O HRAMBI

Kako shranjevati živila

Objavljeno 31. oktober 2014 10.00 | Posodobljeno 31. oktober 2014 10.06 | Piše: Jasmina Kert

Kako shraniti svežo baziliko, peteršilj in drobnjak, da bodo po nakupu čim dlje ostali uporabni.

Zelišča z več olja so obstojna v šopkih. Foto: Shutterstock

S par starimi nasveti lahko podaljšamo uporabnost nekaterih živil in s tem prihranimo tudi pri bencinu, saj bodo vožnje do trgovine postale redkejše.

Kot rože v kozarec vode

Zelena zelišča, kot so koriander, drobnjak, bazilika, peteršilj, zelena in tudi meta ter melisa, se najlepše ohranijo, če jih damo v kozarec vode in ohlapno poveznemo čez njih plastično vrečko. Pritrdimo jo z elastiko ali, če ima vrečka ročaje, te zavežemo okoli kozarca. Damo ga v hladilnik in sproti jemljemo iz njega potrebno količino začimbnic. Tako shranjena zelišča bodo tudi še po dveh tednih lepa in zelena.

Enak recept velja za šparglje, vendar je pri njih vode v kozarcu le za prst ali dva. Zaradi občutljivost sicer ne zdržijo tako dolgo kot zelišča, jim pa s takim shranjevanjem gotovo precej podaljšamo rok uporabe.

Papirna brisača za vlago

Zelišča z večjim deležem olja, kot so timijan, šetraj, rožmarin in sivka, se dobro ohranijo, če jih povežemo v snopiče in obesimo v shrambo oziroma suh, po možnosti temnejši prostor.

Druga možnost pa je, da jih zavijemo v papirno brisačo in nato položimo v plastično vrečko in v hladilnik. Papir bo vsrkal vlago in iglasti lističi zato ne bodo rjaveli.

Enako velja za očiščeno in oprano solato, pri kateri je seveda najbolje, da jo pojemo tembolj svežo. Če pa se kdaj zgodi, da to ni mogoče, se bo obdržala precej dlje, če nanjo položimo papirno brisačo, nato pa jo pokrijemo kot običajno in shranimo v hladilnik.

Jagode v kis, ščep soli v mleko

Jagode bodo ostale lepe tudi do dva tedna, če jih prej namočimo v mešanico enega dela vinskega kisa in desetih delov vode. Ko jih dobro odcedimo, jih kot običajno spravimo v hladilnik. Blaga mešanica na okus prav nič ne vpliva. Enak recept velja za maline, robide in drugo jagodičje.

Bananam se čas zorenja podaljša za cel teden, če peclje ovijemo s plastičnim ovojem, lahko kar z odpadno vrečko. Najbolj praktično je cel šop oviti pri vrhu, kjer se peclji držijo skupaj.

Ščepca soli v mleku še opazili ne bomo. Dodajmo ga v embalažo in dobro bo še teden dni po roku.

Led na kruh, maslo na sir

Postaran kruh, ki seveda ne sme biti plesniv, osvežimo, če ga natremo z ledenimi kockami in ga nato damo v pečico za 10 minut na 200 °C. Postal bo mehkejši in svežega okusa.

Preden spravimo v hladilnik večji kos sira, odrezane ploskve premažemo z maslom. Ostal bo mehak in pred uporabo ne bo treba zavreči izsušenega dela.

Deli s prijatelji