ZA LJUBITELJE NAKUPOVANJA

Kalifornijski zajtrk na Starem ribiškem pomolu

Objavljeno 17. oktober 2014 19.30 | Posodobljeno 17. oktober 2014 19.30 | Piše: Ajda Janovsky

Monterey v Kaliforniji ponuja bogastvo naravnih lepot in srečanja z živalmi, ki jih sicer vidimo le v živalskem vrtu – na svoj račun bodo prišli tudi ljubitelji dobre hrane in nakupovanja.

Sveže morske dobrote so specialiteta v teh krajih. Foto: Rita Costa-Hollman

Po pristanku na letališču v Montereyu vas bo na osrednjem delu kalifornijske obale pozdravil vonj po sivki, borovcih in evkaliptu. Sredi dišečega razkošja se odlično počuti mnogo zanimivih prebivalcev živalskega kraljestva: kolibriji, metulji monarhi, ki veljajo za najlepše na svetu, in ameriški beloglavi orel. A za pogled na pri turistih najbolj priljubljene živali se je treba prek očarljivih zelenih, rumenih in rdečih cvetočih gričev sprehoditi vse do Pacifika, v katerem kraljujejo tjulnji, morski levi in za turiste še posebno zanimivi – kiti.

Zajtrk na obali

Zajtrk (ali pa kosilo) je treba pojesti na Starem ribiškem pomolu (Old Fisherman’s Wharf) v Montereyu, s pogledom na skupino živahnih morskih levov, ki na miniaturnem plavajočem pomolu tik ob pristanišču enega od ponudnikov ladijskih izletov za ogledovanje kitov uganjajo vse mogoče norčije. Porcije so precejšnje, jedi okusne: specialitete so morska ušesa in losos ter na kalifornijskih poljih zrasla sočna zelenjava, denimo avokado ali kodrolistni ohrovt. Za trinajst dolarjev se je mogoče do sitega najesti, če pa bi sadove radi okušali ceneje, se odpravite 20 minut iz mesta, v Moss Landing. Poleg manjše tržnice, na kateri se dobita domača sadje in zelenjava, stoji Philova restavracija, legendarna gostilna z morsko hrano, ki slovi po dobrih in svežih dobrotah. Dodaten sloves ji je prinesel obisk kitov grbavcev na obali, ki jo je mogoče videti s stola za mizo.

Ulica ribjih konzerv

V Montereyu je večina reči povezanih z morskim življem – tudi kultura. V turističnih vodnikih najpogosteje omenjena znamenita osebnost teh krajev je pisatelj John Steinbeck. Ulica ribjih konzerv, ki jo opisuje v istoimenskem romanu, je prav v Montereyu. Porisane hiške, v kakršnih so živeli Steinbeckovi junaki, so med najbolj priljubljenimi turističnimi zanimivostmi, sprehod med njimi pa pešca pripelje naravnost do še ene točke tega kraja, Montereyskega akvarija, v katerem si je mogoče za nekoliko zabeljeno ceno 39,95 dolarja od blizu ogledati nenavadne morske pošasti in očarljive morske prebivalce, kot so delfini. Znamenitosti, ki jih lahko vidimo v okrožju Monterey, so večinoma bolj povezane z naravo kakor z zgodovino. Poleg ulice, ki jo je tako spektakularno ovekovečil Steinbeck, je kraj z zanimivim zgodovinskim ozadjem, ki si ga velja ogledati, še bazilika Mission iz 18. stoletja.

Brez bikinija

Čeprav so z mivko nasute plaže na moč očarljive, vihravi sinji valovi pa še kako vabljivi, kopanje v Montereyu skorajda odpade. Morje je preveč valovito, temperature so prenizke (v poletnih mesecih se gibljejo od 16 do 22 stopinj Celzija), vreme pa neverjetno muhasto – v enem samem dnevu ste praviloma deležni tako sonca kot hladnega vetra in megle. Namesto za sončenje in kopanje so tukajšnje plaže odlične za sprehajanje, posedanje in deskanje, skratka za kar koli, kar ne vključuje kopalk in podobnih ne preveč toplih oblačil. Za kopanje v morju, a spet ne v tropski vročini, se je treba odpeljati v približno 62 kilometrov oddaljeno Capitolo v okrožje Santa Cruz.

Dayeva in Eastwood

Poleg že pokojnega Steinbecka sta najpogosteje omenjani znani osebnosti v okrožju Monterey Doris Day in Clint Eastwood. Upokojena filmska zvezdnika tukaj ne le živita, ampak tudi služita – ena največjih zvezd Hollywooda 50. let z butičnim hotelom Cypress Inn, v katerem so pasji lastniki dobrodošli skupaj z njihovimi ljubljenčki, nekdanji filmski mačo pa z rančem Mission s prestižno restavracijo, tenisom in luksuznimi rustikalno opremljenimi apartmaji, vse to s pogledom na zeleno travniško ravnico, po kateri drobenclja čreda pasemskih ovc. Spanje pri Dayevi vas bo stalo od 245 do 595 dolarjev, pri Eastwoodu pa od 125 do 335. Mimogrede, poceni soba v hotelih v okrožju Monterey stane okoli 50 evrov na noč, v hostlu v skupni spalnici pa je mogoče bivati že za približno 24 evrov.

Kultnih 17 milj

Številni parki, kot je Point Lobos, ponujajo pravo parado naravnih lepot. Hribi, doline, morje in kopno, skale, zemlja in mivka, drevesa, grmički in cvetice, vse to se zliva v pisano mešanico živahnih kalifornijskih barv. Tek, sprehodi ali hoja v hribe so zares prava paša za oči! Željni instantnih užitkov si lahko čudovito naravo ogledajo kar iz avtomobila, z vožnjo po znameniti cesti 17-Mile Drive. Ni naključje, da je tudi popotniku, ki se v teh krajih ustavi prvič, vse videti znano: številni oglasi za prestižne znamke avtomobilov so posneti prav na tej z naravnimi lepotami obdani cesti.

Nakupovalni raj

Ne glede na to, ali ste domačin ali turist, so ti kraji raj za zapravljanje. V trgovinicah v Carmelu ob morju bodo na svoj račun prišle umetniške duše – lično oblikovane izložbe razkrivajo bogato ponudbo starin, umetnin in boemskih modnih kreacij. Na Ulici ribjih konzerv se splača zaiti na tržnico vinskih okusov (A Taste of Monterey-Wine Market & Bistro) in se na lastnih brbončicah prepričati o zasluženo odličnem slovesu te kalifornijske vinorodne dežele. Ne nazadnje se turistu, še posebno takšnemu, ki se prvič podaja čez lužo, splača zaiti v katero od značilnih ameriških veleblagovnic – nežnejši spol bo še posebno užival v trgovinah verig Marshalls in Ross, ki ponujata oblačila prestižnih modnih znamk po smešno nizkih cenah.

Nekaj praktičnih (cen)

V žepu imejte najmanj 200 dolarjev.

Jajca po benediktinsko v restavraciji na Starem ribiškem pomolu 13 dolarjev.

Ladijski izlet z ogledom kitov 50 dolarjev.

Turistična jopa s kapuco in napisom Monterey 30 dolarjev.

Poletna obleka Calvin Klein v Rossu 39,99 dolarja.

Ogled Montereyskega akvarija 39,95 dolarja.

Vino talbott 2002 diamond T estate chardonnay 65 dolarjev. 

 

Deli s prijatelji