VRTNARJENJE

Kako si na vrtu pomagati z jajčnimi lupinami in pepelom

Objavljeno 16. maj 2015 12.00 | Posodobljeno 16. maj 2015 12.00 | Piše: Alenka Kociper

Posušena jajčna lupina je bogata s kalcijevim karbonatom, ki je odlično naravno gnojilo.

Zadnjič pri sosedi opazim manjšo košaro, polno posušenih jajčnih lupin. Na moje vprašanje, kaj ji bodo, presenečena, češ, ali res ne veš, za kaj vse so uporabne, odvrne, da jih bo zdrobila in potresla po vrtu.

Posušena jajčna lupina je namreč bogata s kalcijevim karbonatom, ki je odlično naravno gnojilo. Primerno je tako za vrtnine kot tudi za sobne rastline.

Potresemo ali polijemo

Precej je receptov, kako jajčne lupine uporabiti na vrtu. Nekateri pravijo, da jih preprosto zdrobimo ali zmeljemo in potresemo po zemlji ali jih narahlo vmešamo. V tem primeru bodo odganjale tudi nekatere škodljivce.

Če jih namenimo za obrambo pred polži, je najbolje, da so grobo zdrobljene, saj bodo delovale podobno kot razbita steklovina. Podobno odganjajo gosenice in druge škodljivce, njenega vonja pa ne marajo srne.

Iz jajčnih lupin pripravimo naravno gnojilo, s katerim zalivamo rastline. Priprava je enostavna: lupine potopimo v vedro, polno vode, in pustimo stati nekaj dni.

Ker raztopina zaradi amonijaka neprijetno smrdi, vedro postavimo nekje zunaj. Lahko pa lupine sproti dodajamo deževnici, ki se nateka v zbiralnik.

Posipano s pepelom

Drugo naravno gnojilo, ki vsebuje veliko kalcija, je pepel, ki je poleg tega bogat s fosforjem in kalijem pa tudi z drugimi elementi, kot so jod, bor, baker in cink. Po drugi strani pa ne vsebuje dušika, ki med gorenjem izgine. Gnojenje s pepelom je priporočljivo za kisla tla, to so tista, ki imajo nizek pH.

Vendar pri uporabi ne gre pretiravati, zlasti ker vsebuje tudi težke kovine. Na 10 kvadratnih metrih ga naj ne bi uporabili več kot pol kilograma.

S pepelom gnojimo različne vrtnine, najbolj pa se obnese pri korenovkah in krompirju. Nasprotno ne vpliva dobro na nekatere okrasne rastline, na primer hortenzije, azaleje in rododendron.

Lesni pepel ščiti vrt tudi pred nekaterimi škodljivci, odganja listne uši pa tudi polže, zlasti v kombinaciji z že omenjenimi jajčnimi lupinami.

Deli s prijatelji