhi

Na spletnem portalu bolha.com najdemo več kot 25 ponudnikov sadik paradižnika. Kupimo lahko različne sorte, hector, novosadski jabučar, marmande, montecarlo F1 in še bi lahko naštevali. Med drugim prodajajo doma pridelane ekološke sadike paradižnika, prilagojene slovenskim razmeram. Za sadiko bomo plačali 0,7 evra. Rasla bo kot drevo in naj bi obrodila od 50 do 70 kilogramov, stane pa 5 evrov. Različne sorte doma vzgojenih balkonskih paradižnikov dobimo za 2,5 evra. Če imamo sami kakšno sorto, ki je ponudnica še nima, jo lahko zamenjamo. Pojavi pa se manjša težava, če nismo iz Maribora, saj lahko te sadike dobimo le osebno. Najbrž ga ni junaka, ki bi se za par sadik vozil iz drugega konca Slovenije, ali pač?

Več kot 4 evre za cepljenega

Če ga pravilno zasadimo in vzdržujemo, ima cepljen paradižnik praviloma bogatejši pridelek, koreninski sistem pa je bolj odporen v hladnejših tleh. V primeru velike poletne suše lahko črpa vodo iz večje globine. Koreninski sistem tudi priskrbi več hranil in ga zato plesen napade pozneje, ni pa odporen proti boleznim, saj je to odvisno predvsem od sorte in vremenskih razmer.

Sadike cepljenega paradižnika so več kot še enkrat dražje od navadnih, saj ga bomo pod 4 evre težko dobili. Glede na naša predvidevanja o ceni paradižnika v glavni sezoni, moramo torej na eni sadiki pridelati 4 kilograme, da imamo povrnjen nakup.

Ker naj bi cepljen paradižnik obrodil bolje kot navadni, ga lahko na eni sadiki pridelamo več kot pet kilogramov. Torej se nam tudi tu naš začetni strošek za sadiko povrne.

Deli s prijatelji